למזגן העילי אשר מותקן במרבית הבתים בישראל ישנן שתי יחידות: חיצונית ופנימית. הרעש יכול להיגרם מכל מיני סיבות שונות. לפני שמזמינים טכנאי מזגנים, הנה כמה דברים שכדאי לדעת. 

התרופפות חלקים: "היחידה החיצונית ממוקמת מחוץ לבית", מסביר חיים ששון מחיים מיזוג אוויר באתר "המקצוענים". "לעתים, מגע של הצנרת בתוך היחידה החיצונית או התרופפות החלקים גורמים לרעש. ייתכן שאחת מרגליות הגומי נפלה או התייבשה או שאחד הברגים לא הוחזר למקומו וחוסר האיזון הוא שגורם לרעש". 

גורמים זרים על גבי המאוורר: "גורם זר שנתפס על גבי המאוורר (קרטון, צמחיה), עלול לגרום לרעש מטריד ואף לנזק ליחידת החיצונית", מסביר ששון. "במקרים שבהם היחידה החיצונית ממוקמת בגובה רב ומבלי גישה בטיחותית, אין לנסות להרחיק את הגורם הזר באופן עצמאי". 

אחת מכנפי המאוורר נשברה: "כשאחת מכנפי המאוורר נשברת (בלאי טבעי או עצם זר שנכנס ועיקם את הכנפיים), יש צורך להחליפה", אומר ששון. "זהו תיקון מורכב יחסית שעולה כמה מאות שקלים בהתאם למורכבות הגישה ליחידה החיצונית". 

המנוע החליד: "כנף המאוורר ממוקמת על המנוע, שבנוי מסלילים. וכשהוא מחליד הוא מרעיש", אומר ששון. "כנפי המאוורר מגבירות בצורה משמעותית את עוצמת הרעש. תיקון מסוג זה יקר יחסית, מפני שהוא מצריך החלפת מנוע". 

תיקון רשלני של טכנאי: "לפעמים טכנאי מזגנים לא מקפיד לסגור בצורה מקצועית את מכסה היחידה החיצונית, מה שיוביל בסופו של דבר לרעש", אומר ששון. 

בלאי טבעי: "מזגן עילי סטנדרטי יכול לגרום לרעשים, כשהמדחס ישן יחסית והוא מתחיל 'להתאמץ'", מסביר ששון. "זה גורם לרעשים ביחידה החיצונית. במקרה זה התיקון לא ישתלם ויהיה כלכלי יותר לרכוש מזגן חדש". 

צילום: פלאש 90

רעשים מהיחידה הפנימית

סגירה לא תקינה של מכסה המזגן הפנימי: "בפתיחת מכסה הפלסטיק של המזגן (למשל, לצורך ניקוי פילטרים), סוגרים אותו בצורה לא תקינה", אומר ששון. "במצב כזה, הוא ירעיש". 

הפילטר (מסנן) לא הוחזר למקומו: "אם הפילטר אינו ממוקם בצורה מדויקת במקומו, הוא עלול ליצור רעש מטריד", אומר ששון. "לכן, לאחר ניקוי הפילטר יש לקבע אותו היטב בתושבת שלו". 

אחד הצירים של המפוח יצא מאיזון: "המפוח ממוקם בתוך היחידה הפנימית ותפקידו לינוק ולפלוט את האוויר", מסביר ששון. "אם אחד הצירים יצא מאיזון או שאחת הגומיות שלו התייבשה, הרעש יהיה חזק במיוחד". 

תקלה במנוע, במאוורר הפנימי או במיסב: "המנוע מחובר למאוורר הפנימי (מאיץ) ולמיסב. אם המיסב יצא מאיזון, נקרע, המאיץ נשבר או אם המנוע לא תקין וגורם לפגיעה במאיץ - יהיו רעשים.

התיקון פשוט יחסית ודורש החלפת המאיץ (החל מ-800 שקל עבור מזגן עילי קטן). במקרה שיש תקלה גם במנוע וגם במאיץ התיקון אינו משתלם ועדיף לרכוש מזגן חדש".

תקתוקי פלסטיק: "לעתים שומעים תקתוקי פלסטיק, והדבר נגרם כתוצאה משינויי אקלים", מסביר ששון. "מזגנים מאיכות ירודה אינם עמידים להבדלי הטמפרטורה הקיצוניים. במקרה כזה, גם לאחר התקנת מזגן חדש יישמעו רעשים מבלי שניתן יהיה לתקנם. יש לקחת בחשבון כי ההבדלים במחיר בין מזגן פשוט למזגן איכותי יכולים להגיע עד 30-40% במחיר". 

מה לעשות לפני שמתקשרים לטכנאי מזגנים?

"עלות דמי ביקור טכנאי היא 150-250 שקל", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "עלות זו מתקזזת בהתאם לשווי תיקון התקלה. מרבית התקלות במזגן עילי סטנדרטי יעלו 250-800 שקל. 

"לפני שמזמינים טכנאי, כדאי להבהיר כמה שיותר פרטים כבר בשיחה הטלפונית. יש לתאר לטכנאי את אופן התקלה ולקבל הצעת מחיר ממנו. כך ניתן להשוות את המחיר לסעיף המתאים במחירון לצרכן המפורסם באתרים השונים באינטרנט. 

"אם מדובר בתקלה שעלות התיקון שלה גבוהה יחסית, ייתכן שאין טעם להזמין את הטכנאי וישתלם להחליף את המזגן. לרוב אם מדובר במזגן ישן יחסית, בעלות תיקון שמגיעה לכדי כמחצית משווי של מזגן חדש, ישתלם יותר להחליפו". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו