מתוך התערוכה

מאז תולדות האמנות ועד לפני כמאה שנה שימשה המסגרת מעין רקע ליצירות האמנות והייתה משנית בחשיבותה. האמן המבצע התאים את צורת המסגרת, גודלה, החומר ממנו היא עשויה, צבעה, הכול כדי לשרת את התמונה, לפי הבנתו.

רק לקראת סוף המאה ה-19 החלו מוזיאונים וגם אספנים פרטיים לגלות עניין במסגרות ההיסטוריות המקוריות ומסגרות בנות מאות שנים הפכו נדירות ומבוקשות. חקר נושא המסגרות של יצירות אמנות ובעיקר ציורים ורישומים מעורר עניין רב ונמצא בראשית הדרך, יש הרואים בו היום חלק בלתי נפרד מעבודת האמנות עצמה.

כעת תערוכת "יוצאים מהמסגרת" שתיפתח בשבוע הבא בבית האמנים ע"ש אריה קלנג, מביאה את המסגרת למרכז היצירה והאמנות. לדבריה של יעל ויזל, אוצרת התערוכה: "כאשר הגיתי את נושא התערוכה, חשבתי להציג עבודות אשר יפתחו דיאלוג עם המסגרת כאובייקט מרכזי, יצירתי ומסקרן, שנמצא בדרך כלל בשוליים. תהיתי כיצד יפרשו האמנים את הכותרת "יוצאים מהמסגרת" - ולאן יצאו? הרי הביטוי הזה הוא רב משמעותי."

מתוך התערוכה  | צילום: דיאנה שפר ויינברג

"לתערוכה המוצגת בפניכם יש שם מאתגר ואפילו מביך" הוסיפה, "האם בכלל אפשר לצאת מהמסגרתאל מה? הרי כל יציאה לעבר כל דבר אחר, בין אם זה צורה, רעיון או מושא - החדש גם הוא מוגן על ידי קווי תיחום, קרי מסגרת.  יחד עם זה, יש לא מעט תעוזה ואומץ וגם רעננות לצאת, אולי לפרוץ את המסגרת ולנסות לנסח דבר חדש, שאמנם גם הוא בסופו של דבר יהיה מוגן על ידי מסגרת."

התערוכה עוסקת כאמור ביציאה מהמסגרת בתחומי אמנות רבים ושונים: ציור, פיסול, צילום, רישום, וידיאו ארט, ואפילו אדריכלות ועיצוב עד לספוקן וורדס והיפ הופ, ואכן, 24 האמנים שנבחרו להשתתף בתערוכה יציגו ספקטרום מרתק של מסגרות, החל במסגרות אישיות, דרך יציאה פיסית מהמסגרת ועד למצבים חברתיים, מקוריים, של יציאה מהמסגרת.

פתיחה חגיגית לתערוכה 'יוצאים מהמסגרת', יום רביעי, 16.01, בשעה 19:30, בית אריה קלנג, רח' יאיר 2, אשדוד. למידע: 08-922-1883

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]