הושמצתם בפומבי? פגעו בשמכם הטוב באינטרנט או בפייסבוק? עכשיו אתם יכולים להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי משמעותי מבלי להוכיח שנגרם לכם נזקבימינו אנשים מרשים לעצמם להתבטא בצורה משתלחת וללא שום סינון. לעיתים מדובר באמירות לא נעימות בלבד, אך לעיתים מדובר בפגיעה קשה מאוד בשמו של האדם כנגדו פורסמו או נאמרו הדברים.

הדברים.

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965 חוקק כדי להתמודד עם מצבים אלה ונותן מענה ראוי לנפגע, היכול לזכות בפיצוי כספי שעשוי להגיע לעשרות, ואף מאות אלפי שקלים.

חוק איסור לשון הרע קובע, בין היתר, כך:

לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול

(1)       להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם;

(2)       לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו;

(3)       לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו,            במשלח ידו או במקצועו;

(4)   לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית  

או מוגבלותו;

 Pixabay

אם האמירה נגדכם נכנסת לאחת הקטגוריות כדאי לשקול ליצור קשר עם עורך דין לשון הרע על מנת שיבחן את המקרה ואת סיכויי ההצלחה של התביעה שבכוונתכם להגיש.

תנאי חשוב להגשת תביעת לשון הרע – הוצאת דיבה הוא שהאמירה או האמירות הפוגעניות נאמרו באופן פומבי. ככל שאותה אמירה פוגענית הגיעה או עשויה להגיע למספר רב יותר של אנשים, כך גובה הפיצוי עשוי להיות גבוה יותר.

הנטל להוכיח שהאמירה הפוגענית אכן נאמרה מוטל על התובע. אם מדובר באמירה פוגענית שנאמרה בעל פה תצטרכו להציג הקלטה המוכיחה שהאמירה אכן נאמרה, או להביא עדים (רבים ככל האפשר) אשר יעידו לטובתכם.

המצב פשוט יותר אם האמירה הפוגענית נכתבה בפייסבוק או באינטרנט. במקרה כזה עליכם לבצע תצלום מסך על מנת להוכיח שהאמירה אכן נכתבה. מומלץ להמשיך ולתעד את פרסום האמירה, ובמיוחד את התגובות, השיתופים והלייקים (ככל שמדובר בפרסום בפייסבוק) על מנת להוכיח בבית המשפט את החשיפה הרבה לה זכתה האמירה הפוגענית.

אז איזה פיצוי כספי אפשר לקבל בבית המשפט לאחר שפורסמה אמירה פוגענית המהווה לשון הרע – הוצאת דיבה?

סעיף 7(א) לחוק איסור לשון הרע קובע את גובה הפיצוי אותו מוסמך לפסוק בית המשפט. הסעיף נוקב בסכום פיצוי אפשרי עד 50,000 ₪. אם תפנו לעורך דין לשון הרע שעוסק בתחום זה באופן קבוע, הוא יגלה לכם שבפועל ניתן להגיש היום תביעה בסכום שעולה מעט על 70,000 ₪, ושאם המפרסם פרסם את האמירה הפוגענית במטרה לפגוע בכם בצורה כלשהי (לדוגמה; כדי שיפטרו אתכם מהעבודה), תוכלו להגיש תביעה בסכום העולה מעט על 140,000 ₪ (סכום כפול).

שימו לב: אתם לא חייבים להוכיח שנגרם לכם נזק כלשהו בפועל בעקבות הפרסום, ואתם רשאים לדרוש את הפיצוי הכספי גם אם לא נגרם לכם נזק (אם כי הוכחת נזק עשויה להגדיל אף יותר את סכום התביעה).

דגש חשוב נוסף הוא שאם האמירה נאמרה או נכתבה בהזדמנויות/מקומות/זמנים שונים, היא עשויה להקים עילה לדרישת פיצוי נוסף (לדוגמה: המפרסם פרסם אמירה פוגענית בטוויטר ובפייסבוק. במקרה זה תוכלו לדרוש כפל פיצוי, כלומר או 70,000 ₪ כפול שני פרסומים, או 140,000 ₪ כפול שני פרסומים, והכל כמובן תלוי בתוכן האמירה הפוגענית והאם הייתה כוונה לפגוע).

נפגעתם מפרסום לשון הרע – הוצאת דיבה? צרו קשר ונשמח לסייע לכם.

עורך דין אדי בליטשטיין – עורך דין אזרחי – מסחרי. טל': 03-6427876. כתובת: משה לוי 11, ראשון לציון (בניין UMI).

 

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה