קרן שכטר אזולאי - ראש מחוז דרום במכבי בניגוד להרבה מאוד מנהלים במכבי, קרן שכטר אזולאי שנמצאת במכבי כבר 12 שנה, לא הגיעה ממערכת הבריאות. היא לא רופאה, לא אחות, היא הגיעה מהמערכת העסקית. "אתה קם בבוקר לעשות בריאות, לא לעשות שורת רווח לאף אחד", אומרת שכטר אזולאי. היא בעלת תואר שני בהצטיינות בניהול מערכות בריאות של אוניברסיטת בן גוריון, נחשבת לכוח ניהולי עולה וכמובילת רפורמות ארגוניות ואסטרטגיות שיווקיות חדשניות בהם רשמה הצלחות יוצאות דופן. עבדה לפני כן בקמעונות, בחברת אופנה שנסחרת בבורסה.

שכטר אזולאי היא ילידת גבעתיים, אבל כבר שנים גרה בדרום. בביתה בעומר היא מגדלת ביחד עם בעלה אופיר 3 ילדים לתפארת. מטפלת באבא מתבגר, את רוב חייה גרה בערד. הכירה את מערכת הבריאות בעיקר כפציינטית, רק מאוחר יותר כמנהלת. "המפגש הזה מטלטל, מפגש עם הרבה אחריות על הכתפיים" אומרת שכטר אזולאי.

שמעת על בניית בית החולים עוד כשהיה בתכנון, ידעת שתהיי חלק מההיסטוריה?

"לקדוש ברוך הוא יש חוש הומור. בתפקיד הקודם שלי ניהלתי את האסטרטגיה הארגונית של כלל מכבי, ביחד עם הבורד. הובלנו הרבה מאוד שינויים שקשורים בתהליכי שירות, בהפחתה של בירוקרטיה בתוך מכבי. כשסיימתי את הקדנציה הזאת והפכתי להיות ראש מחוז, הונחה על השולחן אסטרטגיה שמדברת על קבוצת מכבי, ואסותא כידוע לך היא חברת בת של מכבי והיה לנו ברור שאחד המבחנים הראשונים של הקבוצה זה בית החולים אסותא אשדוד. פה ייבחן הקשר לשירות שנותנת מכבי כקופת פרימיום, קופה שנחשבת בסקר חיצוני כקופה הכי דיגיטלית וממוחשבת, לבין בית חולים ציבורי. למה אני אומרת שלקדוש ברוך הוא יש חוש הומור? כי פתאום אחרי שתכננת תוכניות, אתה פוגש אותן במשמרת שלך, בחצרים שלך, בזירה שלך ובמחוז שלך. אתה לא רק צריך לתכנן את זה, אתה גם צריך להוביל את זה".

מה היה החלק שלך בהקמת בית החולים?

"בית החולים הזה הוא מפעל מפואר של ארגון מאוד גדול שקוראים לו מכבי, ובתוכו ארגון גדול שקוראים לו אסותא. המכרז שיצא לפני כשמונה שנים רק מכבי ניגשה אליו. אסותא זכתה בו הודות לחוסן של קבוצת מכבי. מי שמוביל ובתכנון של בית החולים הוא פרופסור שמר, יו"ר אסותא שהיה גם מנכ"ל מכבי. זה לא מפעל של אדם אחד, הרבה מאוד אנשים לקחו בזה חלק. יש כאן ייחודיות שנובעת מהמשפחתיות עם מכבי".

מה הבשורה הגדולה לתושבים באשדוד ובכלל בכל האיזור?

"אני אוהבת להגיד שאפילו לתל אביבים אין כזה. מעבר לזה שזה בית החולים הכי מודרני, הכי משוכלל, הכי דיגיטלי במדינת ישראל. מסלולים נפרדים לחולים ולבריאים, מסלולים נפרדים למבקרים ולחולים לשמירה על צנעת הפרט, תנאים מאוד מיוחדים והרבה מאוד כבוד לצנעת הפרט. אתה מכיר את הרגע הזה שאתה בתוך הפיג'מה, אתה מבוהל כשאתה דואג לילד או לסבתא, אתה כל כך לבד. ממש בימים אלה אני מגייסת את האנשים ומקימה את היחידה של רצף טיפולי בתוך בית החולים. בעצם הקהילה של מכבי, כל שירותי הקהילה של מכבי יקבלו איזה קוקפיט (תא טייס בלעז – ע.א.) בתוך בית החולים. בשנייה שייכנס מבוטח מכבי בשערי בית החולים, אפילו במיון והוא צריך משהו לצורך שחרור מוקדם הביתה. לפעמים חולה שעבר ניתוח ברך לא משוחרר, כי אין פיזיותרפיסט שזמין להגיע אליו. אנחנו כאזרחים מכירים את זה. אנחנו מקימים יחידה בתוך בית החולים, נקבל מידית את המידע על כל מבוטח, נדאג לו ונפלס לו את הדרך. כל המסע חזרה מבית החולים לבית חזרה, אנחנו נדאג לו למסע חלק. נקי מבירוקרטיה וטפסים".

"מכבי היא כרגע הקופה היחידה שחתומה עם בית החולים על הסכם, וביטלה את טפסי ה-17. אתה מכיר את הפחד יאשרו לי או לא? לתל אביבים אין כזה. למטופלי מכבי באשדוד אין את הדאגה הזאת. אנחנו לוקחים אחריות ולא מגלגלים את האחריות לחולה. מודל שאין כמוהו בישראל ובעולם".

קרן שכטר אזולאי - ראש מחוז דרום במכבי יחד עם מנהל בית החולים אסותא אשדוד - פרופ' חיים ביטרמן

איזה עוד בשורות אתם מביאים עם בית החולים?

"אתה בדיוק תופס אותי באמצע חתימות עם רופאים, שבית החולים גייס. רופאי קהילה מהשכונות באשדוד. רופא שמכיר את המטופלים, מדובר פה על זה שאנשים לא נופלים בין הכיסאות. רופאים ממכבי באשדוד ורופאים מומחים שיתנו ייעוץ גם בקהילה".

יש קושי בגיוס רופאים מאיזור המרכז?

"אנחנו חיים באזור שיש בו קושי להשיג רופאים לכל הקופות. תגיד לי בצפון זה גם פריפריה, בצפון יש 14 בתי חולים, בדרום יש רק 4, זה אומר שהיצע הרופאים והאחיות הוא אחר לגמרי. לכן פתיחה של בית חולים מזמנת תנועה של רופאים, מנתחים, מנהלי מחלקות בכירים מהמרכז דרומה".

"אני כראש מחוז מתכוונת להביא את זה לטובת האשדודים. אני חייבת שהוא יגיע לרחוב, לרובע וישתבץ בקהילה. אם עד היום המתינו X שבועות, מהיום ימתינו הרבה פחות. רק לאחרונה פתחנו 4 בתי רופאים, מאיפה הבאתי רופאים? פתיחת בית החולים מאפשרת לי פתיחה חדשה עם רופאים חדשים, זה לא היה עד להקמת בית החולים אסותא".

מרפאות החוץ התחילו לעבוד, זה הוריד את העומס בשאר מרפאות מכבי וזמני ההמתנה?

"יצאנו במבצע מאוד מרגש. אני רוצה לומר לך שעזבתי את יום העבודה עם הדיונים והמצגות וישבתי במוקד הטלפוני, עניתי לשיחות. אתה מתקשר לאדם שמחכה למומחה, שבאמת יש בהם מצוקה לאומית, אתה מציע לו לקצר את התור ואתה צריך לשמוע את התגובה. אלה היו שיחות מרגשות".

"זכור לי מקרה של מבוטח אשדודי מקסים בשם דניאל, שהלך לבדיקה שגרתית ושם גילו לו איזה גוש על הכליה. הוא היה בחרדה. הוא בכלל היה בהמתנה למומחה בשיבא, ואתה מתקשר אליו ומציע לו מומחה ליד הבית בתוך 4 ימים. אם זה לא מציל חיים זה ללא ספק עושה איכות חיים".

שכטר אזולאי במוקד זימון תורים במכבי

האתגר הגדול ביותר בהקמת בית החולים?

"בסוף,האתגר הגדול ביותר שאנחנו בהנהלת מכבי וגם בהנהלת אסותא חולמים עליו זה לא לעשות עוד בית חולים. אני רוצים לעשות הכל אחרת, אנחנו רוצים בעצם להצליח לייצר את הרצף, את החוויה הזו שאתה נכנס לבית החולים הגדול ואתה צריך אחר כך ללכת לראות אם אישרו לך את התרופה, אם תמצא תור, אם תקבל טיפול בבית. אתה מוצא את עצמך במלחמה על בריאותך, על בריאות הילד שלך. האתגר הגדול של בית החולים הוא התממשקות עם הקהילה. יחסי האמון, היחסים הפתוחים האלה, שאתה נכנס לרופא בקהילה יש מי שמנגיש לך את התור, בזמן, מלווה אותך החוצה אחרי ניתוח ודואג לך שלא תשב בבית ותמתין לשיקום, או לא תחכה שיאשרו לך תרופה כי בבית החולים אמרו X והקופה עובדת עם תרופה אחרת. חוסר הרצף של מערכת הבריאות לא מגולגל יותר למבוטח, אנחנו לוקחים אחריות ומאפשרים לך להתרכז בדבר אחד, להיות בריא יותר ולחזור הביתה בשלום. האתגר הגדול זה לעשות יחסי בית חולים קהילה אחרים ורצופים הם האתגר הגדול שלנו, כי אחרת הוא יהיה חלילה עוד בית חולים".

עוד 10 שנים איפה את רואה את מכבי ואסותא באשדוד?

"כשהתכוננו לפתיחה של בית החולים אז התחברו לי הרבה מאוד דברים, מה הולך להשתנות בחיי היום יום באשדוד. לדוגמא גיליתי ש-90% מהתושבים באשדוד לא פונים לבית חולים בשנה, רק עשרה. אבל העשרה אחוז האלה הם מקרים שחייבים להגיע בדחיפות לבית החולים. תדמיין ילד שחס וחלילה שאף גוף זר, הוא חייב להגיע מהר לבית החולים. אם הוא לא מגיע מהר אוי ואבוי. אדם שעושה אירוע לב, זה יכול להסתיים בעוד 30 40 שנים של אריכות ימים בשיבה טובה, וזה יכול להסתיים באסון. יש כאן הרבה מאוד מקרים שאם אין בית חולים קרוב, מהיר ונגיש אנחנו משלמים על כך בחיי אדם. עוד 10 שנים אני רואה את התושבים נהנים מאיכות חיים טובה יותר ואריכות חיים טובה יותר. אם יש נתון עולמי שמדבר על 30% רפואה עודפת, זה אומר שאתה מגיע לבית חולים ועושים פעולה שלא צריך לעשות אותה. אני רוצה שהעיר אשדוד תהווה מודל וסמן ימני בעולם להפחתה של רפואה עודפת, לרפואה בטוחה. היום חולה סרטן מקבל טיפול של שעה שעתיים בבית החולים וחוזר הביתה. מקבל את הטיפול באישפוז יום במרפאה ליד הבית וחוזר חזרה הביתה. כל המחקרים בעולם מראים שרפואה בקרבת הבית היא הרפואה הבטוחה. בעוד 10 שנים אני רואה את העיר אשדוד מהווה מודל לעולם, איך בית חולים וקהילה יכולים לתת אמון אחד בשני, לפתוח את השערים, להזיז החוצה את המודלים הכלכליים הכושלים, שזה מה שמנחה היום בתי חולים בקהילה ולאפשר כניסה מהירה ובטוחה לבית החולים, אבל גם יציאה בזמן והמשך טיפול בקהילה, ולמקסם גם את הבריאות שיש לנו בשכונות וגם את הבריאות שיש לנו רק בבית החולים. אני מאמינה שערים שלמות, גם בארץ וגם בעולם יבואו ללמוד מהמודל האשדודי, ואני מקוה כראש מחוז דרום שעוד בקדנציה שלי נצליח לשים את אבן הפינה לבית חולים ציבורי נוסף בעיר באר שבע".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו