מדוע ואיך ישראלים רבים מקבלים אזרחות של מדינות אחרות כיום?כל אזרח המבקש לצאת מעבר לגבולות מדינתו זקוק לדרכון, מסמך המציין אזרחות. היו שנים שבהן יהודים עלו ארצה ונאלצו לוותר על הדרכון של הארץ בה נולדו. כיום, ישראלים רבים מבקשים לקבל דרכון ואזרחות של מדינות אחרות ואף מצליחים בכך. כדאי לדעת מדוע תופעה זאת מתרחבת, איך מגישים בקשה לאזרחות זרה והאם יש מדינות מסוימות שהדרכון שלהן מבוקש במיוחד.

Pixabay

דרכונים, רבותי, דרכונים

מדי כמה שנים ניתן לראות סוג של אופנה, בביקוש לדרכון זר מאוד מסוים. היו שנים שבהן דובר בעיקר על הרצון להשיג דרכון פולני או בכלל, מזרח אירופאי. לאחר מכן חלה עליה משמעותית בביקוש לדרכון הספרדי. כיום, הדבר החם ביותר הינו הרצון לקבל דרכון פורטוגלי. כמובן שיש דרכונים מבוקשים נוספים, למשל דרכון קנדי או אמריקאי.

מדוע דווקא דרכון פורטוגלי הפכך למבוקש כל כך בעיני ישראלים? אפשר היה לשער שאולי הדבר קורה בשל יופייה של פורטוגל. בשל עלות המחייה הנוחה או בשל הבתים הזולים. מבלי לזלזל בסיבות הללו, יש סיבות נוספות. בראש ובראשונה, הביקוש לדרכון הזה עולה משתי סיבות, סיבת הזמינות וסיבה פוליטית, ששמה האיחוד האירופי (בהמשך נסביר יותר על כך).

כל הסיבות לביקוש אחר זרחות נוספת

אם נרצה לציין את הסיבות לכך שישראלים רוצים להחזיק באזרחות זרה, נוכל להציע על כמה דברים. ראשית, מי שמחזיק בכיסו אזרחות נוספת לא צריך לוותר על האזרחות הישראלית. זו דרך שבה למעשה מחזיקים את כל האופציות פתוחות. אם רוצים, נשארים בארץ. אם התנאים בעתיד ישתנו, אפשר לעבור בכל רגע למדינה אחרת. לבד או עם המשפחה, הילדים, בן או בת הזוג. ישנם הורים אשר רוצים לקבל אזרחות זרה כדי לאפשר לילדים ביתר קלות לעבור לחו"ל, בעתיד, אם יחפצו בכך. יש כמובן סיבות נוספות, כבדות משקל.

אזרחות של מדינה אחרת, ארצות הברית, אירופה או כל מקום אחר, מוענקת לצמיתות. כלומר, בניגוד לתושבות, אזרח בדרך כלל נשאר כזה לתמיד. מי שקיבל אזרחות זכאי לזכויות סוציאליות שונות. אזרח יכול לעבוד במדינה באופן חוקי. יש אזרחים שיכולים לעבוד למעשה בכל מיני מדינות, בהתאם להסכמים שבין ממשלות. אזרחות מאפשרת לימודים בחו"ל, אפשר ביתר קלות לקנות בית, לקבל משכנתא, להקים עסק. ישנם כאלה שבוחרים בצעד כזה גם משיקולי מס. יש מדינות שבהן רמת החיים גבוהה ויוקר המחיה הרבה יותר נמוך. כלומר, אזרחות נותנת הרבה מאוד הזדמנויות, בהרבה יותר מקומות. אפילו טיולים בחו"ל ומעבר גבולות בין מדינות יכולים להיות הרבה יותר פשוטים, למי שמחזיק ברשותו אזרחות זרה.

פורטוגל קוראת ליהודים

הרבה ישראלים כבר קיבלו עד כה דרכון פורטוגלי ורבים אחרים מגישים בקשה ממש בימים אלה. סיבת הזמינות, כלומר העובדה שדרכון כזה יחסית קל לקבל נובעת מעובדה מאוד פשוטה. ספרד, ולאחר מכן גם פורטוגל, החליטו להעניק אזרחות ודרכון לישראלים (ולמעשה, ליהודים) אשר משפחותיהם לפני כמה דורות גורשו משם. מגורשי ספרד ופורטוגל לא יכלו לדעת כי כך יתגלגלו הדברים, אך זו המציאות.

פורטוגל כיום קוראת ליהודים לחזור אליה. אגב, מי שיוכיח קשר למגורשים יוכל לקבל את הדרכון גם אם לא יישאר להתגורר בפורטוגל. חשוב להבין כי הדרכון הזה הוא לכל דבר ועניין למעשה דרכון אירופאי. כלומר, מי שמצליח לקבל אותו נחשב לאזרח אירופי על כל המשתמע מכך. מגורים, עבודה, לימודים באירופה, הקמת עסק באירופה, בפורטוגל, ביוון, בספרד, או במדינות אחרות של האיחוד, הכל נמצא בהישג יד. במרבית המדינות, מלבד ספרד או פורטוגל, קבלת אזרחות יותר מסובכת ולרוב נשענת על כך שלמבקש יש מקצוע נדרש א שיוכל להשקיע השקעה כספית ניכרת במדינה

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה