מסתמנת מגמת עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוערביולי האחרון (2018) אושר בכנסת חוק אי הפללה, לפיו החזקה וגם שימוש בקנאביס לצרכים עצמאיים לא יחושבו כעבירה פלילית, בדומה לסמים אחרים, ובתנאי שלא יאכפו במשך יותר משלוש פעמים.

לפי חוק זה, שאושר פה אחד, המשטרה תאכוף את עבירת השימוש בקנאביס על ידי הטלת קנסות כספיים, כאשר הקנס בפעם הראשונה יהיה בגובה של 1,000 ₪, בפעם השנייה בגובה של 2,000 ₪ ואילו בפעם השלישית יידרש מבצע העבירה לשלם קנס או לבצע עבודות שירות בתמורה לאי הגשתו של כתב אישום. הנקנס יוכל לבחור, אם יחליט שלא לשלם את הקנס, להישפט מול שופט, כאשר אם יורשע, יהיה עליו לשלם קנס שגובהו פי 3 מגובהו של הקנס המקורי. החוק לא יחול על קטינים, על אסירים ועל חיילים שצרכו סמים ויהיה תקף למשך תקופה של 3 שנים על מנת לבחון אותו ואת השלכותיו בפועל.

Shutterstock

אי הבנת החוק ושימוש מוגבר יותר בסמים הקלים

קשה שלא להתעלם מהבעייתיות הרבה בחוק, ובמיוחד בקרב הצעירים ובני הנוער. ניתן לראות בשנים האחרונות עלייה בשימוש בסמים בקבוצת הגילאים הצעירה וגם סחר בסמים, ההופך לפופולארי יותר ויותר. שימוש עצמי וסחר בסמים, קלים וחמורים, היה נחשב עד לפני כמה חודשים כעבירה פלילית לכל דבר, אולם לאור החוק החדש, חוק אי הפללה, הרי שמעתה והלאה שימוש עצמי בקנאביס, הנחשב לסם קל, לא ייחשב כעבירה פלילית ולכן מי שנתפס עושה זאת יישלם אך ורק קנס ולא יועמד לדין (ובהנחה ולא נתפס יותר משלוש פעמים). בני נוער, שאינם מבינים זאת בפועל, מאמינים כי השימוש בסמים קלים הוא לגיטימי וחוקי לחלוטין ולא נכנסים לעומקו של החוק, כמו גם למשמעויות הנוספות, הנלוות לשימוש בקנאביס כפי שמזכירים מחקרים רבים. הם משתמשים בסם ונתפסים על השימוש בו.

Shutterstock

פנייה לעורך דין המתמצה בתחום זה

עורך דין פלילי, המתמחה בעבירות סמים, בין היתר, הוא הכתובת הנכונה לפנות אליה כאשר מדובר בקטינים שנתפסו צורכים קנאביס או סמים אחרים, קלים כמו גם כבדים יותר והוא זה המהווה המענה המקצועי להיעזר בשירותיו. עורך דין עבירות סמים, המכיר היטב את כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לשימוש בסמים וגם סחר בסמים יכול לייצג את הצעירים מול כל הגורמים הרלוונטיים, במידה ונתפסו משתמשים בסמים הקלים ולפעול למען צמצום הנזקים הרבים היכולים להיות נלווים להעמדה בפני בית המשפט ולהכרעה בגין השימוש בסמים.

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה