נעצרת? דע את זכויותיךאין אדם שאוהב כשמגבילים את החופש שלו, מונעים ממנו להסתובב חופשי ברחובות, למצוא עבודה או להיפגש עם בני משפחתו וחבריו הקרובים. אך זה בדיוק מה שקורה בשעת מעצר, שעת האפס שבה מפסיק האדם להסתובב חופשי ועליו להתמודד עם החוק. יש הנעצרים בעת ביצוע עבירה על החוק, ויש הנעצרים על לא עוול בכפם. על כל פנים, לכל אדם יש זכויות גם בעת מעצרו ועליו לדעת אותם.

כתב אישום פלילי

2 הזכויות העיקריות בשעת מעצר

אנשים הנעצרים בפעם הראשונה בחייהם, נוטים להתבלבל ולהילחץ ועקב זאת רק להחמיר את מצבם. מכיוון שהם מעוניינים לצאת "נקיים", הם חושבים כי טוב יעשו אם ישתפו פעולה עם המשטרה, אך שיתוף פעולה זה עלול להתברר כטעות, שכן החוקרים רק "יוציאו" מהנחקר פרטים מפלילים. משום כך, חשוב לזכור כי לנאשם יש שתי זכויות עיקריות בשעת מעצר. הזכות הראשונה היא שמירה על שתיקה. הנחקר אינו מוכרח להשיב על שאלות, אך במקרים מסוימים עלולים החוקרים להפנות את השתיקה נגדו. הזכות השנייה והמשמעותית היא התייעצות עם עורך דין פלילי מומחה לפני החקירה. עורך דין מקצועי יכול להנחות את הנאשם באמירת המשפטים הנכונים שעשויים לסייע לו לצאת מהתסבוכת, או לכל הפחות – להשיג הקלה בעונש.

מעצר – מה זה אומר

למשטרה קיימת הזכות לעצור אדם אם היא חושדת שהוא ביצע עברה פלילית כלשהי. באופן כללי, השוטר יכול לעצור חשוד לחקירה לפרק זמן של 3 שעות בלבד. בזמן הזה מבצעת המשטרה את הליכי הבירור. אם היא מצליחה למצות אותם ומבינה שהאדם אינו אשם, היא משחררת את החשוד. במקרה שבו המשטרה מעוניינת להמשיך בחקירה, עליה להביא את החשוד לשימוע בפני קצין משטרה. קצין זה שומע את הטענות ומחליט אם להמשיך במעצר או לשחרר את הנאשם. קצין המשטרה יכול להחליט להשהות את החקירה ולהגביל את החופש של הנאשם במסגרת מעצר בית למשך כ-5 ימים. אם החשוד מסרב להצעה, הקצין יכול להביאו לבית המשפט, ושם השופט יחליט על תנאי שחרורו.

דברים נוספים שכדאי לדעת על החקירה?

על כל צרה שלא תבוא, אלה כמה דברים שכדאי לדעת על החקירה ומהלכה:

  • לא ממהרים להגיב – ברגע ששוטר עוצר אתכם, אל תמהרו להכחיש את המעשה או להודות בו. המתינו והיוועצו עם עורך דין במקרה הצורך.
  • לא מתנגדים למעצר – חשוב לא להתנגד למעצר, אלא אם כן אתם בטוחים שהמעצר שלכם מתבצע באופן בלתי חוקי.
  • עונים רק על מה ששואלים – אל תנסו לבצע את החקירה עבור החוקר. ענו במדויק רק על השאלות ששואלים אתכם, ואל תנסו להפליל את עצמכם על ידי מסירת מידע שלא נשאלתם עליו.
  • התכוננו לתרגילי חקירה – חוקרים מיומנים מומחים בלבצע תרגילי חקירה מתוחכמים. התכוננו לקראתם והיוועצו תחילה עם עורך דין פלילי מומחה.
  • לא נענים ללחצים – ישנם חוקרים שנוהגים להפעיל לחץ על הנחקרים ומבצעים עמם מעין "עסקה" שאם יודו באשמה הם ישחררו אותם. העניין הוא שאם ביצעתם עבירה כלשהי, יעצרו אתכם בלאו הכי. כך שלא מומלץ להודות במשהו שלא עשיתם ולהפליל את עצמכם.
  • לא לשלוח הודעות סמס – פעמים רבות מנסים החוקרים לאלץ הודעות של נחקרים על ידי שליחת הודעות. אל תתפתו לענות על ההודעות האלה. ענו על השאלות רק במסגרת החקירה.

בחרו את עורך הדין שלכם

ראינו כי פנייה לעורך דין מקצועי עשויה להיות קריטית במצבים של מעצר מפתיע. חשוב למהר ולפנות לעורך דין טוב ומקצועי שיודע את עבודתו ויכול לפעול במהירות. עורך דין זה יעשה את כל הדרוש על מנת להוציא את האדם מהמצב הבלתי נעים שהוא נקלע אליו.

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה