עיצוב אתרים – מהו עיצוב אתר אינטרנט נכון לעסק שלךבואו נודה באמת, כמעט כל פעולה אותה אנחנו מבצעים בחיים, מתחילה בעיניים ורק אז עוברת ליתר חלקי הגוף - וזו הסיבה, שאתר האינטרנט שלנו חייב להיות מעוצב בהתאמה מלאה למטרות וליעדים אותם אנו מציבים לעצמנו.

עיצוב אתרים אקסטרה דיגיטל

עיצוב הוא חלק אחד מתהליך בניית האתר, אך הוא החלק העיקרי ואולי היחידי, איתו נפגשים הגולשים והוא זה שישאיר עליהם את הרושם המתבקש. משום שלאתר האינטרנט תפקיד מרכזי בהתנהלות העסקית של בית העסק, ישנה חשיבות נעלה לפן העיצובי, כך שהוא יותאם לבית העסק, ליעדיו ולמטרותיו. חשוב לזכור ולהבין כי העיצוב הוא שיקבע לרוב האם הגולש יבחר לנטוש את האתר אליו הוא גלש או להישאר ולהתעניין בו עוד ועוד עד ביצוע הפעולה הרצויה על ידיו.

מעצבים מיתוג לעסק - בכל הנוגע לעיצוב אתרים אין ואסור שתהיינה פשרות. עיצוב האתר הוא חלון הראווה של בית העסק ובדיוק כפי שלא הייתם מבקשים חלון ראווה מלוכלך ומבולגן, כך לא תייחלו לעיצוב מרושל באתר הבית שלכם, שעתיד לייצג נאמנה את בית העסק שלכם. במהלך תהליך העיצוב, חייב להתייחס בצורה דיכוטומית לשפה עיצובית אחידה, ולשים דגש בכל הקשור לצבעים באתר, לבחירת הפונטים, התמונות ובוודאי לתוכן ולאופן בו מניעים את הלקוח לפעולה. חווית משתמש, תלויה רבות באופן בו בוחרים לעצב את האתר ולחוויית המשתמש משקל גדול בהצלחת האתר בטווח הקצר והארוך גם יחד (בין אם מדובר על אתר מכוון מכירות ובין אם מדובר על אתר תדמיתי).

מעצבים נוחות לבעל האתר - אנחה הרווחת בקרב הציבור היא כי העיצוב נוגע לנראות האתר בלבד, אך הלכה למעשה עיצוב כולל במקביל את הממשק, את הטכנולוגיה, את הכלים, את סרגל הניווט באתר ועוד. נקודה נוספת, אותה חייב לזכור היא שעיצוב נכון ומקצועי מסייע עוזר בכל הקשור אל מהירות גלישה ממנה נהנים הגולשים, המהווים נתח שוק ממשי מהלקוחות בפועל.

פועלים למען הלקוח

אחד הקריטריונים, שיגדירו עיצוב טוב יותר ופחות הוא ארכיטקטורת המידע שבו – תפקיד האתר הוא לאפשר לגולש להגיע במהירות וביעילות אל המידע אותו הוא מחפש ולא לגרום לו לטבוע בים אינפורמציה לריק. אתר בעל עיצוב פרודוקטיבי ומקצועי, יצליח להוביל את הלקוח אל המקום שהוא רוצה להגיע אליו או לחילופין להוביל את הגולש אל המקום שהוא לא חיפש אך הוא צריך ורצה בדיעבד להגיע אליו.

שואלים איך אפשר לעשות זאת באמצעות עיצוב?

יש להשתמש בפיצ'רים פשוטים ומוכרים, בין היתר: תפריט ניווט והתפריטים באתר – על תפריט הניווט והתפריטים באתר להיות זמינים ואחידים בכל אחד מדפי האתר – להומוגניות תפקיד חשוב מאוד בהצלחת העיצוב וכפועל יוצא בהצלחת האתר.

יש לאפשר לגולש לנוע מנקודה אחת באתר אל נקודה אחרת באתר, במהירות ויעילות וליצור שפה גרפית אחידה בכל האתר לרבות כותרות, טקסטים, קישורים וכיוצא בזאת. כדאי ונכון להוסיף אלמנטים, המאפשרים לגולש לזהות את מיקומו באתר לרבות breadcrumbs.

אלמנט עיצובי לא פחות חשוב הוא תיבת החיפוש, בראש כל דפי האתר תוך הקפדה יתרה על מיצובה בכל אחד מדפי האתר.

הנעה לפעולה הנכונה ביותר

עיצוב אתרים, כולל משימות רבות ומגוונות וביניהן עיצוב אתר המאפשר הנעה לפעולה. גולשים נחלקים לשתי קבוצות בנוגע להנעה לפעולה – אלו שיודעים מה הם רוצים ומחפשים ועושים זאת במהירות ובכוחות עצמם מבלי להביט לצדדים אל מול אלו שלא בטוחים מה הם מחפשים וככל שיכוונו אותם, כך הם יצליחו לקבע עצמם ולפעול בהתאם. על כן עיצוב אתר מחייב אלמנטים מגוונים אשר מניעים את הגולש לבצע פעולות (במודע או שלא במודע) במהלך הגלישה. הנעה לפעולה, יכולה להתקיים באמצעות צילומים בהם משלבים טקסט, תנועתיות שמעוררת את הגולש ומאפשרת לו להיות בעשייה אקטיבית וכיוצא בזאת.

על מנת להבהיר טוב יותר את חשיבות העיצוב נציין את המושג אותו טבע דונלד נורמן בשנות התשעים: "UX" ראשי תיבות של User Experience ובעברית חווית משתמש. אם עד אמצע שנות ה- 90 התייחסו בעיקר אל תחום ה – UI דהיינו לממשק משתמש, הרי שדונלד נורמן שינה את פני המפה והעלה את מנייתם של מעצבי האתרים ובצדק. נראות האתר חשובה לא פחות מ-ממשק המשתמש המנהל את האתר

עיצב בהתאמה אישית כן או לא?

האופציות לעצב אתר הן רבות ומגוונות וכוללות את האפשרות לרכוש תבנית עיצוב מוכנה מראש, בה ניתן לערוך שינויים מינוריים (כך פועלת מערכת הוורדפרס שהיא מערכת קוד פתוח למשל). מאידך, ישנה אפשרות לבצע עיצוב מעמוד חלק ובהתאמה אישית ומלאה לצרכי ורצון הלקוח. התשובה לשאלה מה נכון יותר, עיצוב בהתאמה אישית או מתבנית קיימת, תלויה רבות בתקציב אותו מחזיק בעל האתר ואותו הוא הקצה לתהליך בניית אתר בכללותו. את ההבדלים בין התאמה אישית מלאה לתבנית מוכנה מראש, אין צורך להסביר משום שלעולם התאמה אישית תראה הנכונה והטובה ביותר, אך המציאות היא מעט שונה ולא פעם גם תבניות מוכנות מראש מצליחות לממש ולהשיג את המטרות והיעדים לשמם נבנו האתרים. עוד חשוב לזכור, שקיימות אינסוף תבניות לשימוש חופשי או בעלות מינימאלית, בהן יכול הגולש להיעזר ובשל ריבויי התבניות והיכולת לשנות אותן בהתאמה, לא ימצאו אתרים זהים במאת האחוזים האחד לשני.

לסיכום – אם גם אתם מתכננים לבנות אתר תדמית או אתר דינאמי לבית העסק שלכם, לעמותה או לכל אג'נדה אחרת, כדאי שתיקחו בחשבון את האלמנט העיצובי ותשקיעו בו לא מעט מאמצים על כל רבדיו. עיצוב אתר יקבע במקביל את טיב האתר מכל הבחינות החל מחוויית המשתמש, דרך הפעולות אותן יבצע הגולש באתר ועד קידום אתר אינטרנט ברשת .

בשיתוף אקסטרה דיגיטל מומחים לשיווק ופרסום באינטרנט

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה