במוצ"ש הקרוב ייחל פסטיבל הפרינג' בעיר אשדוד- אמנים שיופיעו במרחב הציבורי ויביאו "ימים של שמחה" לתושבים. בואו להכיר שניים מבין האמנים, המוכשרים והמשמחים...

דניאל 'מים' (בצרפתית= פנטומימאי) זפרני שעוסק במופעי פנטומימה ובתחום כ- 30 שנה. בפסטיבל הקרוב הוא יופיע באירוע הפתיחה של הפסטיבל ויציג מופע בן כחצי שנה, מלווה במוזיקה.


הפנטומימה, שנחשבה בעבר לפחות אופנתית קיבלה תשואה בשנים האחרונות וחל גידול בתחום. לא כל אחד יכול להיות פנטומימאי, יש צורך בכישרון משחק, יכולת פיזית- צריך לדעת להזיז את הגוף (למד בבית ספר בצרפת בבית הספר של אשתו הראשונה של מרסל מרסו בלט ואקרובטיקה) והרבה רעיונות ויכולת שליטה פנומנלית.

לדניאל אגב, יש אח חירש אילם, הוא מכיר את שפת הסימנים ומעבר לכישרון הגלוי שלו, כשהוא החליט ללכת ללמוד היה לו קל יותר מאשר אחרים. בישראל בפרט ובעולם ככלל, אין הרבה פנטומימאים, המוכר בהם בישראל הוא חנוך רוזן. דניאל רואה בכך אמנות ויצירה, הוא מביים מופעים ברחבי הארץ ובעצמו מופיע כל העת. "אני עובד בכל העולם והכל מיני מקומות- עבדתי בקברטים וכיום אני מופיע הרבה באניות 'קרוזים'. זה לא קל אבל זה אפשרי ומעבר לזה זו שפה בינלאומית לכל דבר", אומר דניאל.

ברנרד חזן (36) אמן קרקס מתמחה בלוליינות שהופיע בכל העולם. הוא החל את דרכו כשראה חבר טוב שלו, בן העיר אשדוד- תמיר פנקס עושה ג'אגלינג והוא התלהב מאוד מהרעיון. "הייתה לי סוג של הארה ורצון ללמוד את זה ולעבוד בזה. הייתי ילד מאוד אקטיבי ויצירתי ולא ידעו איך להתמודד איתי...לא הכי התחברתי לבית הספר ועברתי המון מסגרות במערכת החינוך. פרשתי בגיל 15. הייתי נוסע על רולרבליידס וניצחתי בתחרויות בתחום. הייתי נער מאוד ספורטיבי ומנגד הייתי אקרובט והתחברתי לאמנויות הקרקס. במקביל לכל אלה, בתור ילד הוא התחבר לתחום המשחק והיה קשור מאוד למופעים, משחק על במה ואפילו היה ניצב בכמה סרטים, כך שהיה בספורט מאוד תחרותי ובמקביל הרגיש נוח על הבמה ונמשך אל התחומים הללו.


"היה קשה להתפרנס מהרולרבליידס או מהתיאטרון אז התפרנסתי מעבודה בבניין- ריצוף, נגרות ועוד.. היו אני בונה בנגרייה משלי אביזרי במה מיוחדים ועושה הזמנות של דברים מעניינים ומיוחדים.

היום הוא מופיע עם "דאבל סטיקס". את דרכו החל במתנ"ס ח' והבין את הפוטנציאל על הבמה ופיתח תרגילי שונים. עבד אצל דוד ביטון וג'רום הרוש היה אז רכז הנוער והייתי לו קבוצה שנקראה "פנאן" שהיו מופעים ומפעילים ילדים ברחבי הארץ יחד עם דוכנים, מתנפחים ועוד... כך התחיל להופיע לראשונה מאז הופיע באורלנדו בדיסני וורלד, בקרקסי הגדולים בעולם, היה נחשב לאמן סולו יחידי במופע שאורך כשבע דקות- היה כוכב שהופיע על פרסום בכל מקום אפשרי ברחבי העולם- שלטי חוצות, רכבים, עיתונים, לוחות מודעות ועוד...

"בתור אמן קרקס, הופעתי בכל מיני קרקסים. רוב האמנים הגדולים עושים חוזים קצרים של כמה חודשים. הייתי עכשיו במשך שלוש שנים עם סירק דה סוליי- הקרקס הכי גדול בעולם והיה לי מופע סולו של שיווי משקל על צינורות שקרא "רולה בולה" וג'אג'לינג", אומר חזן.

המעטים והמוכשרים שעדיין עושים אותם או יכולים לעשות אותם- יגיעו לפסטיבל הפרינג' הקרוב. פסטיבל הפרינג' נועד להביא לרחוב תרבות מיוחדת שמתקיימת במקומות שונים בעולם, אבל פחות מוכרת בישראל ובאשדוד.

מופע בן 45 דק'- מופע לולייני- תיאטרלי שמשלב קומדיה ואת אמנויות הקרקס. המופע נקרא "ברנרד על הקצה". חזר לאשדוד לפני כשלושה חודשים עם אשתו אליסון שהכיר בקרקס, אמנית קרקס שעושה 'הולה הופ' ובקרוב תתחיל ללמד באשדוד ושני ילדים אחרי שהופיעו ברחבי העולם- בעיקר באירופה וארה"ב. הוא החל ללמד לוליינות במרכז הקהילה באזור י"א ובבית הספר 'ברמוזה' של ג'רום הרוש.

למה חזרת?
"עזבתי חיים טובים בעיקר בגלל געגועים למשפחה ולחברים אבל הסיבה העיקרית היא הרצון לתת בחזרה לחברה- לתפוס את בני הנעור שמערכת החינוך לא מצליחה להתמודד איתם. המקצוע הזה מלמד משמעת והשקעה ומעבר לזה זה המון כיף. חשוב לי לשמש דוגמה להתמדה והצלחה".

לצפיה בפרויקטים חדשים בנדל"ן לחצו כאן