זו הפעם הראשונה שפסטיבל אשדודשירה או כל פסטיבל שירה גדול אחר מקדיש ערב שלם מיוחד לשירה הקווירית: שירה של ועל להט"בים, זהות מינית ומגדרית, וכל הפוליטיקה הקיימת סביב זה.

ד"ר שירלי בכר ויעל משעלי קראו לערב "ערב שירה קווירית" ולא להט"בית, מפני שהזהות ה"קווירית" מתייחסת לזהות מינית שהיא שונה או חריגה מהנורמה, אבל לא בהכרח גיי, לסבית או טרנס, אלא גם כל מה שביניהן על הרצף המיני והמגדרי האינסופי.

הזהות הקווירית מאתגרת את הרעיון שיכולות להיות לנו בכלל זהויות יציבות ובלתי משתנות בעולם. בגלל זה גם בחרו לצרף מופעי דראג, כדי להדגיש את הגמישות והחופש הזהותי והאמנותי שהן רוצות לקדם.

שירה ודראג מהפריפריה הקווירית | קרדיט: ערן אבן

במופע 'שבבית-שלהם-יעשו-מה-שהם-רוצים', האמניות מבקשות במה בכדי להסביר, שלא תמיד היה להן בית שהתיר להן להיות פשוט הן: טרנסים, לסביות, הומואיות או ביסקסואלים.

אם תרצו להבין למה הן מתכוונות ותגיעו למופע, הן ידקלמו לכם ניסיון חיים בחרוזים, לפעמים יצעקו ולפעמים ישירו, וכשיגמרו המילים יתירו לגוף לספר את כל אותם סיפורים שנתבקשו להצדיק, להחליף או להשתיק.

המשתתפות כולן כותבות ועוסקות לא רק בזהות מינית ומגדרית, אלא גם במשמעות של לחיות בשוליים מבחינה אתנית ופוליטית - כך שבערב תינתן הבמה גם לזהויות וחיים של יוצאי אתיופיה, מזרחים, ערבים-פלסטינים, ועוד.

אז את מי תפגשו בערב המרתק?
שירלי בכר
ד"ר שירלי בכר היא חוקרת קולנוע ותרבות והמנהלת האמנותית של המכון ההיסטורי ליהדות אמריקה בניו יורק. שירלי ייסדה את "מועדון הסרט המזרחי" באוניברסיטת ניו יורק. בין 2014 ל-2017 המועדון פעל להצגה ועידוד של יצירה מזרחית בניו יורק ובארה"ב בכלל. מאמריה בעברית ואנגלית עוסקים בקולנוע ובייצוגי גזע, מגדר ומיניות. בימים אלה עובדת על ספרה  Performance and the Body in Documentary Cinema from Israel/Palestine המבוסס על עבודת הדוקטורט שכתבה באוניברסיטת ניו יורק בהנחייתה של אלה שוחט.

ד"ר שירלי בכר | יח"צ

ד"ר יעל משעלי
כותבת, פרפורמרית ופעילה פמיניסטית, חוקרת ומרצה למגדר באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב. ממארגני כנס "סקס אחר" ללימודי להט"ב ותיאוריה קווירית. עבודתה, העוסקת בהצטלבויות של מגדר, מיניות ואתניות, התפרסמה בארץ ובחו"ל. ספר שמאגד שירה ומסות שלה עתיד לראות אור בחודשים הקרובים בהוצאת רסלינג, בסיוע הקרן הלאומית למדע.

AnA TachmenT (אנא טצ'מנט)
דראג תרפיסט.ית - מנכיחה ומגכיחה זהויות מגדריות; מציגה הקשרים בין שובניזם, גזענות ולהט"ב-פוביה. משלבת דראג קווירי, פרפורמנס ווידאו-ארט למען הקשבה, תמיכה וסולידריות.

אנה טשמנט | צילום: אבישג שאר ישוב

סמירה סרייה
קוויר פלסטינית. מגיל 12 הדף היה המקום היחיד שבו היא יכלה לחשוף רגשות. היא כתבה מילים חרוזות וחיפשה מילים "לא מסגירות" לתאר אהבה אסורה. מזה כעשרים שנה, כהגדרתה, משתעשעת בכל מה שבא ליד או בעצם לנפש. דראג, משחק, כתיבה חרוזה או לא, ספוקן וורד. היא לא רואה בעצמה משוררת אלא מישהי ששירה זורמת לה בדם ומדי פעם בוחרת לפרוץ החוצה ולה רק נותר להיענות.

שז
משוררת, סופרת, כותבת מחזות. כלת פרס ראש הממשלה לספרות 2007. מנחה סדנאות כתיבה, מלווה כותבים ועורכת שירה ופרוזה. מאמינה שלא תמיד האמנות והמציאות זוכות ללכת יד ביד, ומרגישה ברת מזל על כך שזכתה להיות חלק מהמאבק המדהים של נשים פמיניסטיות ושל לסביות והומואים, ולראות שינוי לטובה עוד בימי חייה. יחד עם זאת, היא מרגישה שמחה וגאה בעצמה על שנותרה נאמנה למוּרְכָּבוּת שבתוכה ובעולם מחוצה לה, כך שלַרוב, הטקסטים שלה אינם מדיפים ניחוח של ספרות מגויסת.

עילאי אבידן | יח"צ

אילי אבידן אזר
ד"ר למגדר, מרצה בארגונים על זהויות טרנסיות, גיימר מסור, גיק של לארפים ומשחקי תפקידים שולחניים, נגן יוקלילי חובב ונהנתן חסר תקנה.

Fluid Snow (לי ארנן)
איש חינוך ואקטיביסטית בחיי היום יום ובעזרת פלואיד סנואו עוסק במתיחת גבולות המגדר ובניסיון למוסס אותם. משתמש בדראג על מנת לגלות את עצמו מחדש בכל פעם ולאפשר לקהל להיכנס לעולם בו ורוד וכחול הם פשוט צבעים יפים.

ג'נט בלאי
באר שבעית, עובדת במסל"ן: מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית, ובת להורים שעלו מאתיופיה. כותבת מספר שנים בעיקר על הזהות האישית שלה על כל צבעיה: אתיופית, שחורה, יהודיה, ישראלית, לסבית, פמיניסטית ועוד.

חני כבדיאל
משוררת, מתרגמת וחברה בהוצאת "רעב". שיריה התפרסמו בכתבי עת ובעיתונות. ב-2015 יצא ספרה הראשון "פרימת טלאים" בעריכת ערן צלגוב. מתרגמת שותפה (יחד עם יעל לוי-חזן ז"ל ויעלי דקל) ב"איפה תהיו" מבחר משיריה של פאט פרקר.

חן קלר
זמרת ומלך הדראג גיילורד רוטשילד (Gaylord Rothschild). ממפיקות ליין המסיבות הקווירי "פופאיט". 

יום רביעי, 21.11, בשעה 21:00, בפירמידה במוזיאון אשדוד.
20 ₪ בלבד.
לבירורים והזמנות חייגו: 08-9568111
או לחצו כאן