זיו יחזקאל | צילום: פוטו דויד אסייג

לימודי המקאם הם חלק מעשיה ענפה ופיתוח מורשת התרבות בישראל של המרכז לתרבות האנדלוסית ולפיוט בישראל הפועלת למען הקהילה, לחברה עשירה ומרתקת, שאורגת יחד את העולמות המוסיקליים המגוונים, לפיתוח המוזיקה הערבית הקלאסית והמוזיקה האנדלוסית.

המקאם, מהווה מרכיב מרכזי במסורת המוזיקלית המזרחית והוא אחד האלמנטים הבסיסיים והחיוניים לביצוע והבנת המוזיקה של עולם התפילה והפיוט בקהילות המזרח.

את הלימודים מוביל המוזיקאי והפייטן זיו יחזקאל - מתמחה בתורת המקאמים וביסודות המוזיקה הערבית הקלאסית. מעבר לשירה, הוא קורא, כותב, ומבין את השפה הערבית – המדוברת והספרותית, מנגן על עוד (כלי מיתר), כינור, צ‘לו ומעביר קורסים בכל רחבי הארץ.

בבית הספר "המקאם" לומדים מוזיקה, את הבסיס - מהי התרבות הזו, החוקים וכללי המשחק, הז'אנרים השונים במוזיקה הערבית, הסולמות...לומדים את דרך השימוש ואופן הטיפול בהם, מאיפה בא כל דבר ומדוע, הבדלי הסגנונות בין מדינות שונות ובין התרבות הערבית לתרבות היהודית, מה מקורי ומה מושאל, שלל מונחים וערכי יסוד מוזיקליים המיוחדים דווקא למוזיקה הערבית - מה מבצעים וכיצד, חילוקי הדעות בין המלחינים השונים, ומקומה של ה"מקוריות" בתרבות המזרחית, אצל הערבים ואצל היהודים בארצות ערב השונות.

בקורס המקאם של יחזקאל ההשפעות הן בעיקר ממדינות מצרים, סוריה ולבנון עם נגיעות קלות של טורקית, יוונית, טוניסאית ומרוקאית. עד כה הקורסים התעסקו רק בצד התיאורטי, אולם יחזקאל רקח השנה קורס מעשי חוויתי הכולל 20 מפגשים בני שלוש שעות כל מפגש ונטו עם זיו יחזקאל.

"במוזיקה מערבית יש סולם ואילו במוזיקה ערבית אין סולמות, אלא בניית משפטים מוזיקליים ולא כצליל בודד, כמו היחס בין כתיבה של שפות רגילות לשפה הסינית" - מסביר יחזקאל. "כשלומדים מקאם ההנאה המוסיקלית משתנה. כאשר אתה מתחיל להבין ולהעמיק - גם אם אינך מנגן או בעל קול יפה, זה פותח אפיקים וגורם להנאה בהתרגשות".

"המקאם מלמד אותנו להקשיב לסביבה, לאשה, לחברים ולמשפחה" - " – הוא מוסיף. "זה מייצר יכולת הקשבה פנימית ויכולת האזנה רציפה - דבר הגורם לך לייצר סבלנות הן לבבית והן שכלית".

למי מיועדים לימודי המקאם?
"המקאם מדבר אל פייטנים ונגנים מתחילים ומתקדמים וגם לאנשים עם אהבה לדבר הזה בלי רקע ממשי. בעיקר אנשים שיש להם חיבור לשירת הבקשות בבתי הכנסת, ערבי פיוטים ואנשים אף שאוהבים להיכנס ליוטיוב ולשמוע תפילות, חזנות".

לפרטים נוספים והרשמה: המרכז לתרבות האנדלוסית ולפיוט בישראל 08-9568333 (הדר)

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]