השירה במדוברת מבקשת הקשבה עמוקה ומייצרת מפגש שבן אחת ממטרות החשיפה האישית של כל אמן היא להפיל את חומות הציניות והשיפוטיות- זה כמו קסם שמתרחש בערבים הללו. קטעי שירה אישיים, חושפניים, מרגשים שמקבלים במה ומצליחים לרתק אליהם את הקהל.

ארגון ה"ספוקנוער" בישראל הוקם על ידי שניים ממובילי הסצנה: גלעד בלום ואסף שנהב שהבינו לפני כמה שנים שקיים פה כלי מטורף שמאפשר ביטוי למחרב האישי של בני הנוער . כולנו יודעים שבגיל ההתבגרות אחת המשימות העיקריות היא גיבוש הזהות האישית ובאמצעות השירה המדוברת בני הנוער מצליחים לחקור את המרחבים המשפחתיים, הרגשיים ואישיים והקהילתיים...

אמנות תמיד הייתה ידועה כביטוי לרגש ולאמת, לאמירה אישית והיא כזו שנותנת דרכה מעטפת מגוננת לתכנים שהיא מביעה. השירה המדוברת מקורה באמנות ההיפ הופ והראפ, לוקחים בה חלק לרוב אנשים מוכשרים שיודעים לשיר, לנגן ובעיקר להביע את עצמם באופן פנומנלי וכובש.

לספוקן וורד יש קהילות. כיום ישנן כ- 14 קהילות בערים שונות וגם באשדוד, החל מהשנה שעברה נוצר רצון משותף של הבוגרים להקים גרעין ש"ש (שנת שירות) שהגיעו כ'קומונה' לאשדוד על ידי מחלקת תחום הנוער של אשדוד ו"מרחב יצירה" הפועלים בתחברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד.

הפלטפורמה הוקמה מ"אפס" יחד עם בוגרי הספוקנוער וכבר מתחילת השנה (ספטמבר) הם משולבים בבתי הספר התיכונים בעיר אשדוד שם כחלק מהבגרות במקצועות השונים כמו: ספרות, היסטוריה, תנ"ך אזרחות וכדומה, בני הנוער כותבים קטעי שירה מדוברת בהנחיית חברי הגרעין ומגישים את התוצרים כחלק ממבחן הבגרות בהתאם לדרישות משרד החינוך.

עד כה, הצליחו לגבש גרעין של כ- 100 בני נוער שמגיעים לפעילות במסגרות החינוכיות ובפעילות של אחרי הצהריים המתקיימת במרכזים הקהילתיים ובמרכזי התרבות השונים בעיר נוצרו כחמש קהילות שונות שמתאחדים בימי שני ורביעי לפעילויות לימודיות – לומדים איך עושים שירה מדוברת, כותבים שירה כשבקרוב יתקיימו ערבי הצגת תוצרים והופעות.

החלום הוא שהנוער יביא את הבשורה האמנותית ה"חדשה" הזו ושהשמועה תתפשט ותגיע גם לקהל בוגר יותר, שאשדוד תהפוך לבירת השירה המדוברת בארץ.
פייסבוק
כחלק מהפעילות של "מרחב יצירה" המביא את האמנות אל השכונות הוותיקות והמרחבים הציבוריים, ישתלבו חברי הגרעין בפעילויות ויצרו אמנות תלוית מקום, כך למשל חלק מהם הולכים ומסתובבים המרכז המסחרי ברובע ב', מכירים את הסוחרים והאנשים שחיים ברובע ועתידים לכתוב דרך ההתבוננות טקסטים רלוונטיים.

בנוסף, השנה הם ישתלבו בפסטיבל ה"פרינג'", שבוע הספר, יום חג המוזיקה הבינלאומי ובפסטיבל "אשדושירה" שיתקיים בשבוע הבא (19-23/11/17). כבר ביום ראשון הקרוב הם יגיעו לרחוב לאה גולדברג ברובע ט"ו בשעה 18.00 למופע "רחוב על שם..." עם קטעי שירה מדוברת שנכתבו בהשראת יצירתה של לאה גולדברג (הכניסה כמובן חופשית וכולם מוזמנים) ובנוסף יתקיים במקום טקס ופעילות קהילתית מדהימה שמפיקה מחלקת הנוער בשיתוף עם פסטיבל אשדודשירה 2017.
לאה גולדברג, דירה להשכיר
כמו כן ביום 21.11 יתקיים ערב "שירה על החוף" במסעדת החוף של אידי (מרינה) לשם יגיעו חברי הספוקנוער של אשדוד ויעלו על הבמה להצגת שירה מדוברת מקורית.

מזל שאלתיאל, מנהלת מחלקת הנוער באשדוד: "כחלק ממימוש חזון המחלקה ליצירת מרחבים שונים שיקיימו את עקרונות החינוך הבלתי פורמלי, מצאנו שפעילות ה'ספוקנוער' תרחיב את אפשרויות אפיק הפנאי של בני הנוער בעיר ותקיים הלכה למעשה את רעיון פעילות הנוער עם הפנים לקהילה. מתוך שותפות אמת עם מרחב יצירה אשדוד החלטנו להקים את גרעין הש"ש הראשון בעיר ואני מאמינה שבני נוער רבים ימצאו בפעילות הייחודית הזו כלי לביטוי אישי ועשייה קהילתית".


 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו