שאלות נפוצות על נכות כלליתמצב בו אי אפשר לעבוד יכול להיות מוגדר כמצב של נכות כללית. במדינת ישראל ישנה מערכת אשר תפקידה לעזור ולסייע לפרט. מערכת זו, הביטוח הלאומי, יכולה לספק הגנה כלכלית בצורת קצבת נכות. על מנת שזו תתקבל יש להגיש בקשה בצורה מסודרת. התהליך מול הביטוח הלאומי הוא הליך בירוקרטי שיש לבצע בצורה הנכונה על מנת שאכן יתקבלו כל הזכויות. אם הגעת למצב בו ברצונך להגיש בקשה, יתכן שגם לך יש שאלות על התהליך.

נכות כללית

מהי נכות כללית?

נכות כללית היא מצב שמוגדר עבור מי שחווה ליקוי גופני, שכלי או נפשי. ההגדרה יכולה להינתן לאנשים אשר נולדו עם מום מולד, מצב זה או אחר ולאנשים אשר מסיבות של תאונה או מחלה איבדו את היכולת לתפקד באופן מלא. אנשים שנכנסים להגדרה זו יכולים לבדוק את זכאותם לקבלת קצבת נכות כללית.

מי יכול להיות מוגדר בתור נכה כללי?

ההגדרה רחבה ויכולה להתאים לאנשים אשר נולדו עם הנכות או אנשים שלאורך השנים, מסיבות שונות, איבדו את היכולת התפקודית. ההגדרה של הנכות הכללית משפיעה לא רק על המצב הפיזי, התפקודי, אלא גם על המצב הכלכלי של הפרט ומשפחתו. לכן, במקרה של נכות יש לבחון את הזכאות לקבלת קצבה.

מהי קצבת נכות כללית?

הקצבה היא סכום כספי אשר נועד להגן על הנכה. המטרה שלה היא לאפשר לכל אחד שאינו יכול לפרנס את עצמו לקבל סיוע כלכלי, כספי. כדי להיות זכאי לקבלת הקצבה על מגיש הבקשה להיות בכל נכות כללית, תושב ישראל, מעל גיל 18 ומתחת לגיל פרישה. בנוסף, כדי לקבל את הקצבה ההכנסה המקסימלית מעבודה תהיה עד לרמה של 60% משכר הממוצע במשק. כמובן, חובה להיות מוגדר כנכה על ידי הועדה הרפואית של ביטוח לאומי.

כיצד ניתן להגיש בקשה לקצבה?

ניתן להגיש גם בקשה לנכות כללית וגם בקשה להעלאת קצבת הנכות. על מנת לעשות זאת יש למלא טופס בל/7801 ולספק אותו לביטוח לאומי. את הטופס עצמו יש למלא על פי ההוראות וניתן לעשות זאת גם באופן ממוחשב. בנוסף לטופס יש לספק מסמכים רפואיים תלושי שכר אחרונים (או הצהרה על הכנסות במקרה של עצמאי), הכנסות שאינן מעבודה ובמקרים בהם לא הנכה מגיש את הבקשה יש לצרף ייפוי כוח או צו אפוטרופוס. ההשפעה של מילוי טפסים בצורה הנכונה תשפיע על קבלת קצבת נכות כללית.

מהו גובה הקצבה בגין נכות כללית?

גובה הקצבה הניתנת תהיה בהתאם לאחוז הנכות. הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי מגדירה את גובה הנכות הכללית ובהתאם להחלטותיה יינתנו הכספים. הדרגה יכולה לנוע בין 60% ל-100% וכמובן, ככל שהיא עולה, כך עולה שיעור הקצבה. אנשים שיש להם ילדים התלויים בהם יקבלו תוספת, גם כאן, בהתאם לדרגת הנכות שהוגדרה.

ליחצו על הקישור - מימוש זכויות רפואיות

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה