דירות

על פי התחזיות, עידוד זוגות ומשפחות לקחת חלק בהגרלה, לזכות ולהשתכן בעיר עשוי להביא לתנופה ופיתוח עסקיים בעיר, שבה לא היו עד כה מבצעי שיווק של שטחי נדל"ן, מגרשים או פרויקטים של בנייני מגורים. היקף ההסכם נאמד במיליארדי שקלים ויוצע במסגרתו תמהיל מגוון של דירות בעלות שלושה או ארבעה חדרים וגם דירות בעלות שטח של יותר מ-100 מ"ר.

ההסכם כולל חידוש, שיפור והקצאת משאבים היקפיים לטובת עידוד הבנייה והצלחתה הפרויקט - יצירת פתרונות ניקוז ושיפור הסביבה, מציאת פתרונות תחבורה וגישה, פיתוח יסודי של רצועת החוף על מנת להפוך אותה למוקד בילוי ופנאי לרווחת תושבי העיר כולה והקמת גינות ציבוריות לטובת משפחות עם ילדים. גם תחום החינוך יקבל מענה בדמות כיתות גן ומעון שתוקמנה, אולמות מתנ"ס וספורט, מגרשי משחקים, בתי כנסת וספריות שישרתו את האוכלוסייה ההולכת וגדלה - ותגדל הרבה יותר. מטרת העל של התכנית הכוללת היא עידוד הגעה של משפחות צעירות בד בבד עם שיפור ושיקום שכונות וותיקות.

מי ייהנה מהתכנית?

כאמור, רובן המוחלט של הדירות יוצע במחירי מחיר למשתכן. פרויקט מחיר למשתכן הוא פרויקט ממלכתי שמעודד אזרחים לרכוש את דירתם הראשונה תוך מתן הנחות והטבות מטעם המדינה. הזכאים יקבלו תנאים מועדפים בהלוואות, במשכנתאות עבור זוכי הגרלות המחיר למשתכן, בהנחות חסרות תקדים במחירי הדירות והדירות תהיינה חדשות, כאלה הבנויות בסטנדרטים קבועים מראש של בנייה וגימור.

בהסכם הגג שנחתם באשדוד גם כן תוצענה הדירות במסגרת פרויקט מחיר למשתכן ויתרה מכך - תינתן עדיפות לבני המקום, תושבי העיר או אלה שמתוך עשר השנים האחרונות מוגדרים כמתגוררים בעיר במשך 3-4 שנים לפחות. המשמעות היא הגרלה ראשונית נפרדת לאלה שיש להם את העדיפות. אלה שלא עלו בגורל - יועברו פרטיהם האישיים להגרלה הכללית וגם בה הם יוכלו לקחת חלק. מכן שהסיכויים שלהם לזכות גבוהים יותר מאשר של אלה המגישים את המועמדות והם חסרי הגדרת "בני המקום".

ומה התגובות להסכם?

שר האוצר ושר השיכון רואים בהסכם היסטורי ופורץ דרך. הם דיווחו על הפרעות וניסיונות סיכול הפרויקט מצד גורמים אינטרסנטים, אך הוגי התכנית לא ויתרו והצליחו להציע תכנית שיש בה את כל מה שדרוש לזוגות או משפחות צעירות המחפשות את המקום להשתכן בו ולגדל בו את ילדיהם. גאווה גדולה יש בזכות היותו של ההסכם כזה הכולל את כל השירותים החברתיים הדרושים - רכישת דירות במחיר הוגן ואטרקטיבי, שיפור תשתיות, הקמת מבנים לטובת הקהילה ושיפור או הוספה של מוסדות חינוך.

ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, ציין שההסכם נחתם ביום הולדתה ה-60 של העיר אשדוד ובזכותו ייפתח בה עידן חדש וחסר תקדים של בנייה, תנופה וצמיחה. התכנית תומכת בתושבים חדשים ושכונות חדשות, לצד שיפור, תחזוקה ושיקום של שכונות ישנות יותר, לרווחת תושבי העיר הבוגרים. אלה ביחד עם תכניות נוספות הכוללת בניית בית חולים, הקמת קמפוס אקדמאי, שיפור התחבורה הציבורית ובניית הנמל החדש - יהפכו את העיר למוקד משיכה למשפחות מכל חלקי הארץ.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו