אשדוד נט ביקש הסברים ואפשר ליגאל קרביץ, מנכ"ל חברת מבושלת כיצד קרה המחדל שהתפרסם בשבוע שעבר כאן באשדוד נט.

מה קרה בשבוע שעבר?

בשבוע שעבר נאלצנו להתמודד עם אירוע בו נמצאו שאריות של חרקים בפתיתים במנות שסיפקנו. זה אמנם אירוע נדיר, אך אנחנו מוכנים לכל אירוע כזה בזכות מערך בקרה מאוד קפדני ושיח שיש לנו כל העת עם השטח. מובן שראינו את המקרה בחומרה, ופעלנו על פי הנהלים שלנו. פתחנו בבירור נרחב לחפש את המקור על מנת למנוע הישנות המקרה בעתיד. טיב המזון אותו אנו מספקים הוא בחשיבות גבוהה ולכן אנו מפעילים מנגנוני בקרה קפדניים על שירותי המזון הניתנים על ידנו.

מה עושים בכזה מקרה?

מיד עם הגעת האינדיקציה הראשונה, הגענו לשטח באופן מידי, על מנת ללמוד את פרטי המקרה ולקחת עליו אחריות מלאה. המקרה הנקודתי בודד על ידי גורמי המקצוע בחברה. זה היה שק חומר גלם שסופק ע"י ספק גדול ומוביל בתחומו. מיותר לציין כי עצרנו באופן מידי את השימוש בחומר הגלם המדובר (הפתיתים) לצד הוצאת דרישה לאותו הספק הקוראת לבדיקתו.

בכל מקרה, אנו לא מסירים את האחריות ובטח שלא מגלגלים אותה מפתחנו לגורם שלישי. המקרה המדובר, נמצא כעת בתחקיר מקיף על ידי גורם מקצועי חיצוני, בכדי להסיק את המסקנות ולמנוע הישנות עתידית.

רקע:

קרביץ בן 45, נשוי ואב ל2 ילדים עובד בחברת מבושלת כ 20 שנה ולפני 11 שנה התמנה למנכ"ל.
החברה מספקת מזון מוכן לחברות, לצהרונים, למוסדות החינוך למוסדות ציבוריים, פרטיים, ממשלתיים ולכוחות הביטחון.
החברה מחזיקה בתקן איכות ISO 2008:9001  הבינלאומי ובתקן איכותHACCP  בפיקוח מכון התקנים הישראלי. 

בפועל, רבים מילדי אשדוד, בעיקר בגיל הגן, אוכלים יום יום את מה שבושל בחברה.

יגאל קרביץ מנכ"ל מבושלת

כיצד אתם מכינים את הארוחות לילדים שלנו?

במסגרת "מבושלת לילדים", אנו מספקים ארוחות צהריים מבושלות וחמות שאנו מכינים לצהרונים ברשויות המקומיות בפריסה ארצית. אנחנו מבשלים את כל האוכל בייצור עצמי לאלפים כאילו שבישלנו לילדים שלנו. זו צורת החשיבה שלנו. ולכן, כמובן שבהכנה נעשה שימוש בחומרי גלם איכותיים, ללא חומרים משמרים, ללא MSG, ללא אבקות מרק, ללא צבעי מאכל מלאכותיים, ללא שימוש בסויה במוצרי הבשר, המזון מופחת נתרן. בארוחות אלו מודגשת הקפדה על נתחי בשר/עוף/הודו איכותיים ולא מעובדים, נתחים שלמים, לא מוזרקים ולא מתוספים. על פי תפיסתנו, ארוחת הצהריים המוגשת לילדים בצהרונים היא אחת החשובות ביום ולכן אנו פועלים ללא לאות בנושא הזה.

לייצר אוכל בריא זה לא מספיק, אלא צריך לשלב פעילות חינוך והסברה במסגרת האחריות התאגידית של החברה. זו הסיבה שאנחנו מציעים בכל המסגרות של הצהרונים שאנו מסעידים גם פעילות הסברה להקניית ערכי תזונה נכונים.

אבל איך זה מתבטא בפועל בשטח?

למעשה, אם נתייחס ספציפית לעיר אשדוד, אנו מפעילים רכזת שטח אזורית המעניקה שירות רק לצהרוני העיר שכל תפקידה הוא לבצע סיורים ובקרת איכות בגנים מידי יום. באופן כללי, ברוב הצהרונים אותם אנו מסעידים, אנחנו מייצרים מגוון פעולות בשטח, מול צוותי החינוך של הצהרונים, הורי הילדים והילדים עצמם.

הפעילות, יוצאת לפועל בשיתוף ובאישור הרשות. היא כוללת הדרכת צוותי החינוך להקניית הרגלי אכילה נכונים, עידוד הילדים לתזונה נבונה, העצמת דמות המחנך, חשיבות חשיפה ממושכת של הילדים למזונות חדשים, דרכי התמודדות עם ילדים שלא מעוניינים לטעום מנות מסוימות ורעיונות להגשת ירקות על מנת לרתום את הילדים לאכול מהם. הרעיון הוא להדגיש שוב ושוב את חשיבות התזונה הנכונה בצהרונים ולקבל הסברים וכלים להטמיע חשיבות זו בקרב הילדים. השאיפה היא שכבר השנה ננחיל פעילות זו גם בצהרוני העיר אשדוד.

ואם בכל זאת יש טענות או תלונות?

אנו מפעילים פעם בחודש קו פתוח. הקו הפתוח הוא יוזמה שנולדה בעקבות הרצון והשאיפה לשקיפות וליצור שיח מתמיד. כל פנייה מקבלת מענה ופתרון בקו ישיר למנכ"ל, שמטפל ישירות מול הגורם הרלוונטי מהצוות המקצועי היושב באותו שולחן – השף, מנהלת תחום בריאות, מנהלת אבטחת איכות וטכנולוגית המזון. בנוסף אנו מקיימים סיורים להורי ילדי הצהרונים בשטח הייצור שלנו, הסיור כולל מענה נרחב לשאלות וטעימות מהמנות אותן אוכלים ילדיהם בצהרונים.

איך ניתן לשלוט באיכות של כמויות אוכל בסדר גודל בו אתם מספקים? 

אנחנו עושים את זה בדרכים רבות מאוד. אנו משקיעים מאמצים ומשאבים רבים בתהליכי ייצור ובקרה, מתוך תפיסת עולם כי לקוחותינו הם ילדנו ונעשה כל שניתן על מנת לספק להם מזון באיכות הטובה ביותר ובתקנים הגבוהים ביותר כפי שאנו עושים מזה שנים ארוכות.

לדעתך, יש על מי לסמוך?

אנו רואים אחריות רבה במשלח ידנו, השקיפות מול ההורים ואל מול מקבלי ההחלטות חשובה לנו ולכן אנו מזמינים כל אחד ואחת להגיע לשטחי הייצור של החברה ולהתרשם מתהליכי הייצור ומההקפדה הגבוהה על נהלי הבטיחות וההיגיינה, להיחשף לתהליכי הייצור של המזון, תהליכי העבודה והבקרה הקפדניים על המזון ולהתרשם מאיכות המזון הגבוהה וטיב חומרי הגלם המהווים את הבסיס לייצור המזון לילדים – ללא תיאום מראש.

אנו מאמינים במקצועיות ובשליחות שלנו ושותפים אסטרטגים של העיר אשדוד, בה אנו מסעידים את ילדי הצהרונים כבר למעלה מ-5 שנים, הובלנו יחד עם הרשות מהפכה של ממש בהסעדה בעיר. יחד עם הרשות והורי הילדים אנו מובילים את סטנדרט גבוה ומוקפד. אנו משקיעים הרבה מעבר למצופה ולנדרש, עדכנו את התפריט עוד הרבה לפני שהתקנים נכנסו ע"י הרגולטור. אנו קשובים מאד ומשנים במידת הצורך התפריט ע"פ בקשות של ההורים והחברה העירונית וכנוהל מנהלת תחום הבריאות נפגשת עם נציגי ההורים ומנהלת אגף הצהרונים בעיר בתחילת כל שנה לבחירת התפריט לשנה הקרובה. בנוסף, רק לאחרונה החלפנו את הכלים החד פעמיים למרות שהיו בתקן וחלילה לא מזיקים, החלפנו אותם בכלי נירוסטה בשווי 100,000 ₪. הארוחות מגיעות במארזים מיוחדים ששומרים על החום והסטריליות, המנות ארוזות באופן הרמטי והגייני ואלו רק חלק מהדוגמאות.

ומה הלאה?

אנחנו כל הזמן בדיאלוג עם אנשי הצוות המקצועי בחברה מתחום התזונה והקולינריה. בכל שנה התפריט הזה עובר שיפורים בהתאם לאנשי המקצוע שלנו ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.

כדי לראות מה חדש בתפריט, אני מזמין אתכם לבוא לטעום, אני מבטיח שהתפריט יורכב מארוחות מבושלות, טריות, מזינות ומוקפדות עם מנות בשריות וצמחוניות המתאימות בהרכבן התזונתי לילדים.

מה בתפריט?

התפריט מורכב מקטניות, כמו למשל תבשיל חומוס, תבשיל עדשים, תבשיל שעועית לבנה וקציצות עדשים. ירקות טריים ומבושלים, דגנים מלאים כמו קוסקוס, בורגול ופסטה וממנות חלבון כגון קציצות עוף ברוטב אפונה, נתחי עוף ברוטב אדום, בולונז. כלומר, נמשיך את המגמה להגדיל את מגוון המזונות אליהם נחשפים הילדים.

לאחרונה התקבל בכנסת חוק המפקח על ארוחות הצהריים המוגשות בצהרונים בגנים ובבתי הספר. החוק כולל הנחיות ברורות המפרטות מהי ארוחה מזינה ובריאה איך אתם מתנהלים מול ההנחיות החדשות?

אימוץ ההנחיות החדשות של משרד הבריאות מיושם בחברה זו השנה השנייה. הצוות המקצועי של מחלקת הבטחת האיכות של החברה דואג לבדיקות בקרת איכות קפדניות, החל בבחירת חומר הגלם, דרך בישול המנות ועד להגעתן אל הילדים במוסדות החינוך ארוז באופן סטרילי והרמטי, חם ומריח טוב.

אמנם עדיין קיץ, אבל אנחנו כבר רואים את שנת הלימודים מעבר לפינה. אנו מצפים להמשיך להעניק את שירותנו על הצד הטוב ביותר בשנת הלימודים שתפתח עלינו לטובה.