מהו פיקוח בנייה וכיצד עושים זאת נכוןענף הבנייה הוא אחד המסוכנים ביותר. לא רק שהוא כרוך בסיכון למפגעים בטיחותיים שגורמים לפציעות קשות, הוא יכול להוביל אפילו למוות. כמו כן, יש סכנות רבות בתכנון לקוי של מבנים לדיירים, כאשר לעתים הנזק יהיה יותר מכספי. בדיוק בשביל זה יש צורך להקפיד על ניהול בנייה תקין ומפוקח בצורה קפדנית.

מדוע יש צורך לפקח על הבנייה?

פיקוח בנייה הוא אחד התחומים החשובים ביותר שיש. פקחי בנייה מבצעים עבודה חשובה וגורלית במיוחד. פקחי בנייה הם האנשים החשובים ביותר שיש באתר הבנייה, כיוון שכגורמים חיצוניים ואובייקטיביים, הם דואגים שלא יהיו מפגעי בטיחות ושהבנייה תתבצע כנדרש ולפי כל התקנות. ללא פיקוח בנייה עלולות לצוץ בעיות בטיחותיות רבות, לפיכך אפשר להבין עד כמה הנושא הזה חשוב. פיקוח בנייה מתבצע באופן מקצועי לחלוטין ובאופן בלתי תלוי. לפי החוק, בכל אתר בנייה צריך להיות מפקח שידאג לאכיפת כל הנהלים וכל דרישות הלקוח.

פיקוח בנייה אדר קו הנדסה

מי יכול לפקח על הבנייה?

ניהול ופיקוח בנייה יכול להתבצע רק על ידי פקחי בנייה מוסמכים. ישנם קורסים שמלמדים ניהול ופיקוח בניי. קורסים אלו מתאימים לאנשי מקצוע מנוסים, שמגיעים עם רקע בתחום, כמו למשל מהנדסי בניין, הנדסאי בניין, בעלי תארי הנדסה אחרים, הנדסאים שיש להם זיקה לתחום או אדריכלים. כמובן שלכולם צריך להיות ניסיון בתחום, שכן זהו פרמטר חשוב ביותר. מי שאחראי על הקורסים הללו הוא משרד הכלכלה. חשוב לדעת כי מדובר על מקצוע מבוקש ומתגמל מאוד, כאשר השכר מתחיל מ-10 אלף שקלים ועולה בהתאם לניסיון. הביקוש עולה משנה לשנה, ובעיקר בשנים האחרונות בזכות תנופת הבנייה, מיזמי פינוי בינוי ותמ"א.

למידע נוסף אודות פיקוח וניהול בנייה >> ניהול ופיקוח פרויקטים בבניה

השלמת הפרויקט לפי כל שלביו

לא כל אחד יכול להיות פקח בנייה, אפילו אם יש לו את ההכשרה והניסיון המתאימים. מדובר על תפקיד המשתלב בתוך עולם שלם, בו פועלים בעלי מקצוע רבים שמולם צריך לעבוד, וגם נהלים רבים שמשפיעים על הבנייה. אחד התפקידים החשובים של פקח בנייה הוא לוודא שהפרויקט יושלם לפי כל שלביו באופן מלא. לשם כך יש צורך להיות אסרטיבי ולעתים אף להתעמת מול בעלי מקצוע אחרים שמעורבים בפרויקט, אשר לעתים ירצו לשנות תהליך מסוים כדי לקצר אותו. 

עמידה בתקנים ובתכנון מקדים

פיקוח בנייה הוא תחום בירוקרטי לא פשוט כלל. למעשה כל ענף הבנייה מסובך ומורכב, ולכן פקח בנייה צריך להתעסק עם מסמכים ושרטוטים רבים, וכמובן להיות בקיא בכל סעיף וסעיף. ברמת המבנה, עליו לוודא שהמהנדסים עושים את העבודה שלהם, ודואגים שהמקום יהיה כשיר ובטיחותי. גם ברמת חומרי הגלם בהם משתמשים, עליו לוודא שמדובר בחומרים שעומדים בתקן.

ניהול ופיקוח פרויקטים של אדר הנדסה עם יזם יסודות צור

בטיחות גם בסביבת העבודה

סביבת העבודה באתר הבנייה יכולה להיות מסוכנת מאוד. ככל שמדובר בפרויקט גדול יותר ובעיקר אם המבנה נישא לגובה, יש חשש רב יותר לשלומם של העובדים. גם זהו אחד מהתפקידים של פקח בנייה. במסגרת קורס ניהול ופיקוח בנייה לומדים כיצד לאכוף את נהלי העבודה, מהו ציוד הבטיחות שצריך להיות לרשותם של העובדים והבנאים במקום, וכמובן מהם אמצעי האכיפה שעומדים לרשותו של המפקח, כמו למשל גובה הקנסות האפשריים.

נכתב באדיבות: אדר (קו) הנדסה - ניהול, תכנון, פיקוח ובקרה

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה