מחאה מול בניין העירייה (צילום: עופר אשטוקר)חוק עזר לאשדוד (פתיחת בתי עסק וסגירתם) נחקק בשנת 1976 ועליו חתום מי שהיה אז ראש העיר, אינג' צבי צילקר. עם השנים בוצעו בו שינויים מינוריים, כאשר האחרון שבהם היה בשנת 1988. (לקריאת חוק העזר לחצו כאן!)

פתיחה וסגירת עסקים בימי מנוחה

סעיף 2 לחוק העזר קובע את כי בתי עסק לא יהיו פתוחים בימי מנוחה. למרות זאת, בימי מנוחה, למעט יום הכיפורים וליל תשעה באב, מותר לפתוח בית אוכל שאין מגישים בו אוכל או משקה בלווי שעשועים, נגינה וכיוצא באלה, מתחילת יום המנוחה ועד השעה 22.00 ובין השעות 9.00 ל- 17.00, לצורך מכירה והגשה של אוכל או משקה בין כתלי בית האוכל. החוק קובע שבית עסק שמוכר אוכל בין קירותיו, ללא כיסאות בחוץ, ללא מוזיקה ושעשועים אחרים יוכל לעשות כן. 

בית עינוג, כל מקום בתחום העיריה שבו עורכים עינוג ציבורי, לצורך פעולות תרבות, חינוך וספורט - יהיה רשאי להיות פתוח. כך למשל בתי קולנוע, תאטראות, מגרשי כדורגל ועוד. 

החוק לא קובע אזורים בהם מותר או אסור לפתוח עסקים בימי מנוחה, כגון אזור התעשיה וקו החוף, שם העירייה עושה אכיפה סלקטיבית, ולא כל בתי העסק מקבלים התראות או דוחות כמו בשאר העיר.

פתיחה וסגירת עסקים בימי חול

בסעיף 3 לחוק העזר, ופה מתחיל להיות מעניין בהחלט, נקבעים שעות הפתיחה של בתי עסק בימים שאינם ימי מנוחה. כך למשל נקבע כי כל בעל עסק, למעט משרד ובית מלאכה, לא יפתח את העסק בכל ימות השבוע למעט יום ג', בין השעות 19.30 לבין 05.00 למחרת. מה שאומר שכל העסקים בעיר אמורים להיות סגורים ומסוגרים אחרי השעה שבע וחצי בכל ערב. האם מישהו אוכף את הוראות החוק בעניין זה? ברור שלא.

למרות זאת, החוק מחריג בית אוכל, קיוסק לממכר ממתקים, עתונים, פרחים, גלידה או משקאות קרים (לא משכרים), ואלה יוכלו להיות פתוחים, ויסגרו את שעריהם בין 24.00 לבין 05.00 למחרת.

עוד חריג בחוק העזר בנוגע לפתיחת העסקים בימי חול, נוגע לתאריכים: כ"ו, כ"ז ו-כ"ח באלול; ח', י"א, י"ב וי"ג בתשרי; ז' באדר עד ט"ו בו; י"א, י"ב וי"ג בניסן; ג' וד' בסיון. בימים אלה מותר לפתוח כל בית עסק עד השעה 22:00 ומלבד שהוא לא נופל על שבת.

גם בימי חמישי מתחשב החוק בתושבים, וקובע כי בתי עסק יוכלו להיות פתוחים.

סגירת בתי מרקחת 

חוק העזר העירוני נותן התייחסות מיוחדת לבתי מרקחת ברחבי העיר, לא ברור מאיזו סיבה. כך למשל נקבע בחוק העזר כי כל בתי המרקחת בעיר ייסגרו בשעה 19:00 עד לשעה 06:00 למחרת, למעט בית מרקחת תורן שנקבע לפי תורנות שקבע ראש העיריה.

החוק מחריג את מי שאינו יהודי, וקובע כי סעיפים 3 ו-4 בחוק (פתיחה וסגירה בימי חול וסגירת בתי מרקחת) לא יכולו משום מה על מי שאינו יהודי, הסוגר אותו בשבתותיהם ובחגיהם של בני עדתו. 

את חוק העזר העירוני ניתן לראות באתר משרד הפנים, תחת הלשונית חוקי עזר, משם גם אנו הורדנו אותו. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו