מדינת ישראל הינה אחת ממעצמות ההיי-טק בעולם,  גל העלייה ממדינות ברה"מ לשעבר בראשית שנות התשעים הביא עמו עובדים וחוקרים מיומנים בעלי השכלה גבוהה בתחומי הטכנולוגיה ,לצד זה ניתן לראות בעשור האחרון רוח יזמית של צעירים, אשר יוצאים מיחידות הפיתוח של צה"ל, ומסבים את כישוריהם לשוק האזרחי לאחר שחרורם מהשירות.

בעידן החדש אנו חווים האצה התפתחותית טכנולוגית, בתחום טכנולוגיית המידע, אשר הינה בעלת השפעה כלכלית גבוהה שהטביעה את הביטוי 'הכלכלה החדשה' בישראל.

ניתן לראות בשנים האחרונות ערים רבות בישראל, אשר מבינות את הצורך לפתוח את  השערים לחברות ההייטק ובכך הן יעצימו את האפשרויות הטומנות לפיתוח כלכלי של העיר כולה, לא סתם מכנים את ההי טק 'הקטר הכלכלי של המדינה' . כך עשו בערים חולון, פתח תקווה, חיפה נס ציונה ורעננה, וכעת הגיע הזמן של העיר אשדוד להקים פארק הייטק משלה הצפוי  להעניק 30 אלף מקומות עבודה חדשים, ליצור לעיר הזדמנויות חדשות ולהתחבר לקטר הכלכלי של היי טק העולמי.

הסיבה לחשיבה שונה מבחינת עיריית אשדוד מורכבת יותר, המצב היום באשדוד הוא כזה לפיו יותר ממחצית התושבים יוצאים מחוץ לעיר בכדי  לספק פרנסה לבני ביתם, ותרים אחר מקומות תעסוקה מחוץ לעיר אשדוד, אמנם, הנתונים החדשים של שירות התעסוקה מצביעים על ירידה משמעותית בשיעור האבטלה באשדוד בשמונה השנים האחרונות אך עדין במצב הנוכחי יש חוסר אמיתי במקומות עבודה עבור תושבי העיר.

על פי נתוני שירות התעסוקה, ביוני 2018 עמד מספר דורשי העבודה בעיר על כ- 4743 בני אדם, ירידה של כ-33% במספר דורשי העבודה לעומת ינואר 2010. מספר מקבלי הבטחת ההכנסה ירד בשיעור דרסטי יותר של כ-61%, והוא עומד על כ-1819 מקבלי הבטחת הכנסה.

גם בשיעור האבטלה בעיר, שהיו גבוהות במיוחד ומעל לממוצע הארצי, נרשמת ירידה משמעותית. ביוני 2018 עומד שיעור האבטלה בעיר על כ-4.3%, ומדובר בירידה משמעותית של כ- 39% בשיעור האבטלה לעומת ינואר 2010.

אשדוד עברה בשנים האחרונות מתיחת פנים ונמצאת בתנופת בנייה וכעת היא משקיעה בהקמת פארק ההייטק אשר יגדיל את ההיצע התעסוקתי, ירחיב את מרכזי ההייטק בעיר, יגרום לצעירים להישאר בעיר  ויהווה נדבך נוסף בהפיכת העיר למוקד עסקי בין היתר .


בישראל מספרי פארקים של הייטק, כולם מוצלחים ונמצאים בשיעורי תפוסה של 92% בממוצע.
שמאים מסכימים כי פארקי הייטק נחשבים מיקום פרמיום מאחר ותושבי הפארק, חברות הייטק, נחשבות חברות יציבות ומניבות לאורך זמן

פארק ההיטק החדש באשדוד, הצמוד לתחנת הרכבת עד הלום, יהווה אפשרות לשכירים המעוניינים להשתלב בתחום  ההיטק  ולהשתכר בשכר גבוה. שכר בתחום ההיטק הוא גבוה וגם מכיל תנאים אשר מאפשרים לאזרח להתפרנס ולהתפתח ולעלות במעלה המדרגה לאיכות חיים אליה הוא שואף.


זה בא לידי ביטי בתמריצים , מענקים, רכב צמוד, טלפון נייד, נסיעות לחו"ל ומתנות לחגים ובנוסף אופציות ומניות. אלו רק חלק מהטבות המוצעות על מנת להשפיע על עובדים להישאר בחברות  ההיטק לטווח ארוך, השכר למועסקים בו גבוהים ב-50% מהממוצע במשק, כך שהעובד מרוויח תחום תעסוקה שמקנה לו ביטחון, יתרה מכך, בחברות ההי טק ישנן תשומות גדולות מבכל תחום אחר על סביבת עבודה איכותית ומהנה, שירותים תומכים כגון גני ילדים, מסעדות, חדרי כושר ועוד, כל זאת ועוד על מנת לתת לעובד תחושה נעימה, תומכת וסביבת עבודה מנצחת מאחר והעובד הוא מפתח להצלחת החברה.

פארק הייטק אשדוד חברת elg

לא כל פארק יכול לקבל סטטוס של פארק הייטק, נמסר מהעירייה, צריך תנאים מסוימים של גודל, נגישות תחבורה ועוד על מנת לקבל סטטוס פארק הייטק, פארק ההייטק באשדוד פותח את דלתותיו לחברות בינלאומיות ומקומיות אשר יחפשו לפתח שירותים ומוצרים ייחודים לעולם כולו, בשלב זה נמסר מהעירייה כי 70% משטח הפארק כבר מכור לחברות הייטק אשר יאכלסו את הפארק בעוד 3 שנים בערך.

ישראל נעשתה מוקד משיכה למרכזי פיתוח של החברות המובילות בעולם הודות להצלחות של יוזמות טכנולוגיות מקומיות, מאחר ויש מחסור במקומות בעמק הסיליקון חברות רבות בחרו בהודו וישראל כמשכנם לאורך זמן. בנק ישראל מחזק את העניין ומסביר כי סיבה חשובה נוספת היא של  כוח אדם משכיל: ישראל מדורגת בעשירייה הראשונה של המדינות בעולם בשיעור האקדמאים ומקבלי תארים בתחומי המדע וההנדסה.

פארק הייטק אשדוד

חברת  E.L.G  בית השקעות בנדל"ן רכשו במתחם פארק ההייטק החדש באשדוד, 2 מגרשים כל אחד בגודל של 10 דונם, חברת ELG מהווה את היזם הגדול והמשמעותי ביותר בפארק שלא חברת הייטק,  המגרש הראשון שווק בהצלחה רבה ובמהירות למשקיעים שונים וכן חברות מקומיות, המגרש השני כרגע בשיווק ומאפשרת למשקיעים וחברות להתחבר להשקעה ייחודית.

במגרש השני שלה, חברת ELG מתכננת להקים בנייני משרדים בהיקף של כ – 45,000 מ"ר החברה תאפשר גם לנותני שירותים שונים ולא רק חברות הייטק להיכנס למתחם כל זאת בעקבות דרישה של חברות הייטק לשירותים משלימים בתוך הפארק וכן לאור הצלחת המודל כפי שתואר, בפארק ההי טק בחולון.


בשלב זה ומפאת ביקוש, פתחה חברת ELG רישום מוקדם עבור שכירות במתחמים שלה לחברות בגדלים שונים וכן נותני שירותים.

לקבלת פרטים על פארק ההיטק באשדוד לחצו כאן

הכתבה נערכה בעזרת ד"ר כהן יוסי / סמנכ"ל פתוח אסטרטגי ומחקר של חברת ELG.

 

שם מלא
דואל אלקטרוני
טלפון
הערות

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]