צילום: ולדימיר שכטר 

בחברה העירונית לתרבות ופנאי באשדוד הבינו שקרקס 'דורטו' הוא הצלחה בינלאומית ולכן מטפחים ומלווים את הפעילות שלו מר בוריס גיטרמן- סגן ראש העיר ויו״ר דירקטוריון החברה העירונית לתרבות, מר אורן טואיל, מנכ"ל החברה העירונית וויטלי סלוצקין, סמנכ"ל החברה ומנהל מתנ"ס דיונה שגם מנהל את תחום הקרקס מול החברה העירונית משנת 2010.

בחודש אוקטובר הקרוב, זו הפעם השנייה ברציפות, יתקיים פסטיבל קרקס בינלאומי באשדוד- בחול המועד סוכות, בין התאריכים 19-22 וישתלב כחלק מרצף הפסטיבלים השונים שמתקיימים ברחבי העולם, אליו יגיעו 60-80 אמני קרקס בינלאומיים.


גולת הכותרת של הקרקס בשנתיים האחרונות היא אליסה שכטר (15) שתעלה בקרוב לכתה י"א. היא מתאמנת מגיל 6 בקרקס 'דורטו' ומתחרה מזה כשנתיים בתחום האקרובטיקה האווירית בתחרויות ופסטיבלים רבים. ההורים של אליסה הגיעו איתה מאז יומה הראשון לקרקס ומלווים אותה במשך שנים לאימונים, מידי יום. יש הרבה ילדים שרואים את ההצלחה שלה ורואים בה מודל לחיקוי והשראה לכך שאם משקיעים- קוטפים פירות הצלחה.

תאמינו או לא, אבל על אף הניסיון והיכולות הפנומנליות שלה, אמא שלה עדיין נחרדת לראות אותה מבצעת תרגילי אקרובטיקה ואביה נוסע איתה ומלווה אותה לכל הפסטיבלים, ההופעות והתחרויות ואף מצלם אותה באופן מקצועי ומתעד את החוויות והניצחונות.

תחום הקרקס פעיל היום במיוחד באזור רוסיה וברית המועצות לשעבר. שכטר זכתה בחודשים האחרונים בפסטיבל גדול בקייב- פסטיבל עולמי ומכובד בתחום הקרקס, בתחרות אחרת שהתקיימה בסוצ'י ברוסיה ואף התחרתה בתחרות לבוגרים (מגיל 18) לאחר שקיבלה אישורים מיוחדים בעזרתו של מנהל הקרקס סלבה, שם אומנם לא קטפה פרס אבל "סומנה" על ידי השופטים וקיבלה גביע ותעודת הוקרה.


מתי התחלת להתחרות?
"לפני כשנתיים. התחרות התקיימה ברוסיה והייתה יחסית קטנה וקומפקטית. בישראל אגב, לא מתקיימות תחרויות בתחום הקרקס והתחום עדיין אינו מוערך כפי שהוא ברמה העולמית".

רק בת 15 וכבר מאמנת אחרים
עד גיל 12 ראתה בקרקס כ"חוג" ומאז החלה להתמקד. לטענתה הבינה שבזה היא רוצה לעסוק, להתמקצע והיא מתאמנת מידי יום במשך שעתיים לפחות.

סלבה נוסינקסי מאשדוד הוא המנהל, המייסד והבעלים של קרקס "דורטו" שקיים משנת 2010 בתמיכה של מר בוריס גיטרמן סגן ראש העיר ויו״ר דירקטוריון החברה העירונית לתרבות. מעבר לתחום התחרותי, הקרקס מתפקד כ"חוג" בו מתאמנים ילדים ואנשים בכל הגילאים שמגיעים מרחבי העיר.

מה התגובות בבית הספר?
"אני לא אוהבת להשתחצן לגבי הזכיות שלי אבל כולם מאוד מפרגנים. סיפרתי למורה אחת למדעים והיא סיפרה לכל המורות בחדר המורות. התלמידים לפעמים מבקשים ממני להראות להם כל מיני תרגילים או להרים את הרגל מעל הראש ורובם מתלהבים מהיכולות והגמישות שלי".

הפסטיבל הבינלאומי בקייב
את קרקס "דורטו" מאשדוד ייצגה שכטר שהביאה כבוד גדול לישראל וזכתה במקום הראשון אחרי שהופיעה בקטע חישוק אווירי בקוטר של 80 ס"מ - מופע אקרובטי מרהיב ללא חגורת ביטחון בגובה של כ- 14 מטר וריחפה באוויר אל מול הקהל במקצועיות ודייקנות. במקביל לשכטר התחרו כעשר קבוצות ונציגי קרקסים אחרים- רובם מאזור ברית המועצות לשעבר וכן מתחרים משוויץ ומאוסטרליה.


זה מלחיץ לדעת שאת מייצגת לבדך את הקרקס כולו בתחרות?
"זה מלחיץ אבל אני בוטחת בעצמי ומתאמנת קשה בדיוק בשביל הרגעים הללו. כשמתחרים יחד עם קבוצה קיימת תלות גם באחרים בעוד במופע יחיד אני יודעת שמה שאעשה- זה מה שייצג אותי".

איך מרגיש רגע הזכייה?
"אין מילים לתאר את הרגע הזה כשמכריזים בשם שלי במקום הראשון. זו תחושת סיפוק והתרגשות מדהימה".

מה הלאה?

"אני רואה בזה מקצוע לחיים ומופיעה- לא בשביל להתפרנס אלא בעיקר לשם ההנאה. אני גם מאמנת ומופיעה יחד עם הקבוצה הבוגרת שאותה אני מאמנת יחד עם סלבה מנהל הקרקס. יש כמה שאמרו לי שהם רואים בי השראה ומבחינתי זו תחושת סיפוק אדירה".

מה השאיפות שלך?

החלום שלי הוא להתחרות גם בפסטיבלים באירופה וכמובן בתחרות "מונטה קרלו" הגדולה והבינלאומית לקרקסים בעולם וכמובן לזכות בה. אני תחרותית ותמיד יש לאן להתקדם ולשאוף בתחום הזה. בתחום האישי אני ממש רוצה ללמוד לרקוד 'ברייקדאנס' ואני מאמינה שאני אמצא לזה זמן בעתיד".
 

רגע מרגש שחווית ותזכרי לנצח?
"בתחרות שהתקיימה בסוצ'י ראש צוות השופטים היה הליצן האגדי אולג פופוב שהעניק לי את הפרס- מבחינתי זה רגע מרגש שזכיתי להכיר אותו ולקבל את הפרס הראשון באקרובטיקה אווירית מידיו".

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]