"סאנגם" | צילום: ארז בקר

בשורה משמחת לחובבי הסרטים ההודים ולכל חובבי התרבות באשר הם. ההצגה "סאנגם", המבוססת על הסרט ההודי שובר הקופות (1964) בכיכובו ובבימויו של הכוכב הבוליוודי רא'ג קפור, תעלה על בימת בית יד לבנים בפסטיבל תור הזהב 2019 באשדוד.

סאנגם בשפה ההודית משמעותו מפגש, בסרט הסוחף שהגיע לארץ בשנות ה-70, הגיעו לצפות מכל עדות ישראל. כמו בסרט כך גם בהצגה, מובא סיפור טראגי ושובה לבבות, על משולש אהבים בין שני חברים לחברתם המשותפת, מפגש גורלות טראגי שמגיע בסיום.

ההצגה דוברת הינדית ומלווה בכתוביות בעברית, כך שכל אחד יכול ליהנות ולהבין את ההצגה. לרקע תפאורה מדהימה, תלבושת אותנטיות, מוזיקה חיה של כל השירים הגדולים מהסרט וריקודים היוצרים חוויה סוחפת, מרגשת וייחודית, מפגישה ההצגה את הצופים עם צחוק , התרגשות, נוסטלגיה ואיך לא (כיאה לסרט הודי), גם בכי.

מתוך ההצגה "סאנגם" | צילום: ארז בקר

מי שהפיק וביים את ההצגה ובכך גם הגשים את חלומו בן 11 השנים הוא אילן גרינברג, דימונאי שמוצאו למרבה ההפתעה - רומני. את ההשראה לכך הוא קיבל כשצפה בסרט "כיכר החלומות" של הבמאי בני תורתי, בו "סאנגם" הסרט נמצא במרכז העלילה. גרינברג הבין שמדובר בסרט נוסטלגי ומעלה נשכחות, כזה שהיווה נקודת מפגש לעדות ותרבויות מגוונות בארץ.

מאז החל לו מסע חיפושים ארוך ומסור אחר שחקנים הדוברים את השפה. "רוב הקהילה ההודית בישראל לא דוברת את השפה ההינדית" מספר גרינברג, "פניתי לאנשים ללא רקע באמנות הבמה, למעט אחד שהיה בצוות בידור. הכשרנו אותם במשך כשנה וחצי אינטנסיביות לרמה הגבוהה ביותר. בזמן הזה הם למדו את השפה, שברו שיניים והתמקצעו במשחק."

לדבריו, מדובר בעשרה משתתפים סה"כ - שמונה שחקנים ועוד שני מוזיקאים. התיאטרון ההודי הישראלי, הוא מספר, מונה שחקנים מכל רחבי הארץ, שניים מתוכם מאשדוד: שי דוקרקר, בתפקיד גופל שהוא החבר המתייסר- שחקן ראשי וערן סמסון, שאמון על המוזיקה וההפקה המוסיקלית. 

מתוך ההצגה "סאנגם" | צילום: ארז בקר

"הפרמיירה להצגה הועלתה על הבמה לראשונה בחודש יוני 2018" - מוסיף גרינברג לספר, "נוצר בז גדול סביבה ואנשים מרחבי כל הארץ הגיעו ליהנות ממנה." מאז לדבריו, הועלתה ההצגה על הבמה חמש פעמים ובשנת 2019 צפוי לה סיבוב הופעות נוסף באשדוד, חיפה, תל אביב ואילת. 

"מה שבאמת מדהים" - הוא מוסיף, "זה איך ההצגה הזאת מחזירה את האנשים אחורה בזמן, שם, לבית הקולנוע הישן בשנות ה-70. אפשר לראות בהצגה רוסים, מרוקאים, בוכרים הודיים ועוד, הזכרון של הסרט הזה והאהבה אליו מחברים תרבויות שלמות."

ההצגה למעשה היא הסנונית הראשונה של התיאטרון ההודי הישראלי החדש, לדבריו: "בשנות ה-60 וה-70 התיאטרון ההודי בארץ התנהל לרוב באופן מחתרתי וסגור, כך שזכיתי להחיות אותו. התרבות ההודית מדהימה, היא מביאה עימה הרבה ערכים, צבעים וססגוניות, כך גם ההצגה "סאנגם". אני מאמין שהיא תגיע רחוק."

'סאנגם': סיפור אהבה במחוזות הודו הצבעוניים - ראשון,  21.04, 20:30, בית יד לבנים. משתתפים: מאור בורגאוקר, נירה סלומון, שי דוקרקר, יואל דיווקר, נורה טלקר, גילה אפטקר, אפרת ימית קילקר, צבי זמיר, מוריאן אשר סלומון, נועם דוקרקר, ידאל סלומון. כלי הקשה: ניסים נאור  הפקה מוסיקלית: ערן סמסון.

בחול המועד פסח הקרוב, פסטיבל "תור הזהב" יחגוג את שנתו השביעית בארבעה ימים של חגיגה תרבותית והופעות רבות ומגוונות שייערכו במוקדים שונים ברחבי אשדוד. כמנהגו, גם השנה ממשיך הפסטיבל בהפקת מופעי מקור ייחודיים וחד פעמיים, במגוון שפות: מלאדינו ויידיש דרך חכתיה, ערבית והודית, ועד רומנית.

לכל אירועי פסטיבל תור הזהב לחצו כאן!