צילום: לימור תורג'מןעמרם (עמי) כהן מאשדוד הפך השבוע לכוכב מקומי, לפחות לכמה ימים. בתחילת השבוע חנה קרוואן מסתורי מול מתחם גן העיר ועליו היה תלוי שלט ענק "עירייה מושחתת". במשך מספר שעות ניסו העיתונאים וסקרנים לגלות מי עומד מאחורי השלט, עד שהתברר כי מדובר בכהן, שהיה הבעלים של מסעדת פועלים באזור התעשייה שנסגרה בינואר השנה בצו בית משפט.

לאחר כ־30 שנה שבהן פעלה מסעדת "הקפיטריה" בבניין "בית אמיר" שברחוב העבודה 7, נאלצו כהן ושתי אחיותיו להתפנות מהמקום ולסגור את מקור הפרנסה היחיד שהכירו. העירייה החליטה לפני כשבע שנים שהבניין צריך לשנות סיווג מתעשייה למסחר, והודיעה לבעלים אבי הלוי כי לא ניתן להפעיל שם יותר עסק לממכר אוכל. כהן, שעבד במסעדה עוד כשהיה ילד לצידה של אמו המנוחה, המשיך להפעיל את המקום ולקבל קנסות, עד שלפני כשנה פונה בצו בית משפט.

"איך פתאום לוקחים פרנסה של שלוש משפחות?", אומר כהן. "אני אבא חד־הורי עם שני ילדים שגידלתי לבד. היום הבכור בן 25 והקטן בן 20". כהן דורש מהעירייה שתספק לו מבנה אחר להפעיל ממנו את המסעדה או שתספק לו רכב מסחרי ("גזלן") ממנו יוכל למכור אוכל ולהתפרנס.

"אימא שלי הקימה את המסעדה לפני כ־30 שנה, מסעדת פועלים זולה וטובה", מספר כהן. "אני, אימא שלי ושתי אחיות שלי עבדנו במסעדה ואחר כך גם הנכדים. כל מי שאין לו פרנסה בא אלינו לעבוד. ההורים שלי התגרשו כשהייתי ילד והייתי צריך לעזור לאימא שלי לפרנס את המשפחה, היינו שבעה אחים. אימא נפטרה לפני חמש שנים ונשארנו שם רק אני והאחיות שלי".

לפני כשבע שנים כאמור הודיעו בעירייה לבעלים של הבניין שעליו לשנות את הסיווג שלו למסחר במקום תעשייה. הלוי החל בהכנות מתוך מחשבה שהמסעדה תמשיך לפעול לאחר ההתאמות, כמו שאר בתי העסק בבניין. לדברי כהן, הוא התקין במסעדה ספרינקלרים כחלק מדרישות של כיבוי האש, אך זה לא  הספיק. העירייה הודיעה להלוי שהמסעדה לא תוכל להמשיך לפעול במבנה ושעליה להיסגר.

כשלא מיהרו להתפנות החלו כהן ואחיותיו לקבל קנסות בסכום מצטבר של אלפי שקלים: "בשנה האחרונה לפני הסגירה ראינו שאנחנו לא עומדים בקנסות, אבל אחותי חשבה שעדיף להיות במצב הזה ועדיין להתפרנס". בינואר 2017 כבר הגיע צו הסגירה מבית המשפט, וכהן ואחיותיו סגרו את המסעדה.

עוד כשעבד לקח כהן הלוואה כדי לקנות קרוואן שישמש לו בשעת צרה כבית. השבוע הוא החליט להשתמש בקרוואן בשביל להביע את מחאתו ומצוקתו. "עלה לי רעיון לקחת את הקרוואן, לעשות שילוט, ללכת לעירייה ולא לזוז משם", הוא אומר. ביום ראשון הוא העמיד את הקרוואן מול "קפה גרג" במתחם גן העיר. את הקרוואן קישט בשלט "עירייה מושחתת" ובתמונות שצילם ברובע ז' החרדי, הידוע בחריגות הבנייה הרבות שבו. כהן הכריז כי אין לו כוונה לזוז מהמקום, אך השלט הגדול ומנקר העיניים לא נעלם מעיניהם של הפקחים העירונים, שפינו אותו בצהרי יום שני מהשטח. "הם אמרו לי שהחניתי את הרכב כבר 30 שעות באותו מקום, ולכן אני חייב לזוז", הוא אומר. כהן עבר לחניית הכורכר מול כיכר המפרשיות, וגם לשם הגיעו הפקחים: "הגיעו ניידות של השיטור הקהילתי אבל לא התקרבו אליי. אחרי שעה ניגשו אליי וביקשו ממני להוריד את השלטים בטענה כי אסור. למה אסור לי? אני מוחה, כותב מה שכואב לי. הם ניסו להוריד את השלטים בעצמם ואמרו שאקבל קנס של 750 שקל על השלטים ו־750 שקל על חניית האוטו. עליתי לאוטו וברחתי משם".

כהן התכונן לקחת כיסא וכרית ולישון מתחת לבניין העירייה, כשקיבל שיחת טלפון בה נאמר לו שמנכ"ל העירייה, אילן בן עדי, ייפגש איתו השבוע. הפגישה בין השניים נערכה ביום רביעי בבוקר, אך כהן יצא ממנה מאוכזב. "לא יצא מהעירייה שום דבר", הוא אומר. "הם רוצים לסדר לי להיות טבח איפשהו. מה אני צריך אותם בשביל זה? אני רוצה להיות עצמאי, כל החיים עבדתי לבד, בלי בוס, לא יכול שיהיה לי בוס על הראש".

אבי הלוי, הבעלים של בניין "בית אמיר", אמר השבוע: "עמי בחור טוב, חיינו טוב ביחד. לא יכולתי לעזור לו, ורציתי כי המשפחה מתפרנסת בכבוד, ותמיד שילמו שכירות בזמן. הלכתי ודיברתי בעירייה אך זה לא עזר, אמרו שיש חוקים וזהו. ביקשתי שיאפשרו לו לתפעל את העסק, שיעזבו אותו, שהם משפחה קשת יום והעסק הזה מפרנס כמה בני משפחה. הם אמרו לי שבשום פנים ואופן אי אפשר. אחרי 30 שנה הם פתאום נזכרו והתעקשו משום מה. התחלתי לשפץ את המקום, אבל האדריכל אמר לי שזה לא יעזור כי המקום לא מתאים למסעדה. לא יודע מה פתאום העקשנות. עכשיו אני משפץ את המקום שהיה המסעדה, כל מה שהיה שייך לאוכל ביטלתי".

תגובת עיריית אשדוד לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

הכתבה המלאה בידיעות אשדוד