המכובדות והרצינות של התחרות נכרו מהרגע הראשון וזכו להדים גדולים ברחבי הארץ, כך שאל התחרות הגיעו מעל ל- 20 נגני עוד שונים ומגוונים שסיפקו כל אחד מהם קטעי אלתור מקוריים בהם יכלו להביע את רחשיהם אל הנגינה וכן קטע מולחן נוסף- מוכר וידוע אותו יכלו השופטים לבחון מבחינת ההגשה, הדיוק ויכולת האמנותית.
מוטי מלכא ואלי גרינפלד מייסדי התחרות עם הזוכה אליאס חדוב
בתחרות שפטו המובילים בישראל ושם דבר בתחום- השופטים: ד"ר ניזאר רדואן, מר משה חבושה, ד"ר יהודה קמרי, פרופ' טייסיר אליאס והגב' מרינה טושיץ' ובשלב הגמר הצטרף אליהם מר יורם אזולאי היועץ המוזיקלי של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד. 

הנגינה, התחום והרמה של המתמודדים ולצד זה חבר שופטים מאוד מכובד- בשביל העיר אשדוד התחרות הזו היית העוד ציון דרך לכך שיש בישראל בירת תרבות חדשה.
צוות השופטים בגמר
ביומו הראשון של התחרות, כל מתמודד הציג עצמו בקצרה מול חבר השופטים והציג מה ינגן ומיד לאחר מכן התיישבו לנגן את היצירות. צליל נגינתו העמוק והחודר של העוד קיבל מגוון רחב של הגשות: כאלה שמנגנים בעיניים עצומות, שמסתכלים על השופטים כאילו הם בוחנים אותם בעצמם, שמתחברים לכלי הנגינה ונדמה כאילו הפך להיות חלק מהם ועוד כאלה שאפילו התרגשו והציעו לשופטים לראות בעמוד הפייסבוק שלהם כיצד הם מנגנים שלא מול שופטים במעמד שהפך להם מעט מלחיץ. 

היו כאלו שניגנו לפי מקאמים או לפי שמיעה, שמנגנים במשך שנים או שהתאהבו רק לאחרונה בעוד וצליליו. בשני שלבי התחרות, ביום הראשון והשני נגן כל מתמודד שני קטעים: אלתור- "תקסים" וקטע מולחן מוכר- כל שיבחרו.
כל הזוכים בתחרות. צילום: חן בוקר
מבין המתמודדים היו גם שלוש נשים ובכלל ניכר היה שבכל הנוגע ל- עוד, דווקא משום שימת הדגש על הכלי הספציפי קל יותר היה להבדיל בין האמנים המתחרים והיותם גם יוצרים שמביעים את עצמם, כל אחד בדרכו שלו ועדיין לשלב הגמר עלו שמונה מתחרים.

מוטי מלכא, ממייסדי התחרות ומנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה באשדוד אמר: "חג שמח למלך הכלים- העוד! אני מתכבד להביא את ברכתו של ראש העיר שלצד הפריחה הגדולה כמעט בכל תחום בעיר, בוודאי בתחום התרבות אשדוד הפכה לבירת תרבות משמעותית בישראל והיום היא כבר כמה שנים הגורם המוביל שמקדם את הרב תרבותיות בחברה הישראלית. אני נרגש מאוד לעמוד במעמד הזה. לתחרות הזו יש משקל סגולי מיוחד, בעל משמעות גדולה מאוד ולצד מפעלי התרבות הגדולים בעיר אשדוד. דבר נוסף, חשוב ומשמעותי הוא קיום התחרות על שמו של אדם שהיה המנהל הפדגוגי הראשון של המרכז לפיוט ושירה בתמיכתו של ראש העיר דאז ד"ר אריה אזולאי שהמלצתו הייתה שאשלב את סמי אלמגרבי. אמרתי לו אתה מבקש? אני מבקש! לימים צמחה ממנו התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, וסמי לימד אותנו שתרבות ואמנות עושים בשלמות ומצוינות.
כך היום מדובר בהפקה של מצוינות ואנחנו בוחנים מהי תרבות קנונית. יש לזה הרבה מבחנים- חלק מנבחנים- מוזיקאים מצטיינים מחוננים וזהו רק מזלי שאני לא שופט... ואנו רואים כאן גם דור המשך צעיר ומוכשר לצד שופטים מהטובים הנחשבים והמצליחים ביותר בתחום הזה- המענה החיובי המידי של חבר השופטים המכובד גם היה נקודת ציון לכך שאנו עושים משהו איכותי וקנוני.
לכל תרבות יש לה נדיבי עם וראשי ציבור שנותנים את תמיכתם. אמנית דגולה גלית גיאת המקסימה נתנה את שמה הטוב לתחרות וזכינו בראשי ציבור שנותנים את תמיכתם הערכית 
דורותי ויהודה אלמלא מז'נבה הרצליה הגב' פאני קריספין ולידם הגב' מדי וג'ו אסרף מאשדוד. אני
מודה בהתרגשות גדולה מאוד לנפשות הפועלות על התמיכה לתרבות ואמנות ברמות הגבוהות. לא רק כלכלית אלא גם ערכית לעידודם לקיום תרבות חיה ומשפיעה עם אופק לשנים רבות קדימה ובזאת אני מכריז שבשנה הבאה נוסיף תחרות נגינה על קמנג'ה על שמו של ישועה אזולאי ז"ל".

 מוטי מלכא. צילום: חן בוקר

ג'ו אסרף, בירך ואמר: "שמח מתרגש ומאוד נהנתי. הנגינה בתחרות החזירה אותי יותר משבעים שנים אחורה. כשהייתי ילד ישבתי ליד הסבא והיה אחד שישב וניגן על עוד. זה היה הכלי הראשון שהכרתי. כבר בצעירותי נמשכתי לכלי הזה שהפך לנשך כל השנים לכלי הנגינה האהוב עליי. 
אני שמח ומודה לחברי מוטי שחשב עליי כדי לעזור לו בחלק הכלכלי בנושא הזה. מפני שאם לומר את האמת אם היו שואלים אותי לפני 30 שנה הייתי אומר שאני חושש שהיא תיעלם... קרה נס עם אנשים שמשוגעים לדבר כמו מוטי. המוזיקה החזיקה מעמד ומקבלת במה של כבוד גדול. אני מקווה שנראה עוד הצלחות והבאה של המוזיקה הזו למקום המכובד הראוי לה".
ג'ו אסרף. צילום: חן בוקר

הזכיות:

בסיומו של היום הראשון לתחרות, בחרו השופטים במתמודד צעיר לקבל פרס מיוחד- רעי חודיר מירושלים, רק בן 15 ומנגן כבר 7 שנים על עוד.

את פרס הצעירים קטף אייהם אסעד מאיכסאת שבצפון.
מימין לשמאל איתן ברוך אליאס חדוב ואיציק דן
בקטגוריית הבוגרים:
מקום 3- איציק גן מאבו גוש- פרס של 500 ש"ח
מקום 2- איתן ברוך מהוד השרון- פרס של 1,000 ש"ח
מקום 1- אליאס חדוב מתל אביב - פרס של 3,000 ש"ח, נבחר פה אחד על ידי כל השופטים וזכה בפרס כספי ולהופיע יחד עם התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו