כל מה שמחכה לכם במוזאון אשדוד לאמנות

ישראל קבלה (2017) - טכניקה מעורבת | צילום: דפנה גזית

התערוכה של האמן ישראל קבלה- "אישון לילה א", אוצר: יובל ביטון
התערוכה 
מורכבת מיצירות שכולן אלתור ואיסוף של אובייקטים עזובים חלק בלתי נפרד מעבודותיו של האמן ישראל קבלה. את חלקם הוא מציב בחלל כפי שהם, ואחרים מטופלים או משמשים כמצע לעבודה. חומרי המקום משמשים לו חומרי גלם, ופעולת ההצבה בחלל יוצרת מרחב חדש.  

Anna Yam, from OLYMPUS

האמנית אנה ים מציגה את  "Olympus", אוצרת: רוני כהן-בנימיני
התערוכה "Olympus" והספר המלווה אותה מסכמים מסע צילומי מתמשך שערכה הצלמת אנה ים בשנים האחרונות. במהלך פסבדו-מחקרי, בנתה ים בשיטתיות מעין "ארכיון" או "בנק דימויים" רחב היקף, שנאסף כולו מתוך אלבומי תצלומים של משפחות מהגרים שעלו בגל העלייה הגדול שהגיע לכאן מברית-המועצות לשעבר בשנות ה-90 של המאה ה-20.

אוסף זה הוליד גוף עבודות רחב ומרתק, שחלקים מתוכו מוצגים בתערוכה במוזיאון אשדוד לאמנות ובספר המלווה אותה. התערוכה מסכמת מהלך של הבשלה ביוגרפית, תרבותית ואמנותית, שמקורו בשבר הביוגרפי של האמנית - ההגירה לישראל, כחלק מגל עלייה גדול זה. היא מציעה מבט אישי וקולקטיבי אל לב ליבן של שנות ההגירה הללו.

Anna Yam, from OLYMPUS

ים, צלמת בולטת ומוערכת, פועלת בשדה האמנות המקומי זה כעשור. שפת הצילום הייחודית שלה מגלמת, באמצעות היבטים שונים של המדיום עצמו, את חמקמקותם הנזילה של הזמן, המקום, הזיכרון, השייכות והזהות. מראשית דרכה כצלמת, היא משלבת בתערוכותיה דרך קבע דימויים שאספה מתוך אלבומים של משפחתה ושל אחרים.

היא סורקת, מלטשת ומדפיסה את התצלומים הללו, והופכת אותם לחלק מגוף העבודה שלה עצמה. בתערוכה הנוכחית מביאה ים לשיא, פרקטיקה ייחודית זו של איסוף וניכוס של תצלומים מאלבומי משפחה. התערוכה מלווה בספר רחב היקף בעברית, אנגלית ורוסית.

גיא זגורסקי - טבע דומם עם נטייה מטאפיזית (2008)| צילום: יגאל פרדו

'מקדם הֶסְפֵּק'(cos φ) ,תערוכתו של  גיא זגורסקי, אוצרים: יובל ביטון ורוני כהן-בנימיני
התערוכה כוללת חמישה מייצבים, שתוכננו ונבנו עבור החללים הייחודיים של מוזיאון אשדוד לאמנות. זוהי סדרה של מנגנונים מכאניים המונעים בחשמל, המגלמים, כל אחד בדרכו, תנועה חסרת תכלית ופוטנציאל בלתי ממומש של אנרגיה.

המייצבים המורכבים משלבים עבודה פיסולית וירטואוזית וקפדנית עם יכולת תכנון מכאנית מרשימה. בדרכו המשעשעת מותח זגורסקי את גבולות תפיסת הנשגב באמנות, תוך התייחסות מתמדת לאמנים וליצירות מכוננות מן ההיסטוריה של האמנות המקומית והבינלאומית, ומגחך לנוכח המאמץ הקולקטיבי העיקש להסביר את העולם או לנצח את הטבע.

יצירותיו מתפקדות כסיפורים קצרים, המאירים באור אירוני את המצב האנושי ואת הפאתוס הנובע מן השאיפה האנושית שאינה יודעת שובעה לצמיחה, ייעול, שיפור ושדרוג אינסופי.

משה קופפרמן (1991) - שמן על בד | צילם: אברהם חי

'לאה ניקל ומשה קופפרמן - עבודות מאוסף ישראל מקוב', אוצרים: יובל ביטון ורוני כהן-בנימיני
שיתוף הפעולה של מוזיאון אשדוד לאמנות עם האספן ישראל מקוב, הוליד סדרה של תערוכות שיוצגו בגלריית האוסף של המוזיאוןהראשונה בסדרת תערוכות זו - 'לאה ניקל ומשה קופפרמן - עבודות מאוסף ישראל מקוב', מציגה שניים מגדולי הציור הישראלי המופשט

לאה ניקל (2005-1918) ומשה קופפרמן (2003-1926) הם מהציירים הבולטים ביותר באמנות הישראלית, שניהם זוכי פרס ישראל לציור. כל אחד מהם, בדרכו, נטל חלק מהותי בניסוח שפת הציור המופשט המקומית. התערוכה מלווה בסרטים המתעדים את שני האמנים ואת דרכי יצירתם.

אוסף האמנות ע"ש נירה מקוב ז"ל הוא אוסף פעיל ודינמי, שאופיו מתגבש ביחס לשדה האמנות הישראלי העכשוויהתערוכות שיוצגו במסגרת הסדרה החדשה במוזיאון, מבקשות להציג היבטים נבחרים באמנות הישראלית לדורותיה, כחלק מן העיסוק המתמשך של המוזיאון במהלכי העומק שלה

פתיחה: מוצ"ש ה-16 בפברואר, מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד. שעות פעילות המוזיאון: ימים א', ב', ד', ה': 16:00 - 9:00, יום ג':  20:00 - 9:00. יום ו', שבת: 13:30 – 10:30.
למידע והזמנות: 08-8545180/1.