קובי רפאלי מאשדוד הוא מראשוני האינסטגרמרים בארץ ובעולם. הדבר שמאפיין אותו הוא צילום ועיבוד של תמונות, שנעשה באמצעות הסמארטפון בלבד. בגלריה שלו תמצאו שלל תמונות מזוויות צילום לא שגרתיות, סגנונות צילום מגוונים ומעוררי השראה. הוא זכה במספר תחרויות צילום, ולאחרונה בגמר היוקרתי של "צלם השנה" במסגרת טקס אוסקר האינסטגרם הישראלי. בזמנו הפנוי אני מעביר את הידע והניסיון שרכש בהרצאות ובסדנאות לצילום אמנותי.
צילום: קובי רפאלי
צילום בסמארטפון הוא, לכאורה, עניין פשוט – עומדים ומקליקים, מקסימום מכניסים קצת לפוקוס ועושים זום (וזו, כפי שתראו בהמשך, טעות בפני עצמה). נכון, יש כל מני פיצ'רים שהמכשיר מציע לנו, אבל מי אנחנו ומה אנחנו?

רפאלי מנהל מספר חשבונות מובילים, שסך העוקבים בהם מסתכם בכחצי מיליון, ובעבר ייצג את ישראל במספר מפגשי צילום מובילים במלדיביים ובהרים האלפיים.
קובי רפאלי, צילום: עופר חג׳יוב
גם אתם ראויים לחלק מהידע הזה, ולכן הוא הכין עבורכם את עשרת הדברות לצילום מושלם בסמארטפון. אוהבים לצלם מהטלפון? מי לא. אם ככה, הטיפים הללו ישרתו אתכם נאמנה, גם אם לחלקכם הם ייראו מובנים מאליהם.
צילום: קובי רפאלי
הנה הטיפים:

1.ניקוי עדשה - בכל פעם שאתם מתחילים לצלם נקו את העדשה של המצלמה, ניתן לעשות זאת עם בגד או כל בד זמין. חשוב מאוד עבור חדות התמונה.

2.לא לעשות "זום" - לצלם את התמונה בגודל הטבעי ורק לאחר מכן לחתוך את התמונה, כך שבפועל יראה כמו צילום תקריב (תמונה שצולמה ב"זום" תצא מגורען).
צילום: קובי רפאלי

3.פוקוס ונעילת דמות - להתמקד על הדמות/אובייקט אותו אתם מצלמים, ולנעול את המיקוד. זאת כדי שלא תאבדו אותה עם תזוזת המכשיר ו/או הדמות.

4.לאחוז היטב את הסמארטפון - אני ממליץ לעשות שימוש בחצובה, אך אם אין לכם, להשתדל שהידיים לא ירעדו ולהיעזר בכל חפץ/אמצעי יציב במיוחד בסביבתכם (קיר, מעקה, ריצפה, עץ וכד').

5.זוויות מעניינות - לצלם את התמונות מזוויות לא שגרתיות (מנקודת התצפית של נמלה לדוגמה), זו זווית שונה מהדרך בה אנו רואים את היקום.

צילום: קובי רפאלי
6.לעבור למצב טיסה - זוכרים שברגע הכי חשוב שאתם מצלמים את הילדים ובדיוק ברגע שהוא מכבה את הנרות נכנסת שיחה? אז זהו הפיתרון.

7.סוללה מלאה ומטען נייד – במידה ואתם יוצאים לשטח חשוב להצטייד בסוללה נוספת ו/או מטען נייד.

8.שטח אחסון פנוי וכרטיס זיכרון חיצוני - חשוב לוודא שאתם מרוקנים את כרטיס הזיכרון הפנימי ומצטיידים בכרטיס זיכרון חיצוני בגודל הרצוי שיספיק לכם. אין דבר יותר מבאס מלגלות שאין מקום באחסון אחרי תמונה טובה.
צילום: קובי רפאלי

9.תאורה - תשדרגו את התמונות שלכם בצורה משמעותית אם תשתמשו בתאורה שסביבכם בצורה נכונה ובאמצעות מחזירי אור.

10.ערכו את התמונות - הצילום הוא השלב הראשון. השלב השני והחשוב לא פחות נמצא בכלי העריכה ועיבוד התמונה.ממליץ להוריד למכשיר שלכם אפליקציה בשם Snapseed (בחינם) לעיבוד בסיסי ומתקדם.

לעמוד האינסטגרם של קובי רפאלי


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו