נעמי אדר הופמן הממונה על מוסדות האמנות בעיר והמשנה למנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי הנחתה את הערב וקיבלה בברכה את האורחים, שלאחר סיור בתערוכה התקבצו את הקומה התחתונה לטקס הפתיחה הרשמי שהתקיים בנוכחות: ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ורעייתו, מנכ"ל העירייה אילן בן עדי, חבר המועצה יהודה פרנקל, אורן טואיל מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי, מוטי מלכא מנכ"ל פסטיבל מדיטרנה והמשכן לאמנויות הבמה, גדי אטיאס יו"ר הועד המנהל וחברי הוועד המנהל, דודו ז'רז'בסקי המנהל האמנותי של פסטיבל מדיטרנה, פרופ' סמי שלום שטרית, מהנדס העיר דורון חזן  והאמנים שהגיעו לכבד בנוכחותם: דוד ומאיר אזולאי הזמר דקלון, אהרון ולירון עמרם, משפחתה של אהובה עוזרי ועוד אורחים נוספים.


מוטי מלכא מנכ"ל הפסטיבל בירך: "חג שמח! ראש העיר ביקש לפתוח את אירועי 60 שנה לאשדוד בפסטיבל ולסיים במדיטרנה 2017. בפסטיבל מדיטרנה השני ביקשתי מנעמי וצוות המוזיאון- שהמוזיאון יתכתב עם החזון של הפסטיבל- עם תרבויות הים התיכון. נעשו שלוש תערוכות נפלאות והיום אנו בפתח התערוכה הרביעית במסגרת הפסטיבל. התרבות בישראל אדירה, אבל תחום המוזיאונים מתקשה להביא, בכל העולם אגב מבקרים. השנה קיבלנו החלטה – ביקשתי שפתיחת פסטיבל מדיטרנה 2017, כדי להעצים את תחום האמנות ולתת בולטות ונראות לעבודה הנפלאה שנעשית במוזיאון הזה, ולא רק הזה בתערוכה "זמר בודד הוא הלב". עשו עבודה נפלאה- ובאמנות! עשו בשלמות ורק בשלמות ויש פה אמנות גבוהה הצלחנו להביא את המוזיקה העשירה של תרבויות ישראל במלוא הדרן אל המוזיאון. התערוכה הזו עולה על כולן ועושה מעשה חלוצי בפני האמנות בארץ ואני שמח שגם בתחום הזה אשדוד היא ראש חץ מוביל, קובע ומשפיע בשדה התרבות בארץ. רק באשדוד קורה שפסטיבל בסדר גודל כזה- שנחשב לפסטיבל המרכזי בעיר קורא למוזיאון שיעשה תערוכה במיוחד לפסטיבל- שיתוף הפעולה הזה הוא ייחודי ולא קורה – לא בתל אביב ולא בירושלים".

אוצרי המוזיאון רוני כהן בינימיני ויובל ביטון בירכו אף הם וסיפרו על היכרותם עם אוצר התערוכה- ערן ליטוין, שסיפר להם על רצונו לספר בתערוכה את סיפורה של המוזיקה המזרחית בארץ ומשם...
ביטון סיפר וחשף באופן אישי שאימו עשתה ועושה עד היום את האוכל של יום שישי לצליל המוזיקה הזו. וביקש סליחה במפני שביקש בעבר לסגור את החלונות שלא ישמעו ועכשיו החלונות פתוחים גדולים ורחבים. 

ליטוין, אוצר התערוכה סיפר כי בחר לקיים את התערוכה דווקא בימים אלו מפני שהמוזיקה המזרחית נוכחת ופורחת ודווקא עכשיו חשוב להזכיר את אלו שהניחו את היסודות, שהודרו וישראל הישנה לא הסכימה לתת להם את מקומם ודחפה אותם אל רעיון "כור ההיתוך".

לאחר הטקס, התקיימה מסיבת ב'פטיו' עם התקליטנים "פורטונה רקורדס" מנגנים יחד מזה שש שנים- יואב מגריזו, אריאל תגר וצח בר שמתגוררים בתל אביב- שלושתם אספני מוזיקה שמנגנים עם תקליטי 'וייניל' בעיקר מוזיקה ישנה, ים תיכונית. "על הדרך הם מופיעים גם בנפרד ועושים פרויקטים שונים ובמקביל, יחד- הם גם חברת תקליטים ומוציאים מוזיקה מחדש ומפיצים אותה בעולם- מספרים את הסיפורים של האמנים שלא זכו לחשיפה הראויה מחדש ומנגישים אותה בשפה האנגלית. הקהל נהנה מבירה צוננת, מוזיקה מעולה וכיפית ואנרגיות מעולות- כראוי לערב פתיחת הפסטיבל!

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו