Shutterstock

יובל בנר

המעבר עצמו בין חברות הסלולר כיום נעשה לאחת הפעולות הפשוטות והנוחות בג'ונגל הכלכלי אותו אנו צולחים מדי יום. מהפכת הסלולר שהתרחשה לפני כמה שנים הובילה לירידת מחירים דרסטית וכיום רוב החבילות המוצעות ללקוח הינן מסוג של "הכל כלול" – שיחות והודעות ככל העולה על רוחך ונפח גלישה המשתנה בין חבילות ולרוב הוא זה שיהווה את השוני בין החבילות. יחד עם זאת, בחירה נכונה של חבילת סלולר לא צריכה להתמקד דווקא במחיר או בנפח הגלישה מכיוון שכאן יהיו ההבדלים קלים עד זניחים, אלא בפרמטרים אחרים שבמשך הזמן יעשו את חייך לקלים ו"קליטים" יותר. לכן, כדי לדעת כיצד לבחור את חבילת הסלולר המתאימה לך פשוט צריך להשקיע כמה דקות בקריאה והבנה של שוק הסלולר כיום, מה שיבטיח לך שבחירת החבילה הבאה שלך לא תיעשה מתוך מקריות, אלא מתוך הבנה.

שחקנים ראשיים ומשניים

ראשית, לפני שבכלל ניגשים לבחירת החבילה, ישנו צורך להבין את מפת הסלולר השראלית. ובכן, שוק הסלולר מורכב מ-3 חברות ראשיות אשר קיבלו רשיון ממשרד התקשורת להפעיל להפעיל את מערך האנטנות שלהן הנמצא בבעלות עצמאית. תחת חברות אלה, פועלים מספר מותגי משנה אשר פועלות תחת הרשתות של חברות האם שלהן. למעט אלה, ישנן מספר חברות הנקראות "מפעילות וירטואליות" אשר רוכשות מהחברות הראשיות את האפשרות להפעיל את הרשת ומחזיקות מערך גבייה ושירות משל עצמן, מה שאומר שגם המחיר הנגבה תלוי לגמרי בהן.

על מה ולמה

נפח גלישה או "כמה ג'יגה זה?": נפח חבילת הגלישה מייצג את גודל חבילת האינטרנט המצורפת לחבילת השיחות וההודעות. בגדול, צרכני נפח גדולים בדרך כלל משתמשים במכשיר הסלולרי לצפייה מרובה של סרטונים ברשת, הורדת משחקים וכדומה. אלו, רצוי שיבחרו בחבילה בה לפחות 40-50 ג'יגה גלישה. מצד שני, הגענו לשלב בחיים בו רוב חיינו מתנהל דרך WI-FI כלשהו, כך שאם רוב הגלישה מתבצעת במקומות כאלה, אולי לא צריך חבילת ענק?

איכות קליטה או "אחי אתה בחו"ל לא שומעים כלום!": ידוע ומוכר כי לחברות הסלולר ישנם איזורים בהם הקליטה אינה על הפס הגבוה ביותר בתצוגה. טרם לסגירת החבילה, יש לברר האם באזור מגוריך ישנה קליטה סלולרית טובה ולא פחות חשוב, איכות הגלישה. בדיקה קצרה זו עלולה למנוע עוגמת נפש רבה כאשר יתגלה בהמשך כי לא ניתן לקבל שיחות בתוך הבית או במקום העבודה, למשל.

עלות החיבור/התנתקות או "אבל חשבתי שהניוד בחינם!": מעבר בין החברות וסים חדש יעלה לך, מדובר על סכום של עד כ-50 ש"ח. מעבר בין חבילות באותה חברה יכול לעלות עד כ-100 ש"ח, שלא תגידו לא ידעתי.

הטבות או "למה אתם לא מפנקים במשהו קטן?": אז זהו, שבחברות רבות כוללות חבילות הסלולר עוד מיני שירותים קטנים ונחמדים שאולי ישמעו לך זניחים בתחילה אך למעשה יכולים להיות שימושיים ואף להיות אלה שמטים את הכף בבחירת החבילה. שירותים כגון תא קולי, נדידת שיחות בחו"ל, אנטי וירוס או הגנת סייבר, חבילת חו"ל, אינטרנט ביתי, קו נוסף מוזל, שירותי מוזיקה ועוד. לעיתים יש פשוט צורך להפעיל מעט לחץ על שירות הלקוחות כדי לקבל עוד דבר קטן שעבורך יכול להיות משמעותי ושימושי עד מאד.

חבילת סלולר לחו"ל או "אנחנו טסים לוורנה בסופ"ש": בעיקר אם ישנו תכנון נסיעה בקרוב, אך לא רק, כדאי לבדוק מה מציעה חברת הסלולר לגבי מדינת היעד שלך. מדובר על מוצרים כגון חבילות שיחה וגלישה או פשוט שירותי נדידת נתונים לארצות מסויימות. במקרים מסויימים, יוצע לך פשוט לרכוש כרטיס סים. חשוב לציין כי בכל מקרה ניתן לרכוש סים מקומי במדינת היעד, כך שאין להתייחס דווקא לסעיף זה כ"דיל-ברייקר".

תוקף החבילה או "מה קרה למחיר פתאום?": נקדים ונאמר כי בכל מקרה תזכורת ביומן לעדכון החבילה היא הדרך הטובה ביותר, אך חשוב לדעת כי מעבר לחבילות של שנה, כיום בשוק מוצעות גם חבילות למשך של שנתיים או שלוש, כמו גם חבילות מחיר קבוע ואינו משתנה.

הבחירה בידיים שלך

כמו בכל בחירה שתלווה אותך למשך זמן רב, כדאי מאד להכיר את השוק היטב טרם הקפיצה למים ובחירת החבילה. אולם, בשוק בו הבדלי המחירים בחשבון החודשי יכולים להיות שקלים בודדים, כדאי לתת תשומת לב מיוחד לטיב השירות ואיכות החבילה, הרבה יותר מאשר המחיר הזול ביותר.

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]