הפרויקט של "ישראלי וחצי" מבקש לקדם, לעודד ולחבר בין יוצרים צעירים באשדוד לאמנות בכלל ולמוזיאון בפרט. בשלב הראשון התקיימו אודישנים ובין עשרות מתמודדים בחרו המנטורים- האמנים המקומיים: ענבל בן שטרית, חנה גור, ליאור מיארה, שי סול ודניאלה ברדה אמנים צעירים, איתם נפגשו, הדריכו, ליוו, עשו חזרות, עיבודים מוזיקליים ונטעו בהם בטחון והמון אהבה ותשוקה לבמה, מוזיקה ואמנות. כמו כן, נציין כי הפרויקט, הינו התנדבותי מצד כל הצדדים שעסקו במלאכה.
קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey
את הפרויקט יזמה נעמי אדר הופמן, המשנה למנכ"ל החברה העירונית לתרבות בשיתוף עם רן כרמי בוזגלו מכלי זמר אשדוד, רונן הרוניאן מ'בטא מוזיקה'- המרכז למוזיקה לבני נוער וצעירים הפועל גם הוא במסגרת החברה העירונית, שהצטרף וליווה אישית את המתמודדים והמנטורים בכל התהליך עד לבמה ואף ניגן עם כולם במהלך המופע על גיטרת בס.

בקולות גדולים אל מול קהל גדוש הופיעו האמנים הצעירים במשך כשעה וחצי בעודם מלאי התרגשות, כשחלקם עומדים בפעם הראשונה על במה. המנטורים, ליוו את האמנים הצעירים גם על הבמה, המשתתפים ליהטטו על הבמה במשחק תפקידים, חלקם ניגנו על כלים שונים, עשו קולות "שניים" האחד לשני ולאחר מכן כל מנטור שר בעצמו שיר אחד. אין ספק שמדובר בפרויקט מדהים שנותן במה לאמנים צעירים, כבוד של מנטורים לאמנים הוותיקים וכבוד לתערוכה.
אוריה אטיאס. קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey
אוריה אטיאס (18) מספרת שנחשפה לאודישנים למופע כשקנתה גיטרה ומיתרים בחנות כלי זמר של רן כרמי בוזגלו בעיר אשדוד. באודישנים היא ביצעה שיר מקורי ובמופע שרה שיר מקורי אחר וחדש וכתבה והולחן על ידי המנטורית שליוותה אותה- חנה גור.

על תהליך העבודה מול גור המנטורית אמרה: "היה מעניין מאוד. זו הייתה חוויה אחרת עם נגנים מקצועיים, סיירנו בתערוכת "זמר בודד הוא הלב" במוזיאון, דבר שיצר הבנה והפנמה אחרת לכל מה שקרה למוזיקה המזרחית מראשית ימיה ועד היום, אני מכירה מוזיקה מזרחית ושומעת בבית מעניין אותי ללמוד ולהכיר. אני יוצרת יותר מוזיקת רוק קלאסי בעברית אבל התהליך היה מדהים והצלחתי להתחבר לדברים חדשים ואחרים"
המנטורית ברדה. קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey
במופע בוצעו סך הכל 13 שירים בהשראת התערוכה "זמר בודד הוא הלב", האמנים הצעירים והמנטורים ביצעו שירים של אמנים כמו זוהר ארגוב, ג'ו עמר, אייל גולן ועוד שני שירים מקוריים. 

עדי שריקי (17) מאשדוד לומד במיתר אשדוד - בית ספר שמעבר ללימודים הרגילים עוסק גם בלימוד מוזיקה פתח את המופע בשיר הראשון ז'ינה שיר אלג'ירי מרוקאי. שריקי, מדבר מרוקאית מהבית מגיל מאוד קטן. לאחר מכן, ניגן על פסנתר בשיר "ניצחת איתי הכל", כשהוא מלווה את המנטור שלו ליאור מיארה שביצע את השיר.
המנטור מיארה. קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey
איך היה לעבוד מול מיארה?  "נפגשנו כארבעה פעמים.  למדתי ממנו "לפתוח את הגרון" על הבמה, הוא החדיר בי מוטיבציה לעמוד ולשיר על במה מול קהל. לא הכרתי אותו ממש לפני באופן אישי, רק בתור זמר. מאוד נהניתי לעבוד איתו".

ענבל בן שטרית הייתה המנטורית של אבירן גולן,ששר את השיר "רחוק רחוק" (של ישי לוי) וגם ניגן על הבווזוקי במהלך הערב, ושל האמן גיא אמסלם וכבר בשלב האודישנים "רבה עליהם" מול המנטור ליאור מיארה.
גיא אמסלם. קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey

"אמסלם הפתיע אותי בבחירת השיר שלו של ג'ו עמר "הריני שר", שאישית לא הכרתי קודם לכן  וגולן התחיל לנגן על בוזוקי רק לפני כחודש ונראה כאילו הוא נולד וגדל יחד איתו. בתור מנטורית הרגשתי גדולה, הם נתנו לי הבנה, דרך כל מה שלימדתי אותם לגבי כמה ידע וניסיון כבר רכשתי על במות. הרשיתי לעצמי להיות גאה בעצמי לכמה רגעים וכמובן שאני מלאה בכבוד גאווה ואהבה כלפיהם. הם מוכשרים מאוד ואני צופה להם עתיד מזהיר", אמרה בן שטרית.

רונן הרוניאן מ'בטא מוזיקה' שליווה את הפרויקט מוזיקלית. בבטא התקיימו כל החזרות, העיבודים המוזיקליים נעשו בשיתוף עם המנטורים והמשתתפים  אמר בתום המופע, "זו הייתה חוויה פנטסטית לעבוד איתם, כיף לגלות להכיר ולשמוע כישרונות חדשים בעיר אשדוד והלוואי ומופעים כדוגמת זה יקרו כמה שיותר." 
שי סול. קרדיט צילום: פבל טולצ'ניסקי ל-odrey
את האירוע סיכם רן כרמי בוזגלו: "היו ביצועים שללא ספק מתאימים להופיע על הבמות הגדולות בארץ. אני חייב לציין שאני כולי נרגש וידעתי שהרמה תהיה גבוהה אבל לא שיערתי שהצעירים המוכשרים הללו יפגינו כזו מקצועיות ובעיקר נשמה.  אני אומר מתוך ניסיון של למעלה מ30 שנה בתחום, שההופעה שראינו ושמענו ראוי שתועלה על הבמות הגדולות ובנימה אישית אני חייב לומר שכשהגעתי לאשדוד, לפני 20 שנה הגישה הייתה שכדי להצליח בתחום יש לנדוד לתל אביב. ראינו שאשדוד חזק על המפה המוזיקלי ומציירת את מיטב הכישרונות בתחום ולדעתי צריך להפוך את אשדוד לבירת המוזיקה. הייתה לי הזכות לקחת חלק במיזם המדהים הזה ורק מקווה שמדובר בהתחלה כי לדעתי השמיים הם הגבול".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו