פינוי בינוי – מושגי יסוד שיעשו לכם סדרפינוי בינוי הוא תהליך שנעשה במסגרת התחדשות עירונית. המטרה של פינוי בינוי היא לשפר אזורים עירוניים מוזנחים או ישנים ולחדש אותם. באמצעות התהליך ניתן להביא לשיפור באיכות החיים ובמקום המגורים של תושבי העיר וכן לנצל את השטח. במסגרת התהליך עוברים בעלי הבתים למקום מגורים חלופי למשך תקופת הבניה כאשר את השכירות ממנים היזמים. עם סיום עבודות הבניה שבים הדיירים לביתם ששופץ והוגדל. הטבות נוספות שיכולות להינתן לדיירים במסגרת פינוי בינוי הן: תוספת של גני משחקים לילדים, שיפור מראה הכניסה של הבית והוספת גינות ציבוריות.

Shutterstock

סקירה של מושגי היסוד – 9 מושגי יסוד חשובים בתחום פינוי בינוי

כדי להבין טוב יותר מהו תהליך פינוי בינוי חשוב להכיר מושגים מסוימים. להלן 9 מושגי יסוד שמהווים חלק בלתי נפרד מתהליך פינוי בינוי:

  1. התחדשות עירונית – התחדשות עירונית הינה שם כללי לפעולות שמתבצעות במטרה לחדש אזורים שונים שזקוקים לריענון. שיפור מבנים ותשתיות הם חלק בלתי נפרד ממטרות התהליך.
  2. תמ"א 38 – תכנית מתאר ארצית שמטרתה לחזק מבנים ישנים שנבנו בטרם שנת 1980 וממבנים שלא עומדים בתקן הישראלי נגד רעידות אדמה. תהליך הבניה הופך את המבנים ליציבים ועמידים בפני רעידות אדמה. כדי להמריץ את התהליך מציעה התכנית תמריצים כלכליים, ביניהם: פטורים ממסים וכן הטבות שונות לבעלי הדירות. תמ"א 38 יכול לחול על בניין אחד או על מספר מבנים (פינוי בינוי).
  3. אחוזי בניה – השטח עליו ניתן לבנות, אחוזי הבנייה תלויים בתקנון התכנית.
  4. בעלי הזכויות – בעלי הזכויות הם האנשים שרשומים או רשאים להירשם בתור בעלי זכויות ביחס ליחידות המקוריות במתחם.
  5. היתר בניה – אישור שמתקבל מידי מוסדות התכנון ומאפשר ביצוע של עבודות בניה.
  6. היטל השבחה – תשלום שגובה הוועדה המקומית לתכנון ובניה עבור עלייה בערכה של הקרקע. במסגרת תמ"א 38 אין צורך לשלם היטל השבחה. בחלק מהמקרים אין צורך לשלם את היטל ההשבחה גם בפינוי בינוי (הדבר תלוי במועצת העיר שכפופה לאישור שרי הפנים והשיכון).
  7. הטבות מס – מיסים שונים עליהם אין צורך לשלם. הפטורים ניתנים בתאמה למסלולים וכפופים לעמידה בתנאים. באמצעות הפטורים ניתן להפוך את התהליך למשתלם יותר עבור היזם ועבור הדיירים.
  8. נוסח טאבו – מסמך משפטי שמספק מידע על הזכויות בנכס מקרקעין שרשום בלשכת רישום המקרקעין. הנסח מכיל פרטים בנוגע לשטח, בעלי הזכויות, עיקולים, משכנתאות ונושאים נוספים.
  9. התנגדות – האפשרות של הציבור להתנגד לביצוע תכניות. המתנגדים יכולים לסרב לתכנית באופן מוחלט או לדרוש עריכת שינויים.

 

הכרת מושגי היסוד – להבין טוב יותר את תהליכי ההתחדשות העירונית

הכרת מושגי היסוד יכולה לסייע מאוד בהבנת תהליך פינוי בינוי והתחדשות עירונית ככלל. הבנה מעמיקה תוכל לעזור לכל הצדדים שלוקחים חלק בתהליך.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה