צילום: דובר צה"ל

סמ"ר פז זולוטוב, דבורן ששירת בין השנים 2000-2003 בפלגה 916 והיה ממארגני המפגש. מספר לאשדוד נט על מה שהוביל לרעיון והמפגש המרגש.

איך נולד הרעיון?

לפני כחצי שנה, היינו כמה דבורנים ותיקים במפגש עם חיילים סדירים באילת וזו הייתה חוויה מטורפת, אז עלה הרעיון לעשות משהו גדול יותר. מפקד בסיס חיל הים באשדוד נתן את ברכת הדרך והתחלנו לעבוד על האירוע.

איך מאתרים דבורנים ששירתו לפני יותר מעשרים שנה?

דבורנים הם כמו משפחה ושומרים על קשר גם אחרי תום השירות, פתחנו קבוצת וואצאפ ומשם הכל התגלגל. חבר הביא חבר ותוך כמה חודשים התגבשה קבוצה של עשרות דבורנים ששירתו בין השנים 1990-2005.

מה היה במפגש?

למפגש הגיעו מכל קצוות הארץ בהתרגשות גדולה לראות אחד את השני אחרי כמעט 20 שנה. מרגש היה לראות את החיילים שמשרתים כיום ולדמיין את עצמך כמה שנים אחרונה באותו מקום.

התרשמתי מהמוטיבציה של החיילים, מהמסירות והאחראיות של המפקדים וההתפתחות שחלה במהלך השנים. במפגש חלק מהמפקדים שמשרתים כיום בפלגה פגשו את אלה שעברו איתם שירות בין אם כצוות ובין אם כמפקד פקוד וזה היה מעין סגירת מעגל.

מה המשמעות של להיות דבורן בעיניך?

דבורן זה אופי. בניגוד ליחידות אחרות בהן יש לחיילים לאן לצאת, הדבורנים נמצאים בים לתקופות ארוכות ונמצאים בכוננות מבצעית מתמדת. השהות הבלתי מתפשרת ביחד יוצרת מחויבות אחד כלפיי השני, לא רק ברמה המבצעית אלא גם ברמה האישית. דבורן תמיד נכון לעזור ולתת אוזן קשבת לחברי הצוות בספינה ונוצרים קשרי קירבה כמו במשפחה. דרוזים, נוצרים, יהודים - כולם אחד עם השני ואחד בשביל השני.

אני רוצה בהזדמנות זו להודות בשמי ובשם כל הדבורנים למפקד בסיס חיל הים באשדוד, אל"מ יובל אילון, ולמפקד פלגה 916, סא"ל בוריס שוסטר על התמיכה ביוזמה שהולידה מפגש מרגש וחוויה יוצאת דופן.

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"לצילום: דובר צה"ל

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו