צילום: אבי רוקח

חוק העזר העירוני האוסר שהות בפארקים הציבוריים אחרי השעה 23:00 נועד אומנם להחזיר את השקט לתושבים, אך פוגע בנערים תמימים שרק מחפשים כיצד להעביר את לילות הקיץ החמים. הפקחים העירוניים ושוטרי השיטור המשולב מחלקים דוחות לנערים קטינים, גם אם לא הקימו רעש או היוו מטרד לציבור. לטענת הורים לנערים, חלוקת הדוחות מלווה לעיתים בהתנהגות תוקפנית מצד גורמי האכיפה.

"מה העירייה מצפה שהצעירים האלה יעשו בערבים?", שואלת אימא לאחד הנערים. "אין בעיר מועדוני נוער והם צריכים לבלות היכן שהוא. מדוע חלוקת הדוחות לא נעשית באופן סלקטיבי, בהתאם להתנהגות של הנערים?".

החופש הגדול כאן ועשרות בני נוער מחפשים מקומות בהם יוכלו להעביר את זמנם בשעות הפחות חמות של היום. בהיעדר אלטרנטיבה עירונית נפגשים הצעירים בפארקים הציבוריים שליד אזור מגוריהם. בעקבות מקרי אלימות שאירעו בעבר, אחד מהם הסתיים ברצח של תושב באר שבע שהתלונן על רעש, חוקקה העירייה חוק עזר עירוני בנושא לפני כשנתיים. בפארקים העירוניים נתלו שלטים גדולים ובהם הוראות התנהגות הכוללות גם איסור שהייה בפארק אחרי השעה 23:00. 

תמיר, נער בן 16, יוצא עם חבריו לפארק שבאזור מגוריו או לפארקים סמוכים. "אנחנו שומרים על שקט ולא עושים כלום", הוא מספר. "לפעמים סתם יושבים להעביר את השעמום, לפעמים מביאים נרגילה, וגם אם שמים מוזיקה זה בווליום חלש דרך הטלפון". לטענתו, הפארק בו הם יושבים מרוחק מבתי מגורים ואין מעליו בניינים: "אנחנו יושבים שם לפעמים שלושה ילדים ולפעמים 20, אבל גם אם אנחנו מעט מרעישים זה לא מפריע לאיש. לאן אנחנו אמורים ללכת?".

מאז שהחל החופש הגדול קיבל תמיר שני דוחות: "השיטור המשולב מתייחס אלינו כאילו אנחנו גנבים. הם כאילו עושים מבצע, עומדים עם ניידת בכניסה אחת של הפארק וניידת בכניסה אחרת".

בפעם הראשונה שקיבל דוח ישב תמיר עם חבריו בפארק הגדול שברובע הסיטי:

"ישבנו על ספסל, וכשראינו את השוטרים והפקחים רצים לעברנו התגובה הראשונית שלנו הייתה לברוח, כי זה ברור לנו שאין אזהרות - מיד מקבלים דוח. ברגע שאנחנו מחוץ לפארק הם לא יכולים לעשות לנו כלום".

לטענתו, השוטרים עשו מארב והמתינו לנערים שיחזרו שוב לפארק: "השוטרים התחבאו וכשהיינו שוב בפארק אחד קפץ על חבר שלי ותפס אותו. שאר החברים ברחו, אבל אני נשארתי מחוץ לפארק כי לא רציתי לעזוב אותו".

למרות ששהה מחוץ למתחם תפס אותו שוטר: "הוא רץ אליי. לקחתי כמה צעדים אחורה והוא תפס אותי בחיבוק חזק. מרוב הבלגן נקרעה לי הנעל, למרות שלא התנגדתי. הוא אמר לי: 'עכשיו תקבל דוח של 1,000 שקל'. כששאלתי על מה הוא נותן לי דוח הוא ענה: 'על זה שהיית בפארק'. עניתי לו: 'אבל תפסת אותי מחוץ לפארק', והוא אמר: 'אז תקבל דוח של 700 שקל על שוטטות בשעה כזאת'".

לאחר דין ודברים עם השוטר ביקש תמיר שישוחח עם אמו: "הוא לא רצה ואמר שזה לא התפקיד שלו. אמרתי שאני לא נותן את תעודת הזהות שלי עד שידבר איתה. לבסוף הסכים לשוחח עם אימא שלי ונתן לי דוח על סך 320 שקל. בלי אזהרה בלי כלום".

את הדוח השני קיבל תמיר בפארק באזור מגוריו:

"הגיע השיטור המשולב ואנחנו נשארנו לשבת בפארק. הייתי עם מוזיקה של הפלאפון, וכשהשוטרת פנתה אלינו היא דיברה אלינו בזלזול. היא שאלה באיזה מספר אני גר ואמרתי לה שאני אף פעם לא יודע אם זה המספר או המספר העוקב. היא ענתה לי: 'מה, אתה מטומטם?'". תמיר וחברו קיבלו דוח של 320 שקל.

מהמשטרה נמסר בתגובה:

"יחידת השיטור העירוני אוכפת ביתר שאת כל הקשור לעבירות איכות החיים ברחבי העיר ובכלל זה בפארקים. פעילות זאת מניבה, בין היתר, ירידה במספר עבירות הפרעות מנוחה לתושבים, ונדליזם ואלימות. חוק עזר עירוני אוסר על הימצאות מעבר לשעה 23:00 בפארקים, ללא תלות באם הוקם רעש או לאו".

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות אשדוד

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו