אלוף ישראל בברייקדאנס הוא רומן הולק, שקטף את המקום הראשון בפסטיבל תרבות הרחוב הבינלאומי ה-14 בה היו כ80 משתתפים, מתוכם בחרו 16 רקדנים שעשו קרבות של 2 כניסות כל אחד ראש בראש, עד הגמר. בגמר התחרה רומה נגד בחור בשם 'ארטיק' מההרכב שלו ולמעשה שלוש המקומות הראשונים זכו חברי ההרכב שלו unstoppabullz, אשר ייצגו את ישראל עשרות פעמים בתחרויות ופסטיבלים בכל העולם ואף זכו במקומות ראשונים. 
יח"צ

מתי התחלת לרקוד

"התחלתי לרקוד ברחובות של אשדוד בתחילת שנות ה2000 יחד עם אחי רינט חסנוב שהיום נחשב בין הראפרים המובילים בישראל ובין רקדני הברייקדאנס הראשונים באשדוד שנחשב עד היום למדריך ומנטור לדור החדש וחלק גדול מתרבות רחוב בעיר בכל מה שקשור לתרבות ההיפ הופ".

התחלת ישר לרקוד ברייקדאנס? יש לך עבר כלשהו

"התחלתי לרקוד ישר ברייקדאנס למרות שאני לא כל כך אוהב לחלק את הריקודים לסגנונות כמו שאני לא אוהב לחלק ז'אנרים של מוזיקה, תנועה היא תנועה ומוזיקה היא מוזיקה מבחינתי".

איך נוצר החיבור שלך לסצנת ההיפ הופ

"האמת שתמיד ראינו פוטנציאל בתרבות ההיפ הופ גם כשהיינו ילדים ולא היינו מודעים עד כמה התרבות הזו עשירה בידע ,חברות ,עזרה לזולת,ביטוי עצמי, השתלבות ,שייכות ועוד המון קריטריונים חשובים בחיי היום יום, שאכן הדברים הכי חשובים לכל ילד נער ומבוגר". 

מתי התחלת להתחרות בתחום

התחלתי להתחרות כשנתיים אחרי שהייתי ב (LAB) -ככה רקדני ברייקדאנס קוראים למקום האימונים שלהם. הם רואים את עצמם מעין פרופסורים שעושים ניסויים עם הגוף שלהם ומתכוננים לאירוע הגדול הבא. האירוע הראשון שלי היה בתל אביב דיזנגוף (אותו המקום שזכיתי בו לפני שבוע במוקדמות אליפות העולם ביחידים). אותו אירוע בזמן ההוא היה נראה לי כמו ג'ונגל אחד גדול כולם קופצים רוקדים צועקים ומשחררים אנרגיות בתנועה וריקוד ולמרות שהייתי צעיר וביישן אמרתי לעצמי שזה מה שאני יעשה ולזה אני אקדיש את החיים שלי". 

מה הכי חשוב לרקדן ברייקדאנס?

" שאלה קשה שכנראה שנצטרך לרשום ספר כדי להבין את התשובה, אבל לדעתי - זה פשוט להיות אתה ותמיד להישאר אתה. להציג את מה שאתה מרגיש, להנות מכל רגע  בחיים, להיות פתוח ולא לפחד להוציא את הרגשות האמיתיים לא משנה אם זה ברייקדאנס או בלט, אבל כרגע נכנסו לפילוסופיה שלמה, אז נשאיר את זה פשוט ''הכי חשוב להיות אתה''."

יח"צ

האם כל אחד יכול ללמוד לרקוד ככה

"כן כל אחד יכול ללמוד לרקוד ברייקדאנס כי בסופו של דבר זו תנועה, אף אחד לא מגביל אותך בחוקים שזה אמור להיות ככה וככה. כמובן שיש כמה נקודות בסיסות והבנה שעל פיהם לומדים וניהיים לרקדני 'ברייק', אבל אחרי זמן מה מבינים שריקוד זו תנועה ותנועה זו שפה, לכן כל אחד יכול להגיד מילה בתנועה כלשהי או משפט בריקוד וכו' . כל אחד יכול ואף רצוי שינסה ללמוד את הדבר המדהים הזה שנקרא ברייקדאנס , בלי קשר לדת גזע מין, מגבלות פיזיות או מנטליות".

אתה עושה עוד דברים נוספים מעולם ההיפ הופ?

"אני חלק מכל האלמנטים של ההיפ הופ . מעבר לזה גדלתי לזה בלי שאני ארצה, תמיד הייתי בסביבה של כל האלמנטים : ברייק, ביט בוקס , גראפיטי, מוזיקה וראפ. כל האלמנטים הללו הם בעצם ביטוי עצמי אז כן התנסיתי בכולם. אני אישית הכי מתחבר ליצירת ראפ פואטיקה וברייקדאנס ותנועה, עם זאת אני עדיין יכול לצייר גראפיטי ולעשות ביטבוקס. מעבר לזה גם להבדיל מי עושה את זה מקצועי ומי לוקח את זה כתחביב".

מטרה או חלום בחיים

"המטרה האישית בגדול זה לפרוח ולהתפתח כרקדן ואמן. המטרה הגלובלית, הייתי מאוד רוצה שישראל תצא מה'בועה' של  ההגדרות כמו''ערסים'' ''פרחות''  וכו', כל מה שיש ל''ריאליטי'' או ל''פרויקטים טלויזיונים'' להציע. משהו שבונים כדי להיכנס למוח של כולנו ולשטוף אותו טוב טוב עוד בגיל הצעיר. נהפוך הוא, אני רוצה שהילדים יגדלו למשהו אמיתי רגשי ופנימי. יבטאו את עצמם דרך ריקוד תנועה שירה וציור. שאכן כל אחד יכול למצוא את עצמו בעולם תרבות ההיפ הופ בלי קשר לגיל גזע דת , כמו שציינתי לפני. לכן מאוד חשוב לי שכאן בישראל אנשים יצאו מהבועה של סטיגמות, גימיקים זמניים ויתחברו ליצירה שהיא הכי אמיתית בעיניי".

יח"צ

מלמד לרקוד?
"אני מלמד במרכז BREAKDANCE SCHOOL / ברייקדאנס סקול . בו תוכלו ללמוד ממני אישית בקבוצה או שיעורים פרטיים לכל גיל או רמה. כמו-כן ברייקדאנס סקול היא חברת הפקת תרבות רחוב או במילים פשוטות , היכרות בין העולם ה''רגיל'' לעולם תרבות ההיפ הופ בישראל. לדוגמה: 

סדנאות GRAFFITI (ציורי קיר), יצירה והקלטת RAP (מוזיקה וחריזה) ,הופעות וקורסים BREAKDANCE (ריקוד ותנועה) , לימוד ומופע BEATBOX (יצירת מוזיקה ללא קלים אלא באמצעות הפה). חיבור של כל האלמנטים על במה אחת לילדים ונוער. אשמח לתת מענה לכל מי שמעוניין לשמוע על פרוייקטים מסוג זה".

איפה אפשר לראות אותך רוקד
?

"האירוע הקרוב יתקיים ב .3.8  בראשון לציון רח' הרצל 136 מועדון התדר ראשון לציון, תחרות ריקודים BUST A MOVE מהפקה ברייקדאנס סקול  הכוללת ראפרים, אמני תנועה, מוזיקה קרבות ברייקדאנס, על האש ועוד המון הפתעות.

כניסה חופשית לצופים ומשתתפים, כדאי לחפש בפייסבוק ולהגיע עם כל המשפחה".

מה דעתך על תוכניות ריאליטי כמו נולד לרקוד? היית משתתף

"אני לא חושב על תוכניות ריאליטי , הם דווקא כן חושבים עליי".

הברייק דאנס בישראל לעומת שאר העולם- יש או אין סצנה?
"יש סצנה יפה בישראל, אני יכול להוסיף שמאוד קשה להתפתח בישראל כאמן למרות שיש ייצוג ישראלי בתחומינו בכל העולם. הישגים כמו מקומות ראשונים בעולם ואירופה איתם חוזרים הביתה הרקדנים כבר כמה שנים טובות, עדיין אף אחד לא יודע ולא שומע מזה כאן בישראל, במסכי הטלוויזיה גוף ממשלתי משרדי תרבות וספורט לא מדברים על זה ולא מעוניינים לפתח או לעזור בשום דרך לאותם הנציגים שעושים עבודת קודש ומביאים כבוד למדינת ישראל".
יח"צ

הוא  פוגש המון אנשים שונים מכל העולם בפסטיבלים בהם הוא מבקר ורק בחצי שנה הקרובה יטוס לייצג במדינות כמו: סין, יפן, גרמניה, צרפת, ארה'ב (לוס אנגל'ס ניו יורק) ועוד מקומות יפים שבחלקם ייבקר לראשונה וחלקם כבר בפעם החמישית ,יפגוש אנשים חדשים וחברים שהכיר בזכות התרבות הזו. הוא מאוד מתרגש מהטיסות הללו ומצפה לתת את המקסימום כדי לתת גאווה למדינת ישראל ולמשפחה שלו. על אף שאינו זוכה לתמיכה כלכלית/ עזרה מהמדינה הוא עדיין מצליח לטוס, לייצג וגם לקחת מקומות ראשונים.

"לאליפות העולם יחידים בגרמניה, אני מצפה מאוד לתת את המקסימום ובטוח שאני לא הולך לוותר לאף רקדן שיעמוד מולי", מבטיח רומה.

מה הלאה? לאן יש לשאוף בתחום?

"נכון להיום אני מנהל את מרכז הברייקדאנס סקול, בו מדריך ילדים נערים ומבוגרים, בנים ובנות להיות רקדני ברייקדאנס והיפ הופ. כמו-כן ישנם פרוייקטים עם גופים שונים, בהם אני לוקח חלק בסדנאות הופעות קהל קורסים וכו'.

אני מאוד רוצה לפתח את הבית ספר שלי כאן בישראל, כדי לתת מהידע והניסיון שצברתי לאורך השנים ולהעביר אותו לרקדנים היותר צעירים. למרות שאני לא הולך לוותר להם עם יעמוד מולם בקרב ברייקדאנס".

חפשו את דף הבית בפייסבוק: ברייקדאנס סקול Breakdance school ותהיו מעודכנים

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו