הכניסה לחדרי הלידה ומחלקת היולדות באשדוד

סבטלנה (39), תושבת אשדוד שהחלה להרגיש צירי לידה הלילה בתכיפות של כל שתי דקות, מיהרה בהתרגשות עם בעלה לחדר הלידה בבית החולים באשדוד. "מאז שנפתחו חדרי הלידה באשדוד היינו בציפייה ללידה. כל כך שמחנו שתהיה לנו האפשרות ללדת קרוב לבית", סיפר הבעל אנטולי לאשדוד נט.

מהר מאוד הבינו אנטולי וסבטלנה כי החלום שלהם ללדת קרוב לבית לא יתממש: "הגענו למיון יולדות בערך בשתיים וחצי בלילה, לא היו אנשים בקבלה. פנינו לפקידות במקום ואחות בדקה את אישתי. אחרי הבדיקה הפנו אותנו לקפלן ברחובות, אמרו שיש עומס".

המומים מהתשובה שלא יוכלו ללדת באשדוד, מיהרו אנטולי וסבטלה באישון לילה לחדרי הלידה בקפלן ברחובות. את הדרך עשה אנטולי בחשש גדול, לדבריו הוא היה בטוח כי אישתו תתחיל את הלידה באוטו עקב תכיפות הצירים. "זה אמצע הלילה, נסיעה כמעט לבד בכביש, פחדתי שאישתי תתחיל את הלידה באוטו. הגענו למיון יולדות בקפלן ומיד קיבלו אותנו, התחילו לקחת מדדים, חיברו מוניטור ובבוקר נולדה לנו בת".

גם שעות אחרי לידת בתו, אנטולי עדיין המום שהוא נדחה בחדר הלידה שקרוב לביתו. "לא ציפינו לזה, כשיצאנו מבית החולים אפילו המאבטחים היו המומים ששלחו אותנו לקפלן".

חדרי הלידה בבית החולים באשדוד עמוסים ביולדות למעשה מאז פתיחתם. כבר דיווחנו לפני מספר שבועות על עומס חריג ביולדות. על פי הנתונים של אסותא (מופיעים בתגובתם בהמשך), בממוצע מאז פתיחת חדרי הלידה נולדו כ-15 תינוקות בכל יום!

עומס נרשם הלילה לא רק בחדרי הלידה באסותא, גם בחדר המיון של בית החולים היה עומס פונים. למרות העומס נותר המיון פתוח לציבור הרחב, אך לאמבולנסים של מד"א נאמר על ידי אסותא לפנות רק מקרים דחופים למיון, לפי שיקול דעתם.

תגובת בית החולים אסותא באשדוד:

"פתיחת חדרי הלידה החדישים והמתקדמים בארץ והסנטנדרט הגבוה שהוצב הצליח לעורר עניין רב,  התרגשות רבה ופניות רבות של יולדות מכל הארץ. על מנת שנוכל להמשיך במתן שירות איכותי וטיפול מיטבי וויסתנו   את קבלת היולדות במהלך היום והלילה. כל יולדת שהגיעה למיון נבדקה, בוצעה הערכה ובהתאם למצבה ויחד איתה התקבלה  ההחלטה לגבי המשך הטיפול. מאז פתיחת מחלקת הילדות לפני כשלושה שבועות נולדו למעלה מ -400 תינוקות".

על העומס בליל חמישי בחדר המיון, הגיבו באסותא: "המלר״ד בבית החולים ממשיך להיות פתוח לקהל הרחב. בגלל הביקוש הרב תואם עם מד״א, שיועברו מקרים דחופים בלבד מאשדוד והסביבה, לפי שיקול דעת מד״א ובתיאום עם החולה".