קיץ לא פשוט עבר על מכבי אשדוד/באר טוביה, לצד כל הבעיות התקציביות בקיץ, ויכוחי ההנהלה והדיבורים על מאיר טפירו (ישאר או לא ישאר), הפתיעה מכבי אשדוד/באר טוביה בהחתמה קצת אחרת, שונה ובלתי צפויה.

המינוי של בראד גרינברג כמאמן מכבי אשדוד/באר טוביה בהחלט לא היה משהו צפוי, כולם דיברו על שוק המאמנים בישראל, קשה היה להאמין שמישהו ידע להצביע על גרינברג כמועמד.

המאמן בן -ה 63 הגיע לאשדוד, אחרי עונה בטורקיה ושהוא מאמן (עדיין) את נבחרת קוסבו. גרינברג אימן בישראל שנתיים, עונה אחת מוצלחת מאד עם אליפות ירוקה כמאמן מכבי חיפה ועונה שנייה מאכזבת בליגה, אך מוצלחת יחסית באירופה ורבע גמר עם הפועל ירושלים ביורוקאפ.

באשדוד בונים על הרוגע של גרינברג, ההיכרות שלו עם שוק השחקנים בעיקר האמריקאי והעובדה שהוא אמור להביא דפוסי עבודה אחרים לקבוצה שעברה קיץ לא פשוט.

ויש כמובן את העניין הכלכלי, אין זה סוד שכל בניית הקבוצה התבססה על אילוצי תקציב משמעותיים, גרינברג כמאמן זר עולה פחות למכבי אשדוד ממאמן ישראלי. אבסורד ככל שזה נשמע, זו העובדה.

אשדוד ניצלה את המקסימום במדרגות המס עבור גרינברג ומשלמת לו את הסכום הגבוה ביותר שהיא יכולה בכדי לשלם את המס המינמלי על פי החוק.

צילום: ראד'ר ג'אברה, באדיבות אתר ONE

גרינברג משתדל לא להתייחס לדיבורים מסביב ומנסה להתעסק בעיקר, "אני מאמן כדורסל שמתעסק רק בכדורסל, ראיתי באשדוד תוכנית יפה עם הרבה אתגר ומצד שני הרבה תשוקה ורצון לעשות משהו אחר", אמר גרינברג על ההגעה.

גם בגיל 63 גרינברג שכבר עבר לא מעט תחנות בקריירה, כולל בליגה הטובה בעולם, מתרגש, "ברור שאני מתרגש, אם אני לא אתרגש מהמשחק הזה, אז אין לי מה לחפש כאן, גם אחרי כל כך הרבה שנים במקצוע, אני מתלהב כמו ילד קטן שהתחיל לשחק אתמול בכדור".

חרף העובדה שהוא לא מקומי ולא היה בישראל כמה שנים, נראה שגרינברג הכין היטב את שיעורי הבית ומכיר את הקבוצה אליה הגיעה, וכן את המטרות והשאיפות שלו ושל הקבוצה, "אני רוצה להחזיר את מכבי אשדוד לקבוצה המרעננת שהיא הייתה בתחילת דרכה, שיחקתי כאן בעבר ותמיד התלהבתי מהאווירה של הקולג'ים שיש מסביב לקבוצה". 

"ערכנו כבר חמישה אימונים, אני יודע שלקבוצה היו כמה שנים מבלי להיות בפלייאוף והמטרה שלנו היא להיות בפלייאוף", סימן גרינברג מטרה די גבוהה אחרי שכמה שנים הקבוצה לא הייתה במקומות 1-8.

ברמת הסגל, גרינברג הפתיע שאמר: "נביא עוד שחקנים אין לנו סגל מלא", ככל הנראה הוא מדבר כנראה על שחקנים ישראלים כי קשה להאמין שאשדוד תביא יותר מארבעה זרים שכבר יש לה (לונג, סק, לי ולאורי) ותוותר על המענק מהמנהלת.

"אנחנו מחכים שג'ארד לי יגיע, הוא רק סיים את היורובאסקט ונתן לנו כמה ימי מנוחה, תוסיף את אלכס (צ'וברוביץ') שעדיין פצוע ולא החל באימונים ולכן קשה לדעת בדיוק איך נראה, מה עוד שכפי שאמרתי קודם לכן, חסרים לנו שחקנים".

צילום: ראד'ר ג'אברה, באדיבות אתר ONE

איך אתה מרגיש את הקבוצה, השחקנים, יש חיבור?

"זה דבר שלוקח זמן וזה ברור. אבל אמרתי לשחקנים כבר בשיחה הראשונה, כולנו עזבנו את אזור הנוחות שלנו ובאנו למקום אחר וחדש בכדי להצליח, אם נהיה ביחד ונעזור אחד לשני לכולם יהיה נעים וכיף, אם לנו אז כולנו נסבול".

בכלל נראה שגרינברג מאמין מאד בחיבור קבוצתי לפני החיבור המקצועי, בעיניו זה לא פחות חשוב מעוד תרגיל או עקרונות הגנה או התקפה.

"קח את כל הקבוצות האלופות לאורך ההיסטוריה, תראה שהיה שם חיבור, הייתה שם קבוצה, תמיד צריך את היכולת האישית, את יכולת הביצוע, אבל משחקי הכדור ובעיקר הכדורסל זה משחק קבוצתי, אם נהיה ביחד ונעזור אחד לשני, נצליח, זה לפני הכל".

ועדיין בסופו של דבר צריך לשים את הכדור בסל. צריך יכולת.

"נכון, כמו שאמרתי זה לא במקום יכולת, אלא בנוסף, ברור שהרבה יותר קל לעשות דברים שיש לך שחקנים שיודעים ומבינים מה אתה רוצה מהם ומבצעים את זה, אני חושב שבהחלט הבאנו שחקנים כאלה".

מבחינת גרינברג עניין התקציב בכלל לא משנה במטרות של הקבוצה, "כסף ותקציב בסופו של דבר לא משחקים, ברור שזה קל יותר ונוח יותר, אבל לדעתי האתגר והכיף הוא לקחת קבוצה ושחקנים שהם כביכול 'פחות' טובים לפחות מבחינת הכסף ולנצח קבוצות טובות יותר מאיתנו, זה האתגר, שלי ושל השחקנים".

איזו קבוצה נראה באשדוד? נראה שבנית קבוצה קצת לא שגרתית במושגים של הכדורסל הישראלי, עם גבוהים משמעותיים?

"קשה לי להגיד איזו קבוצה נראה, כי מדובר בשלב מאד מאד מוקדם, מה עוד שחסר לנו גם זר משמעותי בפנים (ג'ארד לי) וגם את אלכס שבעייני הולך להיות שחקן חשוב מאד ברוטציה שלנו ובתפקיד שלו, בטח בחוקי הליגה.

מה שהנחה אותי בבניית הקבוצה זה כמה דברים, קודם כל זה הפן האישי של השחקן כמו שאמרתי קודם לכן, החיבור הקבוצתי- האישי. לאחר מכן, השקפת העולם שלי בכדורסל, לא יודע אם זו קבוצה שונה ממה שיש בישראל, אבל יש לי בראש איך אני רואה את הקבוצה, נראה אם זה באמת יקרה, אני לא אהסס לשנות סגנון או רעיון אם אראה שזה לא מתאים, אך מכיוון שאני הבאתי את השחקנים, אני חושב שזה יסתדר".

צילום: מנהלת ליגת העל בכדורסל

איך תסתדר עם החוקים בליגה?

"אני מכיר את הליגה בישראל,אימנתי כאן ואימנתי עם החוקים הללו יהיו בסדר. אני חושב שבסך הכל בנינו קבוצה די מאוזנת בין זרים לישראלים ובין צעירים לוותיקים, בסופו של יום אתה זורק את הכדור בפתיחת האימונים והשחקנים צריכים לתפוס אותו, מי שיהיה טוב ישחק וזה לא משנה אם אתה ישראלי, או זר, אני גם מבין ויודע שבכדי ליצור חיבור לקהל צריך שגם יהיו שחקנים מקומיים, אבל בעיקר צריך קבוצה מנצחת".

לסיום, איזו קבוצה מצאת באשדוד? הנהלה? ארגון? עבדת במקומות גדולים ואתה בוודאי יכול להשוות?

"האנשים כאן עובדים מסביב לשעון וברור לי שהקבוצה יקרה להם, רובם לא מקבלים בכלל שכר וזה מדהים בעייני, אני והשחקנים זו העבודה שלנו ואנחנו מקבלים כסף עבורה, חלק מאותם אנשים באים מהרצון לתרום והאהבה לכדורסל ולעיר.

אי אפשר ולא נכון להשוות בין מקומות, נהנתי בכל המקומות שעבדתי ועד כה אני מאד נהנה גם כאן, אין סיבה שזה לא ימשיך, יש כאן ארגון טוב ואנשים שדואגים להכל, גם לי וגם לקבוצה".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו