מ.ס אשדוד תפגוש בשבת (19:00, אשדוד) אץ הפועל אשקלון, מבחינת יחסית הכוחות, הקבוצות בסך הכל די שוות ברמת הסגל, וכדומה, אלא שעל פי פתיחת העונה, נדמה שאשקלון היא בדיוק מה שאשדוד הייתה רוצה להיות. קבוצה קטנה שמציקה לכל יריבה, טקטית, קומפקטית, ממושמעת וכזאת שאף אחד לא רוצה לפגוש. תשאלו את מכבי ת"א והפועל ב"ש.

אשדוד עם מאמן חדש תנסה בעיקר להביא אנרגיות חדשות, משהו מנטאלי, אחר. מבחינה טקטית יהיה מעניין לראות אם תורג'מן הציח להכניס משהו חדש, אולי בעיקר ברמת ההרכב והסגנון.

מבחינה מספרית, אשדוד בדיוק כמו בטבלה אחרונה גם במספרים. היא לא הצליחה לאתר את השחקן שיעשה עבורה את ההבדל ואלה שקצת בלוטים מאחרים מספרית (אלקה, קינדה, מונד) נבלעים בתוך החולשה הכללית.

הבעיה הראשונה שתורג'מן יצטרך לפתור זה את נושא ההבקעות, ארבעה משחקים ללא שער זכות מה ששוים 435 דקות ללא שער זכות, מאז אותו שער נגיחה של ויקטור גנב מול בית"ר י-ם. עלוב ביותר.

צילום: טל אקוקה, מ.ס אשדוד

מנגד, הפועל אשקלון המפתיעה, תגיע למשחק משוחררת ולאחר שהשיגה שבע נקודות משלושת המחזורים האחרונים. עד כה העונה, מצאה הפועל אשקלון את הרשת בכל אחד ממשחקיה, למעט במפגש החוץ נגד הפועל ב"ש.

בעיה בסיומת. כפי שכבר צוין, לאשדוד ישנה בעיה רצינית בכל הקשור לכיבוש שערים העונה. אמיר תורג'מן ינסה לשפר את המאזן העגום של קבוצתו, אשר נובע בעיקר מחוסר דיוק. אשדוד כבשה עד כה העונה שני שערים בלבד (הכמות הנמוכה בליגה), כאשר היא טרם מצאה את הרשת במהלך המחצית השנייה.

עם ממוצע של 21% דיוק למסגרת (האחוז הנמוך בליגה) ו- 9.5 בעיטות סה"כ למשחק, אי אפשר להגיע לשום מקום. בכדי להבין עד כמה המספרים של אשדוד גרועים העונה, אפשר פשוט להביט במספרים של הפועל אשקלון. קבוצתו של יובל נעים מאיימת על השער 13.2 פעמים בממוצע למשחק ב- 35% דיוק למסגרת. (2.7 יותר בעיטות למסגרת מאשר לאשדוד בממוצע למשחק).

מי תשלוט? שתי הקבוצות תגענה למשחק מתחתית ליגת העל בפרמטר ההחזקה בכדור. עד כה העונה, אשדוד מחזיקה בכדור 42% מהזמן בממוצע למשחק (13 בליגה), ואילו אשקלון ממוקמות במקום ה- 12 בפרמטר זה עם ממוצע של 44% החזקה.

צילום: טל אקוקה, מ.ס אשדוד

בנוסף, לשתי הקבוצות אחוז דיוק זהה במסירות (80%), כאשר הכחולים רושמים 18 מסירות יותר למשחק. נקודת חולשה שאפשר לציין בשני הצדדים, היא אחוז הניצחונות של מאבקי הגובה (אשדוד היא בעלת אחוז הניצחונות הנמוך בליגה ואילו אשקלון נמצאת מקום אחד לפניה).

מבחינת התקפה באשדוד צריכים להיזהר בעיקר משניים, טל איילה שנמצא בכושר מצוין ומירקו אורומוש שמגיע מאחור יוכל להוות בעיה להגנה של אשדוד שלא מסתדרת בדרך כלל טוב עם שחקנים שמגיעים מאחור. 

אורמוש ואיילה הבקיעו כל אחד 3 שערים עד כה. יותר מכל התקפת אשדוד ביחד. אורמוש הוא גם השחקן שמאיים אחרי דיא סע וערן לוי אחרי לשער בליגה. עם 10 בעיטות לשער. ללא ספק נתון מדהים לקשר אחורי שמקבל הרבה מאד משימות טקטיות מיובל נעים.

באשדוד זה כבר ידוע, גדי קינדה הוא הדריבליסט הכי טוב שיש לקבוצה להציע והוא עם 21 כאלה מאז תחילת הליגה בשמינייה הראשונה, מולו בצמוד אליו יש את טל איילה עם 20 דריבלים מוצלחים, רק שבמקרה של איילה הוא מצליח לתרגם את הדרבלים לשערים בניגוד לקינדה.

צילום: טל אקוקה, מ.ס אשדוד

בגזרת התיקולים, לאשדוד יש את המתקל הכי טוב בליגה, טום מונד עם 25 כאלה, שני רק לעלי מוחמד ממכבי נתניה. מונד גם מצליח להתברג בעשירייה הראשונה בכל הקשור למאבקי גובה.

בצד ההתקפי, מי שבשתי הקבוצות ציפו שיהיו המוציאי לפועל העיקריים הם בלסינג אלקה ואיבנצביץ', שניהם מרבים לאבד כדורים ונמצאים גבוה בעשרייה הראשונה בליגה עם 62 איבודי כדור של אלקה ו- 50 של איבנצביץ', כמובן שזה קורה בשל העובדה שהם נמצאים בצפיפות ובעיקר ליד השער של היריב, אך צריך להיזהר מאיבודי כדור שיכולים להוביל למתפרצת בצד השני, ומנגד באשדוד ינסו לנצל את איבודי הכדור של איבנצביץ' למתפרצת בצד שלהם.

באשקלון הציר המרכזי בהנעת הכדור ובהתקפה הוא אורמוש- איילה- חדד שנעזרים המון במגינים התוקפים אלעד גבאי ועוז ראלי, נקודה שבאשדד יצטרכו לתת עליה דגש. 48 אחוז מהתקפות אשקלון מגיעות מהצדדים, 32 אחוז מצד ימין של אלעד גבאי.

נקודת התורפה בצד הכחול, כמו שהם דומינטטים מאד, אורמוש ואיילה מרבים לאבד לא מעט כדורים גם בחלק המגרש שלהם, אם מונד, קינדה, ביטון ואחרים יצליחו ללחוץ בשטח המגרש של אשקלון אולי אשדוד תרוויח מכך.

באשדוד וזה כבר ממש תקליט שבור, יצטרכו להביא את הציר קינדה, בהייה אם ישחק ואלקה יותר קדימה, לתת להם לגעת בכדור בחלק המסוכן, קרוב יותר לשער היריב. אותם הדברים גם לגבי דן ביטון שהנגיעות שלו הם יחסית קטנות אבל איכותיות, תורג'מן יצטרך לחפש להגדיל את הנגיעות של ביטון בחלק המגרש של היריב. נקודה חשובה להבקעת שערים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו