חגי תשרי בפתח וכמידי שנה הורים רבים ירכשו לילדיהם את האופניים הראשונים או יחליפו את האופניים הישנים בחדשים.

ברשת רוזן ומינץ מבקשים להדגיש את כללי הזהירות ברכיבה על אופניים ואת הכללים לבחירה  והתאמה של אופניים.

גדי מינץ, מנכ"ל רוזן ומינץ: "כולם אוהבים לרכוב על אופניים אבל חשוב מאד להקפיד על כללי בטיחות וכללים להתאמה של אופניים כדי לא להפוך את החוויה המהנה לסיוט. אנו מאחלים להורים ולילדים רכיבה מהנה ובעיקר בטוחה ומפצירים בהם להקפיד על כללי הבטיחות ועל הפרטים החשובים הקשורים להתאמה של האופניים לכל ילד וילד".

עוד מוסיף גדי מינץ: "לכל ההורים והילדים מומלץ להקדים ולהגיע לחנויות כדי לבדוק את האופניים הישנים או לרכוש אופניים חדשים. רצוי מאד לא לחכות לרגע האחרון כדי לרכוש לילדים אופניים, כדי שיוכלו להתאמן ברכיבה לפני החג".

באיזה גיל אפשר להתחיל?

ברשת רוזן ומינץ מציעים אופניים לילדים החל מגיל שנתיים וחצי - שלוש ועד לאופניים לנוער ולמבוגרים. הדגמים הראשונים לפעוטות וקטנטנים מוצעים עם גלגלי עזר, עימם ניתן לרכב בשנים הראשונות.

דגמי ריינבו

גדי מינץ, מבעלי רשת רוזן ומינץ מסביר: "הדבר החשוב באופני ילדים הינו וודא שהילדים ירגישו בהם נוח ולא פחות מכך יהיו מוגנים ומצוידים בקסדה. קצב הגדילה של ילדים מהיר ולכן חשוב לקחת בחשבון את העובדה שאופני ילדים מחליפים בזמן קצר יחסית. חשוב שילדים ירגישו בנוח ברכיבה ולא ירכבו על אופניים גדולים או קטנים למידתם".

אופניים שאינם מתאימים הם סיכון בטיחותי - ילד אינו יכול לשלוט באופניים הגדולים ממידתו, אין באפשרותו לנהוג בהם ביציבות, לעצור או לרדת מהם בבטחה. רכיבה לאורך זמן על אופניים גדולים מדי תביא לכאבים אשר יכולים להוביל לנזק גופני בלתי הפיך. 

מכיוון שילדים מחליפים אופניים בתדירות גבוהה הדגמים המיועדים להם זולים ביחס לאלו המיועדים לבני נוער ומבוגרים. 

גדי מינץ ממליץ : "מגיל שנתיים-שלוש ועד גיל שש שנים אמור ילד/ילדה  להחליף אופניים בממוצע כל שנה וחצי, כשקצב הצמיחה של הילד הוא זה שקובע את התדירות שבה צריך להחליף את האופניים. אופניים ראשונים עם דוושות (להבדיל מאופני דחיפה המיועדים לגיל הרך) אפשר לרכוש החל בגיל שנתיים וחצי ובהתאמה לקישוריו המוטוריים של הילד.

אופני ילדים מצוידים  בגלגלי עזר ולכן בשלב ראשון אין חובה להגיע בעת עצירה מוחלטת עם כפות הרגליים לקרקע.  עם רכישת המיומנות ניתן להסיר את גלגלי העזר וכעבור כשנה וחצי לעבור לזוג במידה גדולה יותר.

אופניים לפעוטות?

אופני דחיפה לילד – הדרך הטובה ביותר ללמד לרכב על אופניים

גדי מינץ:  "הדרך הכי טובה ללמוד לרכב על אופניים היא עם אופניים ללא דוושות וגלגלי עזר. אופניים אלו ניתן לרכוש כבר בגיל שנתיים ובעזרתם ללמד  את הקטנטנים את שיווי המשקל והקואורדינציה שלה הם זקוקים ברכיבה על אופניים עם דוושות".

 bolt orange

איך להתאים את האופניים לילד?

"התאמת מידת האופניים נעשית בהתאם לגובה הילד וביחס לקוטר החישוק הנמדד באינצ'ים", מסבירים המומחים של רוזן ומינץ.

 

 • קוטר חישוק "12 - גילאי  3-2  גובה: 80 עד 90 ס"מ
 • קוטר חישוק "14 - גילאי 4-3  גובה:  100-90 ס"מ
 • קוטר חישוק "16 - גילאי 5-4 גובה: 110-100 ס"מ
 • קוטר חישוק "18 - גילאי 6-5   גובה: 120-110 ס"מ
 • קוטר חישוק "20 - גילאי 7-6   גובה : 130-120 ס"מ
 • קוטר חישוק "24 - גילאי 10-8   גובה : 130-150 ס"מ

הטיפים החשובים ביותר ברכישת אופניים

אבנר רוזן, מבעלי רשת רוזן ומינץ ממליץ להקפיד על 5 הנקודות הבאות ברכישת אופניים לילדים:

 • מומלץ להגיע עם הילד לחנות האופניים כדי לבצע התאמה מלאה בחנות.
 • בעת הרכישה להקפיד שהילד מגיע עם כפות הרגליים לרצפה כשהוא עומד עם רגליים מפוסקות מעל צינור השלדה העליון. בשלב ראשון ברכיבה עם גלגלי עזר מרווח מפסעה זה זניח יחסית אבל בהמשך עם ביטול גלגלי העזר הוא הופך לחשוב לבטיחות הרוכב. אם רוכבים בלי גלגלי עזר מרווח העמידה אמור להיות לפחות 4 ס"מ.
 • חשוב לשים לב כי בעת דיווש זווית הברך בעת קיפולה לא תעלה על 90 מעלות; רכיבה עם אוכף נמוך לאורך זמן מזיקה לברכיים.
 • רכיבה עם אוכף גבוה מדי גם היא אינה נוחה ותביא אף לאובדן שליטה. בקניית האופניים ידריך אתכם המוכרן של רוזן ומינץ ויכוונן לילד את האוכף בדיוק למידה המתאימה.
 • אם מידת ילד מציבה אותו על התפר בין שתי מידות, בשלב ראשון עדיף לרכוש את הזוג במידה הקטנה, זאת כדי לאפשר את הורדת גלגלי עזר מהר ככל האפשר. זוג במידה גדולה יפגע בהתקדמות הילד בשליטה באופניים וכמו כן יפגום בהנאה שברכיבה - שהיא הסיבה העיקרית שבגללה קונים אופניים!

 

 

מה החשיבות של גלגלי עזר?

גדי מינץ, מבעלי רוזן ומינץ: "גלגלי עזר הם אביזר פשוט שתפקידו לסייע לילד לרכוש בטחון ולתרגל רכיבה בשיווי המשקל- וכך ללמוד איך לרכב על אופניים ללא גלגלי עזר. חשוב להקפיד שגלגלי העזר יהיו מפלסטיק עם ציפוי גומי: גלגלים מסוג מספקים אחיזה טובה יותר מגלגלי פלסטיק יצוקים. גלגלי עזר מגומי מונעים רעשים ותורמים ליציבות האופניים. את גלגלי העזר צריך להרכיב כך שיאפשרו מידה מסוימת של הטיית האופניים לצדדים- כך ירכוש הרוכב עליהם את היציבות ברכיבה בקו ישר".

 

המלצות בטיחות,  ציוד מומלץ ואביזרים

 • בעת הקנייה מומלץ להצטייד בשמנים לשימון חלקי ההינע באופניים, חומרי ניקוי, מנעול למניעת גניבה, כפפות להגנת כפות הידיים וכמובן קסדה!
 • מתח שרשרת – מתח השרשרת באופניים ללא הילוכים הוא זה ששומר על השרשרת במקומה. מתיחת יתר תקשה על המדווש ותאט את האופניים. השרשרת צריכה להיות רפויה במידה.
 • בעת רכישת האופניים מומלץ להזריק אל הפנימיות נוזל המונע תקרים.
 • לרכיבה בשעות ערביים ובחשכה מומלץ לרכוש אמצעי תאורה- פנס קדמי ופנס מנצנץ אחורי . אסור לאפשר לילד לרכב בשעות החשיכה לבד!
 • חובה לכבוש קסדה בעלת תו תקן. יש להתאים את הקסדה למידת היקף הראש ומומלץ לרכוש קסדה קלה ומאווררת. עדיף לרכוש קסדה עם מנגנון הידוק להתאמה מושלמת לראשו של הילד. קסדה שאינה במידה מתאימה תציק בעת רכיבה ותסיט את ריכוזו של הרוכב מהמכשולים שלפניו.
 • קסדה במידה גדולה מהרצוי מסוכנת! בעת תאונה היא תגרום לנזק במקום להועיל. זכרו קסדה במידה נכונה מצילה חיים!
 • עדיף לקיים את רכיבת האימון הראשונה במגרש סגור ללא מכשולים, כלי רכב או עצמים שיפגעו בריכוז הילד ברכיבה.

 

בקניית אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי

 • מומלץ לקנות אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי בחנות המתמחה בכך. מדובר בכלי רכב הדורש טיפול, שירות ואחריות.
 • קנו אופניים וקורקינטים תקניים בלבד המיובאים על ידי יבואן מוכר ואמין.
 • חובה לרכוב עם קסדה תקנית. קסדה יכולה להציל חיים בעת תאונה!
 • חובה לציית לחוקי התנועה בעת רכיבה עם קורקינט או אופניים חשמליים!
 • חובה להתחשב במשתמשים האחרים בכביש, בשביל ועל המדרכה.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו