פרס גאון לרבי דוד אדרי | צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

אירוע ההצדעה לכבודו של רבי דוד אדרי, לרגל זכייתו בפרס גאון לשנת תשע"ט על עשייתו הענפה ותרומתו להנחלת מורשת יהודי צפון אפריקה, נחתם בהתרגשות רבה. הפרס הוענק ע"י תנועת 'עם אחד ביחד' והקרן ע"ש רנה וניסים גאון, שפועלות יחד להנחלת מורשת יהודי צפון אפריקה.

רבי דוד אדרי, תושב אשדוד, יוצר ומוביל מזה שנים עם מיטב הפייטנים את שירת הבקשות בבתי הכנסת באשדוד, בירת הפיוט בארץ ובעולם. בהנהגתו כפייטן הראשי של מקהלת המרכז לפיוט פעל לשימורה ולחידושה של המסורת העתיקה של שירת הבקשות מזה 26 שנה מדי שבת לפנות בוקר.

משנת 1992 הוא מנהל את המכון לחזנות העוסק בהנחלתה ובהפצתה של מורשת השירה והפיוט לדורות הבאים, ובדרכו המרגשת הוא סוחף תלמידים רבים, אשר לוקחים חלק בשיעורי החזנות, הפיוט ושירת הבקשות, ובמשך שנים רבות מנגיש לכול את העושר התרבותי של המוזיקה האנדלוסית, הפיוט והשירה וגורם להתאהב בהם כל פעם מחדש.

צילום: אסף מימון

את הערב הנחה ברוב חן והתרגשות ניכרת, מר מוטי מלכא, יו"ר המרכז לתרבות האנדלוסית ולפיוט בישראל, בנוכחות מכובדים רבים ביניהם ד"ר יעקב הדני יו"ר תנועת ביחד, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, מנכ"ל החברה העירונית מר אורן טואיל, אורחים, בני משפחה ותלמידים רבים של רבי דוד אדרי.

מלכא בירך ואמר: "ההחלטה של הקדש גאון ותנועת ביחד להעניק לרבי דוד אדרי את הפרס היא בזכות עבודתו המסורה והיותו אהוב על כולם, ויכולתו להעביר הלאה את המסורת בליווי תחושות מיסטיות של קדושה. את כותרת הערב "מדוד עד דוד לא קם כדוד" ניתן לרבי דוד אדרי, שכמו דוד המלך פילס דרכו דרך הפיוט, עד למורו רבי דוד בוזגלו וממנו ואילך".

ד"ר יעקב הדני, יו"ר תנועת ביחד בחר שלא להקריא את נימוקי השופטים אלא להקריא אחד משיריו, שכתב רבי דוד אדרי לכבוד רבי ישועה אזולאי ז"ל ואמר שבקריאה ראשונה ברור היה לו שרבי דוד אדרי מדבר על עצמו ואת ליבו בבית ובפזמון על אזולאי, משתמש בעמוקים ובשורשים במילותיו ואף שם דגש על אהבתו לעיר אשדוד.

רבי דוד אדרי, זוכה פרס גאון ע"ש רנה ונסים גאון, לשנת תשע"ט (צילום ועריכה: אבי שדה) >>

הוא הזמין לבמה את ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ויחד השניים העניקו לרבי דוד אדרי את הפרס, בליווי קול תשואות רמות מהקהל.

"לאורך כל השנים הללו" פנהראש העיר לרבי דוד ואמר: "אתה מחייה את התרבות הזו בכישרון גדול, ידע רב ותחושת אחריות ושליחות והפכת את החזון שלנו למציאות, מממש בשטח כחזן, פייטן ובעיקר כמורה ומעל לכל כמחבר ויוצר יחיד בדור מבחינה זו. אנו מודים לך, מברכים אותך ובשם כל תושבי העיר אשדוד. אנו גאים בך".

רבי דוד אדרי הודה לכולם בהתרגשות גדולה ובענווה הוקיר בנאומו את כל מי שליווה אותו בדרך, היה לו למורה או למקור השראה, למשפחתו ולרעייתו. "תודות מקרב הלב לקדוש ברוך הוא שזיכה אותי לרגע הזה" - אמר רבי דוד אדרי, "ללא המרכז לתרבות האנדלוסית שבראשו עומדים ד"ר יחיאל לסרי וידידי היקר מר מוטי מלכא שבחושיו החדים הצליח לצוד אותי מתוך הילולה להיות מורה לפיוט. העבודה במרכז לפיוט למעשה היא שגרמה לי להיות עם יותר ויותר ידע, אמנות ומקצועיות של שירה ועל כך אני מודה להם מקרב לב."

קרדיט צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג