ראובן דלאל. "לא הייתי רחוק מזה שלא הייתי מדבר איתך עכשיו" | צילום: צפריר אביוב

כשראובן דלאל (65) מאשדוד הגיע לפני כחודשיים לבדיקת מיפוי לב במרכז הרפואי אסותא בבאר שבע, הוא לא תיאר לעצמו שחייו נמצאים בסכנה מוחשית. מספר ימים לאחר אותה בדיקה דלאל כבר היה אחרי ניתוח לב פתוח שנערך בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שבו נאלצו הרופאים לבצע בליבו ארבעה מעקפים.

לדלאל, טיפוס מוכר בעיר (רעייתו היא מעצבת השמלות ריקי דלאל), טענות לקופת חולים לאומית בה הוא מבוטח, לאחר שמצבו הבריאותי לא אובחן במשך כמעט שנה, במהלכה התלונן לדבריו על לחצים בחזה. לדבריו, רק לאחר שהתעקש הסכים רופא קרדיולוג נוסף באותה הקופה לשלוח אותו לבדיקה מקיפה יותר. "בכל פעם שהתלוננתי אמרו לי: 'יש לך בעיה בגלל שאתה שמן, לך תעשה דיאטה ואולי תעשה ניתוח קיצור קיבה", טוען דלאל. 

"הרופא אמר שיכולתי למות"

דלאל פרש לגמלאות משירות קבע בצה"ל לפני 12 שנה, ובשנים האחרונות מסייע לרעייתו ריקי בעסק. "בשנים האחרונות הורדתי הילוך מכל העיסוקים האישיים שלי והתפניתי רק כדי לעזור לריקי", מספר דלאל. "רק בשנה האחרונה התחלתי להרגיש לא טוב בחזה. הייתי כמה פעמים אצל הקרדיולוג של הקופה ונשלחתי לבצע א.ק.ג ובדיקת מאמץ. לאחר שלא נשלחתי לבדיקות נוספות התעקשתי ודרשתי מקרדיולוג נוסף לבדוק יותר לעומק".

בחודש מאי נשלח דלאל לבדיקת מיפוי לב באסותא באר שבע. "באותו יום נסעתי לבד ברכב מאשדוד לבאר שבע", הוא מספר. "לא חשבתי שאני צריך ליווי צמוד של אשתי או של ילדיי. הייתי בטוח שאני נוסע לבדיקה, מקבל טיפול וחוזר אחרי כמה שעות הביתה. פתאום הטכנאים אמרו לי שהם רואים אצלי משהו חשוד וקראו לד"ר אריה שליו. הוא כבר הודיע לי שאני נמצא במצב קשה והציע לי להגיע בדחיפות למיון בסורוקה שנמצא בסמוך. הייתי בהלם. בכלל לא הבנתי איך הצלחתי להגיע לבד מאשדוד. לא הבנתי גם מה הרופא רוצה ממני, אבל בכל אותו שלב הוא ניסה להרגיע אותי, השאיר מספר טלפון, הבטיח שיעקוב אחרי המצב שלי. הוא הזהיר אותי שלא לעשות משהו אחר מלבד הגעה דחופה לבית החולים בגלל ירידה משמעותית של אספקת דם ללב, שהייתה עלולה להיות קטלנית. הוא גם הזהיר אותי שזה עניין של ימים או שבוע מקסימום שאני עלול למות אם לא אגיע לבית החולים".

ד"ר אריה שלו, רופא בכיר במחלקת טיפול נמרץ לב, טוען כי המקרה של דלאל היה עלול להסתיים בטרגדיה. "לראובן היה ממש נס גדול", הוא אומר. "כבר באבחנה הראשונית הממצאים היו ממש לא תקינים ונצפתה הפרעה משמעותית של זרימת הדם לאחד העורקים של הלב. במידה והעורק היה נחסם היה נגרם לו התקף לב שיכל להוביל למוות, אפילו ללא התראה".

אפשר להגיד שהצלת את חייו?

"זה שילוב של כמה דברים ביחד. זה צוות הטכנאים שזיהה את הבעיה והעביר אליי לאבחנה, זה צוות הרופאים הבכיר שניתח אותו בניתוח מסובך מאוד, וגם אני עשיתי את מה שהייתי צריך לעשות".

תשע שעות בחדר הניתוח

במיון בית החולים ניסו הרופאים תחילה לעשות לו צנתור, אך ללא הצלחה. שחרור הסתימות בעורקים חייב ניתוח משמעותי של הוצאת הלב מהמקום, הכנסת לב מלאכותי זמני תוך תיקון הלב האמיתי. "זה היה ניתוח לא פשוט", משחזר דלאל. "תשע שעות הייתי בחדר ניתוח, אבל צוות הרופאים עשה עבודה מעולה".

אתה מרגיש עכשיו בן אדם חדש?

"זה יקרה לאט לאט. בכל זאת עברתי עניין לא פשוט בכלל. במהלך הניתוח חטפתי זיהום ולקח לי עוד זמן להתאושש מזה. הייתי בשיקום בים המלח עוד כמה זמן ורק עכשיו אני מתחיל להתאושש".

איך ריקי הגיבה כשהתקשרת אליה והודעת לה על מצבך?

"היא לא בדיוק הבינה מה שאני מספר לה, אבל תוך שעה גם היא וגם הבן שלי היו אצלי בבית החולים. בהמשך היא כמובן ליוותה אותי בכל התהליך של הניתוח".

מה המסקנה שלך מכל הסיפור?

"שהבריאות היא באמת הדבר הכי חשוב בחיים האלו, ולא הייתי רחוק מזה שלא הייתי מדבר איתך עכשיו אם לא הייתי מתעקש למצות את כל הבדיקות. במשך כמעט שנה התלוננתי על כאבים ולא עשו עם זה כלום. כשאני חושב על זה עכשיו, אני גם נזכר שהמליצו לי לעשות ניתוח שרוול לקיצור קיבה כדי להיות רזה יותר, אבל זו לא הייתה הבעיה שלי. הייתי יכול לשמוע להם ולעשות ניתוח לקיצור קיבה אבל במקביל הייתי מת בגלל בעיה אחרת. כמו שאומרים, הניתוח אולי היה מצליח אבל החולה היה מת. זה כמעט מה שקרה לי".

מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בטיפול ובדיקה מול הנהלת האזור.