צילום: ארכיון

שלוש נשים שנסחפו בסופ"ש בחוף הים באשדוד, הצטרפו לסופ"ש קטלני בים במדינה. החזאים מזהירים מפני שקע פרסי שגורם לים סוער גם היום, ומד"א מפרסם הנחיות לרוחצים: כך תצילו חיים. חזאים מזהירים כי הים מסוכן לרחצה - וכי כך יהיה גם היום (א').

במד"א אומרים כי מתחילת עונת הרחצה נמשו מהמים וטופלו על ידי צוותי מד"א בחופי הרחצה, בבריכות ובמאגרי המים השונים 98 בני אדם. 12 מהם טבעו למוות. 

מנכ"ל מד"א, אלי בין, קרא לציבור הרחב להישמע להוראות המצילים בחופים ובבריכות ולהימנע מסיכונים מיותרים: "כוחות מד"א נמצאים במהלך הקיץ בהיערכות מיוחדת לנוכח הסכנות הרבות בעונה זו, בהן גם סכנת הטביעה כשהמוני בית ישראל נופשים בים ובבריכות.

"אני קורא לציבור הרחב להישמע להוראות המצילים בחופים ובבריכות, להקפיד על כללי הזהירות בבריכות הפרטיות, להימנע מסיכונים מיותרים ולהקשיב להנחיות מד"א, כך שנעבור את הקיץ בשלום". 

החזאי ליאור סודרי מחברת "מטאוטק" אמר כי התנאים המסוכנים בים נוצרו עקב התעמקות של שקע פרסי באזורנו: "ההתעמקות יוצרת בקיץ גלים גבוהים וים מסוכן כפי שראינו אתמול, וכך צפוי להיות גם היום. הים יירגע רק בימים שני ושלישי ובמקביל יגבר גל החום".

במד"א שבים ומזכירים לציבור כי יש לרחוץ אך רק בחופי רחצה מוכרזים ובשעות שבהן שירותי ההצלה פועלים בחוף. אין לאפשר לתינוקות ולילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים, ואסור לנתק מגע או קשר עין איתם.

במד"א הדגישו גם כי יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל, וכי אם הרוחצים אינם רואים את המציל - כנראה גם הוא אינו רואה אותם. כשנקלעים למצוקה במים ועלולים לטבוע חשוב לשמור על קור רוח ולא להשתולל - כדי לא לאבד כוחות. במקביל חשוב לאותת לעזרה. בכל מקרה, כמובן אין להיכנס למים תחת השפעת אלכוהול.