צילום: ארכיון

"במסגרת הערכות עיריית אשדוד לשעת חירום, ועל פי הנחיות פיקוד העורף, נדרשים גם התושבים להכין בקביעות את המקלטים הפרטיים שברשותם ולפעול באופן רציף לתקינות תחזוקתם וכשירותם לשעת חירום" אומר איטח ומסביר ש"לא מדובר באיזו תחזית למצב חירום כלשהו, אלא הנחיות קבועות שנועדו להבטיח רמת מוכנות טובה גם של האזרחים".

בדפי ההסבר שהעירייה מפרסמת מעת לעת ומבקשת כעת לרענן בקרב הציבור, ממליץ איטח על הכנת המקלט הפרטי בבית המגורים, בהתאם להנחיות הבאות: ניקוי ואוורור המקלט ופינויו מכל ציוד מיותר. לבדוק תקינות מערכות האוורור, המים, הביוב והחשמל.

לוודא שדרכי היציאה והכניסה למקלט אינן חסומות, לבדוק תקינות הדלתות, חלונות ההדף והגומיות שמסביב, להוציא החוצה כל חומר המסכן את השוהים במקלט (חומרים דליקים ורעילים),לפנות חפצים כבדים ושבירים מהקירות ומהמדפים, לחדש השלטים והסימנים במקלט, לוודא כי גודל המקלט ומקומות הישיבה מותאמים למספר השוהים בו, להבטיח שקיים הציוד הבסיסי הבא: ערכת עזרה ראשונה; ערכת כיבוי אש; מכלי מי שתייה או בקבוקים סגורים; תאורת חירום או פנס עם סוללות; ציוד מתאים להיגיינה (כמו בתי כיסא ושקיות לאיסוף אשפה).

פיקוד העורף והביטחון העירוני ממליצים גם לצייד את המקלט במלאי מזון שמור באריזה ומוכן לאכילה (כגון חטיפים ושימורים), רדיו עם סוללות וסוללות להחלפה, מכשיר טלוויזיה וטלפון, עיתונים, ספרים, צעצועים ומשחקים לילדים, פנקסי טלפונים חיוניים, מאוורר חשמלי ודלי אשפה.

על פי חוק אחזקת מקלטים, על האזרח מוטלת האחריות לטפל במקלט שברשותו! והעירייה מקיימת מידי פעם ביקורים יזומים על מנת לוודא כי המקלטים עומדים ברמת המוכנות הנדרשת.

בשאלות ובירורים ניתן לפנות למוקד המידע הארצי של פיקוד העורף בטלפון: 104.

מידע נוסף באתר פיקוד העורף: www.oref.org.il

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו