ברהנו טגניה | יח"צ חברת החדשות

ברהנו טגניה (37), כתב החדשות, הפלילים והמשטרה המוביל של חברת החדשות, הוביל תחקירים וכתבות שטח, כתבות בנושא גזענות בחברה הישראלית בכלל וביחס ליוצאי העדה האתיופית בפרט. בעבודתו הצליח טגניה לשבור את תקרת הזכוכית של עולם התקשורת בישראל והכניס לעולם החדשות נושאים אשר לא היו על סדר היום טרום הגעתו.

ברהנו, בוגר ביה"ס לתקשורת של ערוץ 2, עלה לישראל בגיל 11 כחלק מהמשך "מבצע שלמה", למד משפטים ומנהל עסקים במרכז הבין תחומי. הקריירה העיתונאית שלו החלה כשהיה תלמיד בחטיבת ביניים באורט ערד, כשהוא ניגש עם כמה חבריו אל ראש העירייה וביקש ממנו מימון להפקת עיתון עבור בני הנוער.

ראש העיר הסכים וכך החלה הקריירה העיתונאית. במקביל שימש טגניה, שהיה עדיין תלמיד חטיבה ככתב שטח של רדיו רק"ע בתוכנית שמשודרת עבור הקהילה האתיופית. בשנת 2004 הוא החל לעבוד בערוץ טלוויזיה הקהילתי האתיופי ישראלי (IETV) כמגיש וכתב שטח.

במהלך שנות עבודתו סיקר ברהנו מקרים ופרשיות אלימות, רצח, גזענות ופשע, בין היתר הוביל תחקירים בנושא גזענות על רקע עדתי וצבע עור. בזכות תחקיריו נחשפנו לעוולות כלפי בני העדה האתיופית, לתחקירי פדופיליה ברשת, וכן לפרשות מצמררות ובלתי נשכחות של רצח ומשפחות פשע.

בשיחת טלפון שקיבל טגניה באמצע הלילה מעד מדינה שעמד להעיד כנגד ראש ארגון פשע מסוכן: ברהנו, אני חייב להיפגש איתך, אני חי על זמן שאול". השיחה הובילה למפגש בדירת מסתור של העד שלאחריה פורסמה כתבה בלעדית. בליל שידור הכתבה קיבל טגניה שיחה מהכלא - על הקו אותו ראש ארגון פשע שאומר: "ברהנו, צפיתי בכתבה נדבר כשאצא".

קשה לדעת אם הייתה זו  מחמאה או איום מפורש, אולם אחרי השיחה הקצרה עם ראש ארגון הפשע היה זה לילה לבן ארוך. חודש בלבד אחרי קיום הריאיון ומספר ימים לפני העדות, עד המדינה חוסל באמצעות מטען חבלה. זאת רק דוגמא אחת מני רבות מחוויותיו של טגניה בסיקור עולם הפלילים המסוכן של ישראל.

בהרצאתו נותן טגניה טעימה של מאחורי הקלעים של כתב פלילים בזירות פשע: מה עושה כתב שמגיע אל זירות פשע, על המרוץ בין כתב פלילי לבלשי המשטרה, מערכת היחסים בין ראשי ארגוני הפשע לבין הכתבים, איומים ואזהרות ואיפה עובר הגבול?

יום שלישי, 2.4, בשעה 19:30, 20 ₪ בלבד, במסגרת המיזם 'התושב במרכז הקהילתי'. מרכז קהילתי 'חרצית'(רובע ח'), שד' הפרחים 18, אשדוד. למידע: 08-8542830

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]