הפלגה

שייט ימי נחשב לדרך תחבורה קדומה ביותר ויש עדויות לשימוש בו כאמצעי להגיע ממקום למקום עוד מהתקופה הפרהיסטורית. עם זאת, כיום מסעות שייט נתפסים באופן שונה לחלוטין והם מזוהים בעיקר עם בילויים ותענוגות.

הסיבה לכך קשורה לחברות ההפלגות שמציעות עבור האורחים חוויה מושלמת על גבי סיפונים מפוארים. כמעט כל אחד מאתנו יודע שעל שייט תענוגות אפשר למצוא אלכוהול חופשי, קזינו עד השעות הקטנות של הלילה, אטרקציות ומופעים, בילויים לכל המשפחה, בריכות מקורות ופתוחות וכמובן ארוחות מפנקות מסביב לשעון. המטרה היא למעשה לעלות על הספינה כדי ליהנות ולא בשביל להתנייד, גם אם מדי פעם עוצרים במקומות מסוימים לטיול על החוף או באתרי התיירות המרכזיים.

אך האמת כמובן מורכבת יותר, כי הפלגות יכולות עדיין לשמש כאמצעי תחבורה למעבר בין יעדים ומקומות תיירותיים. במאה ה-21 משתמשים בכלי הזה באופן מגוון יותר מאשר בעבר וגם רמת הבטיחות עולה משמעותית. מכאן שאת הטיול הבא רצוי לשלב יחד עם הפלגה ובעיקר לדעת במה זה כרוך.

מה עושים בטיול שייט?

טיול שייט כאמצעי ולא כמטרה יכול להוביל את המפליגים למקומות אקזוטיים. אלו בדרך כלל מקומות שאין אליהם שום סוג של גישה ברגל, ברכב או בטיסה. זה כולל ביקור סביב הקרחונים של אנטרקטיקה, שייט לתוך השלגונים של איסלנד וצפייה בלווייתנים נדירים מלבד האוקיינוס השקט או האטלנטי.

למעשה, בטיול שייט כאמצעי משתמשים בספינות גדולות ובטוחות גם כדי לפגוש עוד המון בעלי חיים  ולחזור לקרקע יציבה רק אחרי שצוברים חוויות לכל החיים. הפלגות הן אמצעי מעולה לראות נופים, חיות ומקומות שלא זמינים עבורנו בדרך כלל ולכן הן גם משמשות חוקרים, מדענים ואנשי מקצוע. השילוב בין השימוש בשייט ככלי מקצועי לבין ספינות תיירות מוכיח את עצמו ומוסיף עוד שורה ארוכה של אתרים ויעדים ברשימת אתרי החובה.

איך בוחרים שייט מוצלח?

התאמה של השייט לצרכים האישיים היא חלק בלתי נפרד מניצול המאגר הגדול של הספינות במאה ה-21. יש המון נתיבי שייט ברחבי העולם ולכל אחד מהם מאפיינים אחרים. אפשר למקד את החיפוש בשייט כאמצעי לראות נופים חדשים באזור המערבי או המזרחי של ארצות הברית, או לחילופין לצאת אליו מאירופה. גם מישראל יש הפלגות שמשלבות בין תענוגים והרפתקאות והן בדרך כלל מנוהלות על ידי חברות תיירות מקצועיות.

הדבר החשוב הוא להבין ששייט מייצג הרבה יותר מאשר רק בילויים על ספינת פאר. באמצעות השייט ניתן להגיע למקומות חדשים ולהמשיך לכבוש את העולם.