אם יש אדם שבמכבי אשדוד/באר טוביה מסמנים כרכש הכי חשוב של הקבוצה בקיץ האחרון, אז מדובר במאמן בראד גרינברג, בכל זאת, לא כל יום עומד על הקווים באשדוד אלוף ישראל.

גרינברג חרף הביקורות שחטף בשהותו בישראל, זכה באליפות עם קבוצות החלומות של מכבי חיפה (מקל, דונטה סמית, פול סטיל, קלאתס) והגיע לרבע גמר יול"ב עם הפועל ירושלים.

באשדוד החליטו להמר, בעיקר בשל העובדה שחוקי המס בישראל לזרים באים לטובתם במקרה הזה. (תשלום מס על זר שונה מתשלום מס על ישראלי, מן הסתם נמוך בהרבה יותר, מה שיוצר עלות מעביד קטנה יותר לראשי הקבוצה).

אלא שלצד דני גוט עוזר דומיננטי מאד ואחד שיכניס מערכות והרגלי עבודה שונים ממה שהכירו באשדוד בעבר.

על הנייר, גרינברג בנה יחד עם הצוות שלו, קבוצה חדשה לגמרי, למעט אדם אריאל אף שחקן לא נשאר מהעונה שעברה, ארבעה זרים חדשים, ישראלים חדשים והחידוש לא מעט מתאזרחים (שניים).

אשדוד הלכה על ארבע זרים בכירים, קמרון לונג עם עבר בראשל"צ בעונה שעברה, הנרי סק בעמדות הגארדים, ג'ארד לי ודויוד לאורי בעמדות הפנים.

בגזרת הישראלים, אדם אריאל הוא הקפטן והשחקן היחיד שממשיך מהעונה שעברה, יחד איתו בישראלים הבכירים יש את גוני יזרעאלי, נמרוד לוי, אלכס צ'וברוביץ' ושני המתאזרחים אדם הוינג וטארוויס ווארץ' בעמדות הגארדים.

צילום: מכבי אשדוד/באר טוביה

ההברקה: קמרון לונג ואלכס צ'וברוביץ'

נתחיל דווקא מהישראלי. הרבה מאד זמן שלאשדוד לא היה סנטר ישראלי גבוה ומרשים כמו צ'וברוביץ'. שחקן נבחרת ישראל, ואחד כזה שאמור להיות כינור ראשון בקבוצה של גרינברג, יחד עם לי ולאורי הוא אמור להביא לאשדוד שליטה מתחת לסל, הרבה כוח וגובה והתמודדות טובה עם "החוק הרוסי", (שני ישראלים על הפרקט כל הזמן).

השאלה המרכזית, כיצד הוא יחזור מהפציעה, הוא טרם החל באימונים ועד שיחזור ייקח קצת זמן. יכולת וכושר טוב של צ'וברוביץ' ישנו עבור אשדוד את העונה.

השחקן השני, הוא קמרון לונג, גארד מכבי ראשל"צ שהיה מהשותפים הגדולים לעלייה של הקבוצה לחצי גמר פיינל פור בעונה שעברה.

לונג מביא לאשדוד, היכרות עם הליגה הישראלית, קליעה, ריכוז ולמעשה במחירים של אשדוד מדובר ללא ספק "בגניבה".

יהיה מעניין לראות את השיתוף שלו עם הגארד השני הנרי סק וכמובן גוני יזרעאלי ושני המתאזרחים החדשים, לונג הוא בעיקר קליעה וגרינברג יצטרך למצוא את השיטה הנכונה בכדי לשחק איתו.

צילום: מכבי אשדוד/באר טוביה

השאלות: הזרים החדשים והמאזרחים

אמרנו בהתחלה שמדובר בבנייה שונה משנים קודמות, אין ספק שבאשדוד נתנו את המפתחות לגרינברג וגוט בכדי לבנות סגל ולהביא שחקנים לפי הראייה שלהם (כמובן במגבלות התקציב המאד קטן).

בניגוד לקיץ שעבר, הפעם לאשדוד יש מאמן וצוות שמכירים טוב מאד את השוק ובעיקר את שוק הזרים והשחקנים, לא בכדי הגיעו לאשדוד שני מתאזרחים חדשים, מה שכמעט ולא קרה בעבר, בטח לא שניים בבת אחת.

עכשיו המטרה תהיה לחבר את כל היחידה הזאת ליחידה אחת, וכאן זו העבודה של גרינברג וגוט. אם הזרים יהיה בינגו והבנייה שהלכה לכיוון של גבוהים גדולים וגארדים עם קליעה יחד עם ישראלים משלימים שינשכו, תעבוד, אשדוד יכולה לכוון גבוה, אם הזרים זה לא בינגו למעט אולי לונג, שוב נדבר על עונת הישרדות.

צילום: מכבי אשדוד/באר טוביה

הימור מושכל: נמרוד לוי

אחת ההחתמות שעברו מתחת לרדאר באשדוד בקיץ, זו ההחתמה של נמרוד לוי, שחקן מכבי ת"א בעונה שעברה.

דובר על לוי ככישרון גדול, גם בראשל"צ וגם במכבי ת"א, ראינו ניצוצות של קליעה, של יכולת לעשות דברים של שחקן בגובה של 2.08 מ'. לוי אמור לשחק בעמדות 3-4 ויכול אם יאמינו בו להביא תועלת ולהתגלות כהחתמה טובה מאד של אשדוד.

מצד שני כמו סיכויי ההצלחה כך גם סיכויי ההתרסקות, לוי עם אופי מעט דורש, לא יישב בשקט אם לא יקבל דקות משחק, הוא הגיע לאשדוד בכדי לשחק והרבה.

על העמדה שלו נמצאים לאורי, אריאל וגם לונג יכול לשחק בעמדה 3, הרבה תלוי בסגנון שגרינברג ירצה מאשדוד ואיך הוא ישחק, במשחק ריצה וקליעה לוי יכול להתברר כבינגו, במשחק עומד, זה פחות מתאים לו.

צילום: ארכיון- מכבי אשדוד/באר טוביה

תושב חוזר: גוני יזרעאלי

בגיל 34 גוני יזרעאלי חוזר למכבי אשדוד. הפעם הוא לא אמור להיות כינור ראשון עלה שחקן ותיק שעולה מהספסל. אם נגיד את האמת, יזרעאלי באשדוד בשל הניסיון ובשל העובדה שצריך ישראלים.

השאלה החשובה במקרה שלו, היא שאלת האופי וההתאמה החברתית לקבוצה. בקדנציה הקודמת הסיפורים על יזרעאלי היו לא תמיד חיובים.

גם בקבוצות אחרות שהוא היה פעם, הדיבורים היו על אישיות לא קלה שצריך לדעת איך לטפל בה ולהכיל אותה.

מצד שני, בקיץ שעבר מכבי אשדוד, עם מלחמות היהודים בהנהלה, תקציב מהנמוכים שהיה בשנים האחרונות, ולא מעט בעיות, האג'נדה המרכזית שהנחתה את ראשי הקבוצה בקיץ הזה, הייתה כספית, יחסית לאילוצים נראה שנבנתה קבוצה סבירה, אך שוב נגיד על הנייר בלבד.

בשלישי הבא (18:30) נוכל לראות לראשונה את אשדוד במשחק אימון מול בני הרצליה ונוכל לקבל אומדן לכוח של הקבוצה ולשחקנים החדשים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו