כנס רופאים מצרפת

בשבוע שעבר כתבנו כאן על המלחמה לגיוס רופאים בין בתי החולים. והנה נראה כי הפתרון מגיע מכיוון נוסף -  ועדת הבריאות של הכנסת הודיעה אמש  כי לאחר שנים שבהם סירב משרד הבריאות להכיר בלימודי הרפואה בצרפת, יוכלו מעתה הרופאים מצרפת לעבוד כרופאים לכל דבר בישראל, ולבצע סטאז' והתמחות.

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ אלי אלאלוף, שיזם את ההחלטה אמר בדיון בוועדה: " עד היום הפסדנו עולים רבים וכוח אדם מצוין בבתי החולים בישראל". אלאלוף פנה למאות רופאים צעירים מצרפת שהגישו עצומת מחאה בנושא, מתוך רצון לעלות לישראל ולהשתלב במערכת הבריאות בה. 

פרופ' גרוטו: "בוגרי הרפואה מצרפת יידרשו לבחינה לקראת סטאז' והשלמת תקופת סטאז' בישראל. מי שהשלים לפחות שנת התמחות אחת בצרפת, לא יידרש לבחינה". 

ומי שכבר קפץ על העגלה הוא יו"ר אסותא, פרופ' שוקי שמר שהצהיר:

"הביורוקרטיה מביאה לכך שכל רצון טוב נעצר. במדינת ישראל חסרים אלפי רופאים. בגלל המחסור הזה, חלק מהרופאים עובדים כאן בשלוש משרות. צריך לגייס 250 רופאים ומאות אחיות לבית החולים החדש באשדוד, מאיפה ניקח אותם? אחיות לא יעשו עלייה אם יידרשו לבחינות ולהשתלמויות. אנחנו מוכנים לקלוט אותן ולהעביר אותן את הבחינות תוך כדי העסקתן".

מנכ"ל ארגון קליטה, אריאל קנדל" הגיב:

 על משרד הבריאות ומשרד הקליטה לפעול לעלייתן של אחיות מצרפת: "אני רק רוצה למחוא כפיים ולבכות מהתרגשות. כעת יש להתפנות להקל על קליטתן של אחיות מצרפת, לאור המחסור הקשה במקצוע זה בארץ".

הרקע:

עד כה, רופאים שסיימו את לימודי הרפואה בצרפת, לא יכלו לבצע התמחות בישראל, חרף רמת לימודי הרפואה הגבוהה בצרפת. הסיבה היא שצרפת בניגוד למדינות אחרות, לא מעניקה תואר "דוקטור ברפואה" לפני סיום ההתמחות, אלא תעודה אחרת, ומשרד הבריאות סירב עד כה לאפשר למי שאינו מחזיק בתואר דוקטור להתחיל בהתמחות.

עם זאת, מדינות אחרות, בהן כלל מדינות האיחוד האירופי וארצות הברית, כן איפשרו לרופאים הצרפתים להתמחות אצלן.

לאחר מחאה ודרישת ועדת הבריאות של הכנסת, החליט כאמור היום משרד הבריאות להכיר לבסוף ברופאים הצרפתיים כרופאים לכל דבר. בוגרי הרפואה מצרפת יידרשו לגשת לבחינה לקראת סטאז' ולהשלים תקופת סטאז' בישראל. מי שהשלים לפחות שנת התמחות אחת בצרפת, יהיה פטור מהבחינה.

רפאל דרמן, המתמחה ברפואה בצרפת הגיב:

"אשתי ואני התחתנו לפני ארבעה חודשים ורוצים לבנות בית ומשפחה בארץ, שילדינו יהיו גאים ביהדותם. . ביום הזה אני רק רוצה לברך. זו לא רק בשורה טובה למתמחים הצרפתים, אלא גם לישראל שתוכל לקלוט למערכת הבריאות מתמחים ראויים".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו