צילום: אבי רוקח

בישיבת מועצת העיר החגיגית שהתקיימה ביום רביעי שעבר לאישור הסכם הגג, שיכלול הקמת כ־31 אלף יחידות דיור באשדוד, השתתף לראשונה מזה זמן רב ממלא מקום ראש העירייה, עמרם כנפו (ש"ס). ארשת הפנים הרגועה שניסה כנפו לשדר במהלך הישיבה הסתירה את מה שמתחולל אצלו בפנים בארבעת החודשים האחרונים, מאז שפרקליטות מחוז דרום הגישה נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד והפרת אמונים, במה שכונה "פרשת הולילנד האשדודית".

מאז גיבוש כתב האישום נגדו השעה את עצמו כנפו מהשליחות הציבורית כדי להתפנות לבניית ההגנה על חפותו. מאחר ואין לו את האפשרות לממן את העלות במשפטית הגבוהה, הוא בחר לייצג את עצמו עם סיוע של סנגור ציבורי.

הסכם הגג, שנושא עימו בשורה משמחת עבור התושבים החרדים, לטובתם יוקמו כ־8,000 יחידות דיור, הצליח לעורר בכנפו את החיידק הפוליטי והוא החליט לחזור לזירה ולהנהיג את הסיעה שלו לקראת המהלך ההיסטורי.

"בתקופה האחרונה אני עסוק פחות במשפט וראיתי לנכון לחזור לשגרה ולהתאים את עצמי להתפתחויות השונות", אומר כנפו. "אני עדיין לא מורשע, מצד שני גם לא הוכחה חפותי והנחת היסוד שלי הייתה לא להמשיך בפעילות הציבורית. מצד שני קשה להשאיר ציבור שלם ללא הנהגה".

מיד אחרי הגשת כתבי האישום הודיע כנפו כי הוא משעה את עצמו מחברותו במועצה כדי להתפנות להגנה על שמו הטוב. "לא הושעיתי מעולם על ידי שום גוף רשמי מתפקיד ממלא מקום ראש העירייה", הוא מבקש להבהיר השבוע. "אף אחד גם לא הודיע לי שאני מפסיק לכהן כחבר מן המניין במועצת העיר. כשהוגש נגדי כתב האישום אני זה שקמתי והתפטרתי באופן זמני כדי לעסוק במשפט הסבוך שנפל עליי כמו רעם ביום בהיר. במשך כל התקופה הזו למדתי את החומר, נפגשתי עם עורכי דין, הייתי שותף בדיונים מקדמיים. מאז שהוגש כתב האישום נגדי אני מרגיש כמו בסרט רע ומרגיש שהשמים נפלו עליי. אני נמצא בתוך מערבולת שלא ברור לי איך הגעתי אליה. זו טלטלה אישית כבדה, מלווה בחוסר שינה, חוסר שקט נפשי כמעט 24 שעות ביממה. וכמובן שהעניין הזה משפיע על כל בני המשפחה - האישה, הילדים, הנכדים. אני במאבק קשה על החיים שלי, על השם הטוב שלי, ומה שנשאר לי זה רק להמשיך להילחם בכל הכוח".

כנפו נאלץ להתמודד גם עם התדמית השלילית שדבקה בו ועם המבטים הנוקבים ברחוב, למרות שטרם הורשע. "יום אחד אני יושב בבית קפה, שומע שם שני אנשים שמדברים על עמרם כנפו בצורה מרושעת, על הנכסים שיש לו, על מה שהוא לקח וכמה שהוא מושחת", הוא מספר. "אני מקשיב ואחר כך מתערב בשיחה ושואל את אותו בחור: 'מאיפה אתה יודע שיש לכנפו את כל מה שאתה אומר ומאיפה אתה יודע שזה נכון מה שמאשימים אותו?'. אותו בחור אומר לי: 'נו, כולם אומרים את זה, זה כתוב בעיתונים ובכל מקום'. הפתעתי אותו ואמרתי לו: 'תשמע, אני עמרם כנפו ואני גם מוכן להתחייב לך שאם יש לי את הנכסים שציינת פה, אני מוכן לתת לך אותם אישית'".

כראיה לפערים בין מצבו הכלכלי האמיתי למה שנטען נגדו הוא מספר כי נאלץ לוותר על שירותיו של עו"ד אבי חימי ונעזר כעת בעורך דין מהסנגוריה הציבורית. "הייתי בן אדם שכיר עם הכנסה יחסית גבוהה אבל עדיין אדם שכיר", הוא מספר. "יש לי הוצאות, הכנסות. אנשים ימשיכו לדבר אבל אני יודע מה האמת שלי. המשפחה שלי מכירה אותי, הילדים שלי יודעים מי אני, אני לעולם לא משקר. אם האמת שלי הייתה מגמגמת אז גם בני המשפחה שלי לא היו מאמינים לי. שלוש שנים נחקרתי במשטרה וגם שם הם אמרו לי שהם לא תפסו אותי פעם אחת בשקר. הודעתי להם גם שלא יתפסו אותי בשקר כי אני מספר פה את כל האמת". 

"הכול פרשנות"

הפרקליטות מציגה כתבי אישום מפורטים שמתפרשים על פני עשרות ומאות עמודים, בהם אתה המואשם והציר המרכזי בפרשה.

"אם בן אדם מהיישוב יקרא את כל כתב האישום הוא ייבהל. זה באמת נשמע מפחיד ומזעזע. הוא יחשוב שמדובר בבן אדם מושחת מהיסוד, אפשר באמת להיבהל מההיקפים ומהאשמות הקשות. מאשימים אותי בשוחד עם הקבלן הזה וההוא ושיש לי קשרים שניצלתי אותם ועוד. אני טוען שהקווים הכלליים לאותן האשמות הם טעות מהיסוד. הפרקליט יטען שהכסף שניתן בתמורה הוא שוחד ואני טוען שכל פעולה הייתה לפי החוק והכול היה חשוף וגלוי לעיני כל. אם הייתה פעולה או עבירה שתפליל אותי, ברור לי שאני לא הייתי נוגע בזה אם הייתי יודע שמדובר בדבר עבירה. קניתי למשל מגרש, הכול נעשה בליווי עורך דין, שילמתי מיסים, הכול התנהל לפי כל כללי הפרוטוקול. אם מישהו יטען שעמרם כנפו נתן או קיבל שוחד אז אני אטען: 'חטאתי, עוויתי ופשעתי, אבל לא לקחתי שוחד'".

החקירה נמשכה חמש שנים, אתה חושב שהתנכלו אליך?

"שאלה טובה. נתפסו פה לבן אדם שהוא למעשה קורבן. אני גם חרדי, גם ספרדי, גם ש"סניק, כל הכלים של הדימויים לשקרנים, רמאים, נוכלים, בעצם כל הסופרלטיבים. לעצם העניין, אני אומר לך שתפרו פה תיק פלילי אזרחי ועכשיו צריך לפרום את כל האישומים. מגיע פרקליט, שלום שיפר, וטוען: 'אתה עשית כך וכך לפני 13 שנים בצורה לא תקינה', על תקופה שהייתי חבר מועצה ולא סגן ראש העירייה. אני שואל את הפרקליט באמצעות עורך הדין שלי, כי לא השתתפתי בשום דיון, איך מדובר בכספי שוחד, הפרקליט טוען שיש איסור לחבר מועצה לעשות עסקים ותיווך נדל"ן בעיר שלו וזה נקרא שוחד. הוא רוצה ליצור תקדים. בא בן אדם מהפרקליטות ויוצר תקדים על מקרים שהיו לפני 13 שנה, ואני הוא הקורבן של כל התהליך הזה".

איך באמת הסיפור הזה ייגמר לדעתך?

"שאלה קשה, אני באמת שלא יודע. אין לי ניסיון מהעבר או מהעתיד. נקלעתי לסיטואציה. יש קדוש ברוך הוא, אבל במקרה הזה ישפוט אותי בן אדם, שופט בשר ודם. אני יודע שאני לא הולך לשקר והולך עם האמת שלי עד הסוף. אתה מרגיש שהתובע הלך פה על משהו תקדימי ומנסים לייצר תאוריה על גבו של בן אדם. אני יהודי מאמין, אני לא הולך בראש מורכן, מאוד אופטימי ומקווה שכל מסכת הייסורים הזו תהיה כפרה ותלך לשלום".

היו אנשים שאכזבו אותך במהלך התקופה?

"מכל הסביבה הקרובה קיבלתי חיבוק גדול, אם זה החברים הקרובים, המשפחה. כולם תומכים, עוזרים, מתפללים".

וראש העירייה יחיאל לסרי?

"ליחיאל כואב. הוא שידר המון כאב על הסיטואציה שנקלעתי אליה ברמה האישית. אנחנו חברים משותפים לאותה דרך כבר 20 שנה במועצת העיר. אני בטוח שהוא רואה בן אדם שהוא לא מושחת".