הכדורגל של היום הולך יותר ויותר לכיוון המדע, לכיוון המספרים, הכל נמדד, נספר ומחושב. גם אנחנו ננסה מידי שבוע להביא פן אחר של המשחק הקרוב של מ.ס אשדוד ברמת המספרים, ברמה הקבוצתית וברמה האישית. מתחילים.

נתחיל דווקא מהפשוט, מי הם השחקנים עם הכי דקות במשחק בשני המחזורים הראשונים בליגה? בהייה, בן זקן וירדן קרישטול ששיחקו 191 דקות בשני המחזורים הראשונים (כולל תוספת זמן).

אחריהם נמצאים תום מונד עם 188 דקות וגדי קינדה עם 165. מה זה אומר? קודם כל שלפחות על פי שני המשחקים הראשונים לראובן עטר יש כמה באנקרים בהרכב, בהייה, בן זקן, קינדה ומונד. קרישטול נמצא כאן בשל הפציעה של ג'רפי.

מנגד בק"ש גם אנחנו מזהים שיש לחיים סילבס כמה באנקרים בהרכב, חמישה למעשה, מרקוס דניז וקרלוס קאוויר הבלמים, איתמר ניצן השוער, שובל גוזלן ונ'ייגל הסלבניק בהתקפה. הנה ראובן עטר עזרנו לך בחלק מההרכב הצפוי של סילבס לקראת אשדוד.

צילום: מ.ס אשדוד

על פי היכולת אדילסון בהייה מאד מאכזב עד כה, אלא שהמספרים מראים שבהייה לטוב ולרע הוא השחקן שהכי מעורב ומשפיע על המשחק של אשדוד.

אולי זה מעיד הרבה על הפיזור והחוסר איזון ואחידות במשחק של הקבוצה של עטר.

בהייה נמצא במקום השני מבין שחקני אשדוד באיומים על השער, עם שלושה כאלה בשני המחזורים הראשונים של העונה, אבל לא מספיק ומעט מידי לשחקן בעמדה שלו.

בהייה גם מסר 2 מסירות מפתח בחצי המגרש של היריב והוא השחקן שמשחק הכי הרבה לעומק מבחין שחקני אשדוד, לכן הוא מסוכן מצד אחד ומפוזר מהצד השני, שכן הוא משחק בעיקר בחלק המגרש של היריב שם יש ריבוי של שחקני הגנה.

בהייה גם השחקן שרץ הכי הרבה בקרב שחקני אשדוד וגמע 21.5 ק"מ בשני המחזורים הראשונים, ממוצע של 10.5 ק"מ למשחק. מתוכם אגב היו 108 ספרינטים.

מה המסקנה מכל זה? בהייה עובד, מנסה לסכן את השער, אבל נראה שבאשדוד יצטרכו למצוא את הדרך בכדי להביא אותו לידי ביטוי בצורה יותר אפקטיבית, להיות מסוכן יותר לשער, ולהיות אפקטיבי כי בשני המחזורים הראשונים זה נראה כמו "פול גז בניוטרל".

צילום: איציק בלניציקי, באדיבות אתר ONE

בצד השני, בקבוצה של חיים סילבס השחקן המסוכן ביותר, הוא ללא ספק שובל גוזלן עם שבעה איומים לשער בשני המחזורים הראשונים לגאנב את בן אל אדרי שאמורים לפתוח בהגנה צפויה עבודה קשה מאד.

גוזלן מטריד ללא הרף את הבלמים ושחקני ההגנה, הוא "השתתף" ב- 13 מאבקי אוויר ולא מוותר על אף כדור בגובה או על הדשא. מסוג "חלוצי הנודניק".

בנוסף, מתוך שבעה האיומים של גוזלן למסגרת חמישה היו למסגרת, מה שאומר שהוא מסוכן לשער ולא רק מסוכן לסביבה.

החיסרון במקרה שלו והיתרון במקרה של אשדוד שהוא מרבה לאבד כדורים ומרבה לאבד אותם בחצי המגרש שלו, מה שאומר שלחץ של שחקני אשדוד על גוזלן בחלק המגרש של ק"ש שהוא נמצא שם יכול להוביל לחטיפה ומצב מסוכן מנגד.

גוזלן רשם בשני המחזורים הראשונים 26 איבודי כדור, 8 מתוכם בשטח המגרש של ק"ש, בהייה, מונד, קינדה והאחרים צריכים ומוזמנים ללחוץ את גוזלן שהוא עם הגב לשער בשטח המגרש של ק"ש. רק דברים טובים יצאו מזה.

רבים מאוהדי אשדוד שואלים מדוע דין דוד משחק בהרכב ומועדף על אחרים, התשובה נראית במספרים, דוד הוא השחקן הכי מסוכן לשער מבין שחקני ההתקפה של אשדוד. הבעיה: לא תמיד זה מתורגם לשערים.

צילום: מ.ס אשדוד

דוד איים 5 פעמיים לשער בשני המחזורים הראשונים שלושה מהם למסגרת. עטר יצטרך למצוא את הדרך להביא אותו ואת דן ביטון עם שני איומים לשער להיות קרובים לשער ק"ש היא קריטית יחד עם אלקה ואולי בהייה יותר מרוכז זו הדרך של אשדוד לאיים על השער של איתמר ניצן.

שמסתכלים על הבעיות שיש לאשדוד בהתקפה, רואים שניים מרכזיות, הראשונה, אשדוד כמעט ולא בועטת מחוץ לרחבה ובועטת בכלל לשער וכשלא בועטים קשה להבקיע.

השנייה, אין לאשדוד כמעט שחקני דריבל, כאלה שהולכים באחד על אחד מהצדדים בעיקר ומנסים להביך את ההגנה.

גדי קינדה עם 14 דריבלים מתוכם 8 מוצלחים, בהייה עם 11 מתוכם רק 5 מוצלחים (מה שמעיד שוב על כמה מפוזר המשחק שלו) ודן ביטון עם 9 דריבלים אבל רק שניים מוצלחים.

מי שנראה כמו שחקן שאמור לשפר את הנושא הוא בלסינג אלקה שבזמן של חצי שעה רשם 50 אחוזי הצלחה עם 4 דריבלים ומתוכם 2 מוצלחים.

עם קינדה שהוא הדרבליסט המצטיין של אשדוד יצליח לבצע את הדריבלים שלו קרוב לרחבה של ק"ש, יכול להיות שיצא מזה דברים טובים, כמו מצבים שונים, בעיטות לשער וכדומה.

ראובן עטר שובר  את הראש

מנגד, הקבוצה מהצפון  מציגה בעיקר את אחמד עאבד עם 13 דריבלים (4 מוצלחים) שמיגע בעיקר מהאגף, ואת נ'ייגל הלסבניק עם 9 דריבלים אך כמו בהייה רק 2 מוצלחים.

בכלל הסלנביק של ק"ש הוא השחקן אולי הכי מסוכן, מהיר שעושה הרבה בעיות להגנה ומשחק לעומק, אך יחד עם זאת הכי פחות תכליתי בהתקפה של ק"ש.

במרכז המגרש אם עטר רוצה לשתק את המשחק של ק"ש, אלפונסו טיירה הוא השחקן המרכזי של סילבס במרכז המגרש.

22 חילוצי כדור מתוכם 7 בחצי המגרש של היריב יש לקשר הזר של סילבס, יחד עם מאזן מדהים של 7 תיקולים מ- 7 נסיונות. מה שאומר, הוא המנוע הוא הציר שמספק כדורים להתקפה וזוכה בהם בהגנה. עצירה שלו וחצי עבודה כבר נעשתה.

בנוסף, מדובר בשחקן מאד מדויק שנוגע הרבה כדור וכאשר שחקן שנוגע הרבה בכדור ומדייק באחוז גבוה במסירות שלו זה אומר סכנה ליריבה.

104מסירות יש לטיירה מתוכם 90 מדויקות. רק לשם השוואה, באשדוד לתום מונד יש 74 מסירות ו- 64 מדויקות ולקינדה יש 63 מסירות ו- 57 מדויקות, אחוזים גבוהים ללא ספק, אבל הם פשוט נוגעים פחות מידי בכדור וכאן יצטרך עטר למצוא את הדרך להביא את מונד וקינדה שמדייקים באחוזים גבוהים לגעת הרבה יותר בכדור.

טיירה לא מסוכן לשער, המסירות בדרך כלל לא מהוות איום לשער, אבל הוא מאד מדויק והוא האחראי המרכזי להנעת הכדור של ק"ש.

צילום: איציק בלניציקי, באדיבות אתר ONE

בנושא הזה, כדאי לשים לב גם להסליבנק שאולי לא הכי מרוכז וקצת מפוזר, אבל לא אחת , הדריבל שלו יחד עם העובדה שהוא כל הזמן חושב עומק ומשחק קרוב לשער ומפעיל בצורה הזאת את גוזלן ושאר החברים בהתקפה.

שני השחקנים הכי חשובים במערך של עטר, הם תום מונד וגדי קינדה, כמו במקרה של טיירה הם לא מסוכנים כל כך לשער, אבל מאד מדויקים ונוגעים כמעט הכי הרבה בכדור. עטר יצטרך למצוא את הדרך איך מונד יהיה מעורב ביותר תיקולים (11 תיקולים מתוכם 8 מוצלחים) הוא נייד מאד מעל 21 ק"מ בשני המשחקים ותמיד נמצא באזור של הכדור, אך הוא יצטרך להיות יותר מעורב, יותר פיזי זה בצד ההגנתי.

בצד ההתקפי, יותר מסירות בחלק המגרש של היריב, הוא דריבליסט לא רע (4 מ- 4) ויכול להפתיע בצד הזה אם הוא קרוב לשער, יותר נגיעות בכדור ויחד עם קינדה המחלץ הכי טוב של אשדוד עם 10 חילוצים למונד יש 13, הם ללא ספק הברומטר של אשדוד במשחק הקרוב.

ועוד נקודה בהיבט ההתקפי, אמרנו שאשדוד לא בועטת מחוץ לרחבה ולא בועטת מספיק לשער, אבל שימו לב לנתון הבא, אף מצב לאשדוד בנגיחה שלא ממצב נייח, ו- 10 הגבהות בלבד לרחבה בשני המחזורים הראשונים של העונה.

מה שאומר, המגנים ושחקני האגף צריכם להכניס יותר כדורים לרחבה מהצדדים, עם אלקה הגבוה והחזק, בהייה ודוד שעושים הרבה בלגן, עטר צריך וחייב להשתמש הרבה יותר בכלי הזה, בכדורגל המודרני המספרים ברמות הגבוהות מדברות על שער בכל 8 הגבהות טובות, תעשו לבד אתם את החשבון מתי אשדוד תראה שער ראשון בהגבהה לרחבה.

צילום: איציק בלניציקי, באדיבות אתר ONE

טרוויה לפני המשחק

* שימו לב לזה: 20 משחקים נערכו בין הקבוצות במסגרת ליגת העל, ועדיין לא נרשם ולו ניצחון חוץ אחד. עירוני קרית שמונה ניצחה את יריבתה בחוץ במסגרת גביע המדינה וגביע הטוטו, האם תעשה את זה לראשונה גם בליגה?

*
שלושת המפגשים האחרונים בין הקבוצות שהתקיימו באשדוד, הסתיימו בתיקו.

*
הפעם האחרונה בה מ.ס. אשדוד פתחה עונה עם שלושה הפסדים רצופים הייתה עונת 2000/01. אז, רצף ההפסדים נעצר רק במחזור השישי.

*
ראובן עטר לא ניצח כמאמן בליגת העל מאז 10 בינואר 2015, אז אימן את הפועל חיפה ב-0:2 על מכבי נתניה. מאז לא הצליח לנצח ב-15 משחקים (חמישה בהפועל חיפה, שמונה במכבי נתניה ושניים העונה באשדוד).

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו