המצבר הוא ספק הכוח לרכב. בעזרתו מונע מנוע הרכב והוא נטען כאשר המנוע פועל. כאשר הרכב כבוי אז הוא עדיין ממשיך לספק אנרגיה למערכות שונות בו ובכלל זה: תאורה, מולטי מדיה, חלונות חשמליים, מנועי הוישרים ועוד. קיימים מצברים בגדלים שונים ועם הספקי אנרגיה מגוונים. מטבע הדברים, הנפוצים ביותר הם מצברי 12 וולט המתאימים למכוניות פרטיות, שלרוב, ההספק שלהם נע בין 45 ל 90 אמפר. העוצמה נקבעת על פי החלטת מהנדסי הרכב ובהתאם לצריכת החשמל המערכתית שלו.

Pixabay

מצברים אחרים הם גדולים יותר ובני 24 וולט ומיועדים למשאיות ורכבים כבדים אחרים. ואילו קטנים יותר, נועדו לאופנוע ולרכבים  דו גלגליים אחרים. אורך חייו של מצבר לרכב פרטי נע בין שלוש לארבע שנים. יחד עם זאת, מצבר יכול להפסיק פעולתו בכל שלב בגלל תקלה, בלאי ומסיבות אחרות. יש מצבים בהם הנהג מרגיש בכך בעת שהנעת הרכב נתקלת בקשיים. ניתן לבדוק אותו באמצעות מכשיר מיוחד המודד את עוצמתו. לרוב, תהיה ההמלצה להחליף אחד שעומד לשבוק ולא לחכות שהוא יפסיק לעבוד באמצע או לקראת נסיעה חשובה.

החלפת מצבר נעשית על יד חשמלאים מומחים. בחירת החדש צריכה להיעשות על פי שיקולים שונים. יש הרוצים לשים את אותו הדגם, אבל בהחלט ניתן לבחור של יצרן אחר עם תכונות זהות. ניתן למצוא מצבר לרכב המיוצר על ידי חברה בינלאומית או ישראלית. לכל אחד יש אחריות יצרן. היא מסומנת על גופו. יש להקפיד שתאריך הייצור יהיה קרוב למועד ההתקנה כן, מומלץ לבחור אחד המתאים לאקלים החם של ישראל. 

ניתן למצוא שני סוגים: סגורים שבהם אין צורך בטיפול. יש בהם חלונית אינדיקציה אשר משנה את הצבע כאשר הוא נחלש. האחרים מגיעים עם פקקי פלסטיק אותם יש לפתוח אחת לכמה זמן על מנת לבדוק את מפלס המים. ההתקנה חייבת להיעשות על פי כל הכללים, ובמיוחד, כללי בטיחות. הוא חייב להיות מונח על בסיס איתן ומחוזק אליו היטב. יש לדאוג שנקודות החיבור תהיינה נקיות וללא קורוזיה. ההתקנה יכולה להתבצע במוסך, בהזמנת שירות עד הבית או לכל מקום מבוקש אחר.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה