"להוציא את המשחק מול בית"ר שבאמת היה שונה בגלל ההרחקה, אנחנו נופלים כבר משחק שני במחצית השנייה", אמר גורם באשדוד אמש (ש') לאחר המשחק.

קשה להגיד אם אחרי שלושה מחזורים מדובר על תופעה, אבל דבר אחד ברור: משהו קורה לאשדוד של ראובן עטר בין הדקה ה- 45, הירידה להפסקה והחזרה למשחק.

גם מול מכבי פ"ת, אשדוד שיחקה 45 דקות טובות ונעלמה לגמרי במחצית השנייה, אותו דבר קרה אמש (ש'), אשדוד שיחקה טוב 45 דקות מול ק"ש, הגיעה למצבים, ירדה להפסקה והפסידה את המשחק.

אפילו מול בית"ר עד ההרחקה ראינו אשדוד אחת ובשנייה אשדוד אחרת לגמרי, ברור שיש הבדל לשחק בעשרה שחקנים מול בית"ר, אבל כנראה שכבר יש מגמה ומישהו באשדוד צריך לבדוק למה זה קורה.

האם מדובר בבעיית כושר גופני? לא בטוח. שחקני ק"ש נראו לא פחות עייפים משחקני אשדוד, רצו כמוהם ובסך הכל נראה שבאשדוד מצליחים להתמודד גופנית גם במחצית השנייה. אם יש בעיית כושר גופני, היא נקודתית ובטח לא משהו קבוצתי מוגדר.

בעיה מנטאלית? להגיד על מ.ס אשדוד שיש לה בעיה מנטאלית זה בערך כמו להגיד שבחוץ חם, לאשדוד תמיד הייתה בעיה מנטאלית, האם זה ההבדל בין המחציות, יכול להיות, אבל לדעתי ההסבר הוא יותר מקצועי.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

ניקח את המשחק אמש מול ק"ש, 45 דקות טובות של אשדוד הסתיימו באפס אפס די מאכזב. אשדוד שלטה במשחק, הניעה כדור והייתה טובה יותר.

הבעיה שהשחקנים של עטר צריכים לדעת להכריע את המשחק בדקות הטובות שיש להן ואת זה הם לא עושים.

הסיבה? גם מנטאלית, חוסר ריכוז, בעיית סיום והיעדר שחקני הכרעה. וכאן מגיעים אולי לנקודה החשובה מכל, אשדוד של ראובן עטר עדיין לא מספיק קבוצה, עדיין מחפשת את הזהות שלה, בכדי להכריע משחקים.

למי הולכים שהמשחק נתקע, מי שחקני ההכרעה של עטר, אם יש כאלה. כל אלה שאלות שבאשדוד כרגע אין עליהן תשובות.

היה ברור אמש, שק"ש לא תעלה למחצית השנייה כמו הקבוצה שירדה להפסקה, סילבס שינה וקיבל תמורה, עטר השאיר את המערך דומה, למעט השינוי הכפוי של בן זקן ומושל (בן זקן טען שהוא סובל מכאבי ראש), עטר לא ביצע שינוי, גם כאשר ראה שכל ההתקפות של ק"ש מגיעות מהאגף הימני שלהם והשמאלי של אשדוד.

מישהו שירד לעזור לברוסיץ בהגנה, עוד שחקן הגנה שיעזור בסגירה, לתקוף דרך אגף ימין (המקביל) של ק"ש? משהו? שום דבר לא נעשה. השער היה שאלה של זמן.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

ק"ש בדקות הטובות שלה, הגיעו ליתרון מספרי על ההגנה של אשדוד די בקלות, הביכה פעם אחר פעם את ההגנה וכל זה בעקבות השינויים שעשו בספסל הצפוני, בזמן שבספסל האשדודי נותרו דוממים.

במועדון מתכוונים לבדוק לעומק את עניין הכושר הגופני במטרה לפענח מדוע בכל שלושת המשחקים עד כה, היתה אשדוד טובה במחצית הראשונה וחוותה נפילה דרמטית באיכות המשחק במחצית השנייה. "אם יש לנו בעיה בכושר הגופני צריך לטפל בה", אמרו בקבוצה.

"כאילו השחקנים חוזרים מההפסקה למחצית השנייה בלי אותה היכולת. ההבדל בין המחציות זועק לשמיים ולא במקרה הפסדנו את כל המשחקים עד עכשיו במחצית השנייה".

לעניות דעתי, מדובר ביותר עניין מקצועי גרידא, התאמות וכו', מאשר סיפורים של כושר גופני או בעיות מנטאליות שתמיד היו.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

רק על הקווים

אחת מהבעיות שזועקות לשמיים בכל הקשור למשחק ההתקפה של אשדוד, זה היעדר משחק אגפים התקפי.

המגנים של אשדוד כמעט ואינם תוקפים ואם כבר תוקפים זה רק דרך האגף של ברוסיץ' וגם שם זה נעשה בצורה מאד לא מסודרת.

אמש (ש') שיחקו בהתקפה של אשדוד שני מפלצות בכל הקשור למשחק הגובה, כמו אלקה וקורדריו והם פשוט לא נוצלו מספיק ולא נוצלו בצורה טובה, לא יכול שלא נראה הגבהות בלתי פוסקות מצד ימין וצד שמאל.

4 הגבהות הגביה אתמול אשדוד מהאגפים לרחבה. ואני לא סופר בזה את המצבים הנייחים, הכוונה להגבהות תוך כדי משחק, ללא הנשק הזה אשדוד פשוט משחקת לא נכון עם הכלים שלה.

ראובן עטר חייב לשקול לצוות שחקני אגפים טובים בחלק הקדמי של הקבוצה, וכאלה עם רגל טבעית באגף הנכון ולא לשחק עם שחקנים עם "רגל הפוכה" בכדי שייכנסו למרכז וינסו לבעוט לשער (גם את זה אשדוד עושה מעט מאד, 3 כאלה בלבד אתמול).

בנצי מושל, חן עזריאל שאמור לחזור מפציעה, דן ביטון,  אפילו בהייה יכולים להיות שחקני אגף טובים שצריכים לקבל הוראה לספק כדורים מהצדדים לחלוצים, אלקה, קורדריו ודין דוד יצטרכו לעשות מהם שערים.

כמו כן, הגיע הזמן שלגדי קינדה יהיה עם מי לשחק בקישור בפן ההתקפי, טום מונד זה נחמד והוא באמת עובד ומשתדל, אבל למעט דן ביטון שלא תמיד מדויק, קינדה מוצא את עצמו, מרים קרן ורץ לנגוח.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

קינדה בין היחידים שבאמת מנסה לאיים על השער מהקישור, הוא מגיע לרחבה, תוקף, אבל זה לא מספיק.

 עוד שחקן קישור יצרתי, עוד שחקני אגף שירווחו את המשחק, יעזרו גם לקינדה להביא את היכולות שלו (דריבל, בעיטה, פיזיות) לידי ביטוי, כרגע קינדה עסוק בעיקר בהריסה ומאבד את הכוח לבנות את ההתקפות.

באשדוד הודו גם אמש כי לא ציפו לפתוח כך את הליגה, עם אפס נקודות לאחר שלושה מחזורים. 

גורמים במועדון אמרו לאחר המשחק: “משחק שלישי ברציפות שאנחנו משחקים מצוין וברגע שסופגים את השער הראשון נשברים לגמרי ומשם הדרך להפסד קצרה. 

יש לקבוצה בעיה מנטאלית שחייב לפתור בהקדם". כמו כן, המשיך אותו גורם ואמר: "נשב, ננתח את המשחק בצורה הכי יסודית שיש, נבין איפה טעינו ונתקן מה שצריך. 

מה שחשוב כרגע זה להרים את השחקנים בכדי שכבר במחזור הקרוב מול בני סכנין נוציא נקודות ראשונות וניכנס לליגה".

והייתה גם נקודת אור במשחק אמש, הבלם הצעיר בן אל אדרי, שערך את הופעת הבכורה שלו בהרכב בליגת העל.

במועדון אמרו: "בן אל היה השחקן הכי טוב שלנו והוכיח לכולם שהוא ראוי לשחק בליגת העל, לא רק בהגנה הוא הוכיח את היכולות שלו אלא גם התקפית, כשהגיע לשני מצבים טובים. תהיה תחרות בריאה על הרכב עם שובו של ניר ברדע".

אלא שלצד המחמאות, אדרי יחד עם גאנב ושאר שחקני ההגנה היו אשמים בשני השערים שספגה ההגנה ממרכז הרחבה בנגיחות.

בשער הראשון אדרי איחר להגיע לגוזלן ונענש. בשער השני ויסמן ניצל את העמדה הלא נכונה של מושל (לא מגן) בכדי לנגוח פנימה.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

"מגיע לאדרי מחמאות והוא רשם בכורה טובה, אבל שההגנה סופגת שני שערים בנגיחות ממרכז ההגנה ואתה בלם קשה לנקות אותך לגמרי", אמרו באשדוד.

ואם רוצים קצת מספרים, לראשונה מאז 2002, אשדוד פתחה את העונה עם הפסד שלישי ברצף בליגת העל, הפעם 2:0 לעירוני קרית שמונה, ששברה בצורת של 12 שנים באצטדיון הי"א.

באשדוד צריכים להגיד תודה לבית הדין שהוריד נקודות לעכו, כי אחרת אשדוד הייתה במקום האחרון עם כל הליגה על הגב.

"בינתיים, המצב לא טוב", סיפר המאמן ראובן עטר, " זה חוזר על עצמו שאנחנו משחקים טוב מחצית אחת, לפעמים 60 דק', מגיעים למצבים ולא כובשים".

עטר הוסיף להתייחס לירידה בתפקוד השחקנים מרגע קבלת השער הראשון: "מה שבולט זה שאחרי שאנחנו סופגים שער אנחנו לא נראים טוב. יש לנו סף שבירה נמוך וזה משהו שאנחנו צריכים לעבוד עליו".

"אנחנו בבעיה. במחצית השנייה נראינו לא טוב, היו פערים בין ההגנה להתקפה. לא שיחקנו טוב. ק"ש קבוצה יותר טובה ונצטרך להרים את השחקנים כדי לקחת נקודות.

במחצית הראשונה הצלחנו לייצר מצבים, אבל בחצי השני כלום לא עבד. גם בסגל הקיים היינו צריכים להיראות טוב יותר".

"מאוד מאכזב להפסיד שוב", סיפר אחד משחקני הקבוצה, "ההפסד משפיע עליך ממשחק למשחק וזה מלחיץ. אבל אנחנו מתאמנים ועובדים קשה ומאמינים שזה רק צריך להשתחרר, וזה יבוא".

בשלב הזה, המאמן הוא לא הכתובת העיקרית לטענות, למרות שאין אחד שיוצא חסין בתקופה כזו. "ראובן הגיע מאוחר והקבוצה לא הוכנה טוב לעונה הזו, כך שאי אפשר להפיל עליו את כל התיק", אמרו בקבוצה, אבל בכל רוצים לראות שיפור ביכולת.

המאמן ראובן עטר מעוניין להתחזק בשחקן נוסף אפילו שחלון ההעברות נסגר. הקבוצה יכולה לרשום שחקנים חופשיים ועטר רוצה קשר אחורי או בלם שאינם רשומים בקבוצה אחרת.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

לאשדוד יש מקום לרשום זר נוסף וזו תהיה המטרה מבחינת המאמן בזמן הקרוב. בעיקר מבינים בקבוצה שיצטרכו לטפל בכל הקשור לבעיות בהגבהות ובשערים שהקבוצה סופגת בנגיחה.

ואם באשדוד חשבו שיקבלו כבר במחזור הבא את השוער יואב ג'רפי, כנראה שזה לא יקרה בקרוב. ג'רפי אמנם חזר לאימונים באופן חלקי אך טרם כשיר למשחק ובקבוצה חוששים שהוא ייעדר גם מהמשחקים הקרובים ויחזור רק במהלך חודש אוקטובר.

מה שאומר שג'רפי לא ישחק מול בני סכנין במשחק הקרוב וכנראה שגם לא מול מכבי נתניה באשדוד ובספק למשחק מול מכבי חיפה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו