אין פלא שיותר ויותר אנשים מתעניינים בקנייה או בהשכרת רכב בארץ. בתוך כך, ישנן כמה אפשרויות מרכזיות העומדות לרשות מי שמעוניין בהשכרה או בקנייה, כאשר ה"כוכב העולה" בתחום זה בשנים האחרונות הוא הליסינג הפרטי.

 נראה כי מאז נכנס לחיינו, הוא שב ומופיע ללא הפסק בטלוויזיה ובאמצעי התקשורת השונים ומציע לנו אפשרות אמתית לרכב בתנאי תשלום נוחים.

 כדי לעשות קצת סדר בדברים, נסביר על האפשרות של ליסינג פרטי: למי הוא כדאי ולמי לא, מהן המשמעויות הכלכליות שלו בתרחישים השונים ועוד.

ליסינג

מהי משמעות המושג ליסינג פרטי?

ליסינג פרטי היינו מצב שאנחנו משכירים רכב מחברת הליסינג לתקופה שנעה בין 30 ל – 36 חודשים בהתאם לחוזה בחברת הליסינג.

לפני התשלום החודשי הראשוני נשלם מקדמה של 7900 ₪(ניתן לבקש לשלם בלי מקדמה אבל אז ההחזר החודשי יותר גבוה) ולאחריו  נשלם תשלום חודשי קבוע עבור הרכב.

חשוב לדעת שכאשר לוקחים ליסינג פרטי זה מגיע עם ביטוח דרך החברה.

 יש לכם אפשרות בחלק מהחברות הליסינג להשכיר רכב בלי ביטוח ולעשות את הביטוח באופן פרטי מה שיקטין את ההחזר החודשי על הרכב אל מול חברת הליסינג.

התשלומים החודשים בדרך כלל יינתנו בגין ירידת ערכו של הרכב (העומדת על 15% בשנה בממוצע). כך, שעבור נהג שנוסע פחות מ-15,000 ק"מ בשנה למשל מסלול הליסינג אינו באמת מומלץ ,מאחר והבלאי האמיתי שנעשה ברכב אינו תואם את הסכומים שנקבעו מראש, וכך נוצר מצב שבו אתם משלמים במהלך תקופת הליסינג (התשלומים) סכום שהוא למעשה גבוה מדי עבור הרכב שלכם.

בנוסף, חשוב להבין שהתשלום הסופי שמשולם בסוף התקופה הוא אמנם נמוך (מאחר והוא מהווה למעשה את יתרת התשלומים שנשארו לתשלום על מחיר הרכב המלא), אך במעמד הרכישה הרכב למעשה עובר תהליך של העברת בעלות - מה שאומר שבאופן אוטומטי ערכו יורד באופן משמעותי, וזהו תנאי מובנה שקיים בכל חוזי חברות הליסינג ולא ניתן לשנותו.

ומה בדבר רכב מליסינג תפעולי?

בליסינג תפעולי החיים שלכם פשוטים יותר. חברת הליסינג מחויבת לכסות עבורנו את התיקונים ואת עלויות הטיפול השוטף של הרכב לכן גובה התשלום החודשי יהיה כמובן יקר יותר במקרה זה.

הליסינג התפעולי בניגוד לליסינג פרטי מתאים בעיקר לחברות ולאנשים בודדים שטווח הנסיעה שלהם נע בין מאות לאלפי קילומטר בחודש והבלאי של הרכב מבחינת צמיגים, בלמים עולים.

 בסוף התקופה(בדומה לליסינג הפרטי) עומדת לרשות הנהג האפשרות לבחור בין החזרת הרכב לחברה, ביצוע המרת טרייד-אין עבורו, או רכישת על ידי תשלום של יתר התשלומים.

על פי רוב ליסינג תפעולי נחשב לפתרון נוח יותר, ולכן חברות רבות עושות בו שימוש עבור עובדיהן, במסגרת תנאים ומסלולים שונים. באשר לסוג הרכב שאותו שוכרים כדאי לדעת שישנה עדיפות לרכבים בעלי צריכת דלק נמוכה, היות וזוהי ההוצאה היחידה שאינה קבועה במסלול הליסינג. במילים אחרות, לאחר שמצאתם לעצמכם מסלול תשלום שמתאים לכם ושאתם שלמים איתו בתוך מערך שיקולים רחב, כדאי לחפש באופן ספציפי רכב שבו הנתון היחיד שמשפיע על ההוצאה החודשית המשתנה שלכם, יהיה כזה הדורש מכם הוצאה נמוכה ככל האפשר.

מה עוד חשוב לדעת על ליסינג?

לכל חברת ליסינג תנאים ומסלולים משלה, ובשונה ממסלול תשלום בחברות סלולר או ספקי אינטרנט למשל, כאשר הדברים אמורים ברכב - וכל שכן בסכומים לא מבוטלים וארוכי טווח, חשוב מאד לקרוא את האותיות הקטנות שבחוזה, ובשום פנים לא לוותר על עיון מעמיק בו, גם אם נטען בפניכם שכבר קיבלתם את כל פרטי העסקה מראש בטלפון.

כך למשל, עקרון נפוץ שקיים אצל הרבה מחברות הליסינג ובמסלולים רבים המוצעים בהן הוא סעיף העוסק במצב של "השבה לקדמות" - סעיף המתייחס למצבו של הרכב בסוף תקופת התשלומים, הנמדד באופן מקצועי על ידי שמאי של החברה אשר קובע את עלויותיהם של תיקונים נוספים ודורש השתתפות עצמית עבורם.

דבר נוסף שחשוב לדעת ששירותי הליסינג הפרטי והתפעולי נחשבים בחוק כהוצאה מוכרת כאשר מתקיים מספר תנאים. התייעצו עם סוכן מס ובדקו האם אתם עומדים בתנאים.

ברגע שהחלטתם איזה מסלול יותר טוב בשבילכם, נשאר לכם "רק" להחליט איזה רכב אתם רוצים. קחו לכם שעתיים וסרקו איזה רכב הכי מתאים לכם מבחינת גודל, צריכת דלק ועוד.

אתם צריכים לדעת שהרכבים שמגיעים מחברות הליסינג מגיעים ברוב הגדול ברמת גימור אמצעית ולא מציעים את הרמת גימור הגבוהה ביותר.

שוק השכרת הרכב בישראל עבר שינוי של 180 מעלות ומציע רכבים שעד היום לא היו נגישים בחברות ההשכרה והליסינג. לנו כצרכנים נותר רק לברך על מהלך כזה ועל כל מהלך שבסופו של דבר משפיע על חיינו והופך את חיי הנסיעה שלנו לנעימים יותר.