אשדוד מוקירה תודה לנדבן הידוע ניסים גאון בקונצרט מחווה מרגשבשבוע הבא (רביעי) ייערך קונצרט מחווה לנסים גאון, שבזכות תרומתו האדירה והערכים שהנחיל בעשייתו, הפך לאחד הנדבנים הציוניים הגדולים בהיסטוריה של העם היהודי. הכירו את האיש שלכבודו הוקדש ערב שלם בפסטיבל תור הזהב באשדוד

נסים גאון לצידו של מנחם בגין

"ניסים גאון הוא בראש ובראשונה מנהיג יהודי וציוני ענק, שאוהב אדם ויודע למצוא את נקודת האור והטוב שבכל אדם" - זו רק תמצית ממי שהיה גאון כפי שהגדיר זאת יצחק הרצוג, יושב ראש הסוכנות היהודית.

סיפור חייו המופלא של גאון שזור בסיפורה של מדינת ישראל. דברי הימים של המפעל הציוני עוצבו, הושפעו ונהנו מפועלו הרב של הנדבן ואיש החזון יליד סודן. הקשר שלו אל מדינת ישראל ולעם ישראל היו ועודם, אחד ממפעלי חייו המרשימים והגדולים ביותר.

אחרי ילדות שעברה עליו בסודן ובמצרים ואחרי לימודים בלונדון, התנדב גאון לשירות בצבא האנגלי במהלך מלחמת העולם השנייה. הוא השתתף בקרבות באיטליה, בעירק ובאיראן, ואחרי המלחמה ניצל את קשריו וכוחו כדי לסייע בהעלאת ניצולים יהודים לארץ ישראל.

אז הכיר את מנחם בגין ושמחה ארליך, ומכאן נכרתה הברית בינו ובין ישראל. אף על פי שהעתיק את מקום מגוריו לז'נבה, ועל אף שעסקיו חבקו עולם, תמיד מצא את הפנאי והרצון לעזור בבניין הארץ והחברה הישראלית.

גאון ושמעון פרס

גאון, אשף פיננסי ואיש עסקים מצליח, לא חסר גם קסם אישי. אישיותו יוצאת הדופן פתחה לו דלתות בעולם הערבי שהיו נעולות בפניו של כל יהודי אחר, וסללה את דרכו להיות השושבין של הסכם השלום בין ישראל ומצרים.

לא רק את אמונו של אנואר סאדאת רכש גאון, אלא של מנהיגים רבים אחרים בעולם הערבי, ובעולם כולו. ייתכן ואת מכלול השפעתו המדינית לעולם לא נדע, ולא על כל מעלליו ניתן יהיה לספר, אך ברור ומובן כי באמונתו ובצדקת דרכו סלל גאון נתיב מואר לישראל אל משפחת עמי האזור.

במקביל, פעל תמיד גם במישור היהודי והחברתי. בעיר מגוריו, ז'נבה, קידם את החיים היהודים כאשר הקים בה מוסדות לימוד ובתי מסחר, בית כנסת ואפילו בתי עינוגים כשרים. ב-1973, כאשר מונה לנשיא הפדרציה הספרדית העולמית, כבר היה לאחד הנדבנים המוכרים והגדולים בקרב יהודי ישראל והעולם.

בתפקידו עשה כל מאמץ לסייע לאוכלוסיות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, בעיקר בקרב יהודים יוצאי מדינות האסלאם. הוא סייע בהקמה של מרכזי פעילות ומתקני ספורט, בתי כנסת ומוסדות קהילתיים, יזם וקידם את פרויקט שיקום השכונות, הקים קרן מלגות לסטודנטים חסרי אמצעים ודאג מאד לקידום הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

התזמורת האנדלוסית אשדוד. צילום: רפי דלויה (גיליון 04.01.19)

בזכות תרומתו האדירה, בזכות המשפחה המפוארת שהקים והערכים שהנחיל בעשייתו, הפך גאון לאחד הנדבנים הציוניים הגדולים בהיסטוריה של העם היהודי, ושינה לטובה את מסלול חייהם של אלפי אנשים לאורך השנים.

במסגרת פסטיבל תור הזהב בשבוע הבא, ייערך קונצרט בבחינת הוקרה והכרת הטוב לגאון. בקונצרט החגיגי, שמתקיים בהתאם למשנתו החברתית של ניסים גאון, תופיע אמנית וזמרת מוסלמית מובילה ממרוקו יחד עם פייטן ישראלי יהודי, בליווי התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, כלת פרס ישראל. אורחים מרכזיים באירוע זה הם בני משפחת גאון, שהגיעו מז'נבה, שוויץ.

אנדלוסית בגאון: קונצרט מחווה לניסים גאון (הפקת מקור מיוחדת לפסטיבל) – יום רביעי (24.04) בשעה 21:00, המשכן לאמנויות הבמה, דרך ארץ 1, אשדוד. לפרטים נוספים חייגו: 08-9568111

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה