פרופ' אלי לב, המנהל המיועד למערך הקרדיולוגיה בבית החולים אסותא אשדוד, לא יכול היה לסדר לעצמו שם משפחה הולם יותר. "השם הזה מלווה את המשפחה שלנו לפחות במשך ארבעה דורות", מגלה פרופ' לב למי שחשב כי הוא עברת את שמו לטובת המקצוע שבחר לעסוק בו. "זה יצא לי ממש מקסים", הוא מוסיף ומבהיר ש"ההחלטה לעסוק בתחום הקרדיולוגיה התקבלה אצלי רק לקראת סיום לימודי ההתמחות ברפואה, לא כיוונתי לכיוון הזה".

בחודש ספטמבר אמור להיפתח מערך הקרדיולוגיה בבית החולים הציבורי באשדוד, בראשות פרופ' לב, שבקרוב יסיים את תפקידו כמנהל יחידת הצנתורים בבית החולים השרון בפתח תקווה וכמנהל מעבדת המחקר במרכז הרפואי רבין, לאחר שמונה שנים. "מאוד קסם לי לנהל את מערך הקרדיולוגיה בבית החולים באשדוד, כולל הרעיון לפתח אותו מהיסוד ולהביא את האנשים הטובים עם ציוד מצוין", מספר פרופ' לב מה גרם לו לקבל את ההצעה של מנהל בית החולים, פרופ' חיים ביטרמן. המערך הקרדיולוגי ייפתח במספר שלבים - הראשון יהיה בחודש ספטמבר והאחרון בחודש נובמבר, היעד הסופי לפתיחת בית החולים כולו. כמו במספר בתי חולים נוספים בארץ לא ייערכו באסותא אשדוד ניתוחי לב פתוח, אך יתקיימו פעולות פולשניות אחרות, ביניהן צנתורים והכנסת קוצבי לב.

כל המשרות תפוסות

פרופ' לב (51), נשוי ואב לשלושה, מתגורר ברמת השרון. פרט לתפקידיו במרכז הרפואי בפתח תקווה הוא גם משמש כפרופסור לקרדיולוגיה באוניברסיטת תל אביב וראש החוג לקרדיולוגיה. את לימודי הרפואה סיים באוניברסיטת תל אביב. את ההתמחות ברפואה פנימית עשה בבית החולים איכילוב בתל אביב, ובבית החולים מאונט סיני שבניו יורק החליט לשנות כיוון ולהתמחות בקרדיולוגיה. משם המשיך לאוניברסיטת ביילור קולג' שביוסטון והפך למומחה בתחום הצנתורים.

לדברי פרופ' לב, המערך הקרדיולוגי באשדוד ייתן מענה טיפולי כמעט לכל בעיות הלב, תוך שימוש בציוד משוכלל, עם מומחים ברמה גבוהה. המערך הקרדיולוגי יכלול שני חדרי צנתורים לחולים עם התקף לב ותעוקת חזה, מחלקת טיפול נמרץ לב, מחלקת טיפול ביניים, מחלקת טיפול עם פתרון הכנסת קוצבי לב. במערך הקרדיולוגי יהיה מכון קרדיולוגיה שכולל מרפאות, מכון אקו, מיפוי לב, סיטי של הלב, MRI לב. יהיו גם חדרי אשפוז של חולי לב ביחידה לטיפול נמרץ לב וביחידת הביניים, שם ישהו חולים באי ספיקת לב, חולים עם בעיות של שסתומים ומסתמים ועוד.

המערך הקרדיולוגי יכלול 18 רופאים, כולל שישה מתמחים, וצוות אחים ואחיות. "הבאנו למערך הקרדיולוגי רופאים מומחים מכל הארץ, שהגיעו מבילינסון, תל השומר, רמב"ם", מספר פרופ' לב. "אותם רופאים מומחים בתחום הצנתורים, מומחים להפרעות קצב, הדמיות ולאי ספיקת לב". לדבריו, גויסו כבר כל הרופאים, כולל מתמחים, וכרגע אין צורך בגיוס נוסף. "אנחנו עכשיו נמצאים בשלב של הכנות, הכנסת הציוד והפעלתו, רענון נהלים, שיטות ודרכי עבודה והקשר עם הקהילה", הוא מספר.

זמני ההמתנה למומחים יתקצרו

המערך ייתן אומנם מענה למרבית בעיות הלב, אך לא יתקיימו בו ניתוחי לב פתוח. "ייתכן שיהיו ניתוחים כאלו בשלב מאוחר יותר, אולי בשלב הבא של המשך בניית בית החולים", מגלה פרופ' לב. חולים שיצטרכו לעשות ניתוחי לב מורכבים יופנו בינתיים לבתי חולים אחרים בארץ.

תושב אשדוד שיעבור התקף לב, לאן הוא יופנה?

"באופן בהול למחלקת המיון בבית החולים אסותא אשדוד, וכמה שיותר מהר להגיע. נדיר מאוד שעושים ניתוח מעקפים אחרי התקף לב. השלב הראשון בהתקף לב הוא צנתור ורק בהתקף לב חריג של עורק שנחסם, זה נעשה במספר מצומצם של בתי חולים בארץ".

לדבריו, רק עשרה בתי חולים מתוך 20 בארץ עושים ניתוחי לב פתוח: "יש בתי חולים בארץ שלא עושים בהם ניתוחי לב ושמתפקדים נהדר מבחינה קרדיולוגית. אם זה בית חולים אסף הרופא, ברזילי, השרון, מאיר, העמק ועוד. העובדה שיש עכשיו בית חולים באשדוד שייתן את כל המענה הקרדיולוגי זה חדשות טובות".

פתיחת המערך הקרדיולוגי תאפשר לצמצם את זמני ההמתנה של התושבים שצריכים להיפגש עם מומחים בתחום. בדרך כלל תושבים שצריכים לפגוש מומחה בבעיה מסוימת בלב, כמו למשל מומחה להפרעות קצב, נאלצים לנסוע למרכזים רפואיים מחוץ לאשדוד ולהמתין מספר שבועות לכל הפחות. "חולה לא יצטרך להמתין שנה שלמה לתור לרופא קרדיולוג וגם לא לאחת מהבדיקות השונות", מבטיח פרופ' לב. "יש עכשיו מערך גדול שפותח את שעריו, אותו חולה יגיע מהר למרפאת הלב, לצילומי הדמיה, לבדיקת אקו לב או למיפוי לב. אני מניח שהתורים לרופאים קרדיולוגים יהיו עד שבוע-שבועיים וגם לבדיקות השונות שינועו בין שבוע לשבועיים. נעשה את כל המאמצים שיהיה שירות יוצא דופן, אם זה ביחס לחולה ולמשפחה, הסברים מפורטים, כל מטופל יקבל אחרי צנתור פולדר עם תוצאות הבדיקה. יהיה המשך מעקב לכל אחד".

הכתבה המלאה בידיעות אשדוד